gufy
14.07.13,17:32
Dobrý deň,

posledný deň dovolenky v zamestnaní mi podľa všetkého pripadne na stredu 28. augusta. Vo štvrtok 29. augusta je štátny sviatok. Budem mať tento deň v práci vyplatený riadne - ako št. sviatok?
Pýtam sa preto, pretože sa mi vo veľmi dávnej pamäti nejasne vynára nejaký prípad, kedy sa niekomu niečo za podobných okolností nerátalo...ale čo, to už neviem, tak sa pre istotu radšej pýtam, aby som si to nepokazil.

Druhú vec by som sa chcel opýtať, ale tu už musím spomenúť, že som SZČO v súbehu so zamestnaním.
Mal som v pláne teraz v Po, Ut, St, ísť do práce a vo štvrtok cestujem na 4 dňovú dovolenku.
Skomplikovalo sa mi to tým, že som ochorel. Nič vážne, položilo ma niečo vírusové, ale na "pracovný výkon" v práci to (myslím hlavne pre mňa) vhodné ešte nie je. Dosť mi to však kazí "dovolenkový časový rozpočet", pretože to vyzerá, že následkom toho doma zostanem skôr - už zajtra v pondelok - neplánovaným skorším výberom dovolenky.
Uvažoval som nad návštevou lekára. Je normálne, že by ma vypísal iba na 3 dni? Čo to následne obnáša, aké výhody a nevýhody? Ako SZČO zrejme budem musieť navštíviť SP a ZP? Nedopadne to tak, že síce ušetrím plánovaný "dovolenkový časový rozpočet" a nakoniec sa uštvem plátaním dier po mizerných troch dňoch PN?

Ďakujem vopred za objasnenie.
veronikasad
14.07.13,15:36
V zamestnaní si odmeňovaný mesačnou alebo hodinovou mzdou ?

K druhej otázke. PN môže trvať aj tri dni - patrí ti za ne náhrada príjmu počas DPN od zamestnávatela vo výške 25 % denného vymeriavacieho základu. Môžeš si dať vystaviť PN-ku aj ako SZČO, kedy ti SP vyplatí nemocenské vo výške 25 % denného VZ SZČO za 3 dni.
gufy
14.07.13,15:59
veronikasad napísal/a:
- V zamestnaní si odmeňovaný mesačnou alebo hodinovou mzdou? -

Tak to som trocha zaskočený, neviem ako odpovedať, pretože bežne pracujem na smeny - od ich umiestnenia (príplatkov) sa následne vždy odvíjala čiastka na konci výplatnej pásky, priznám, že iné ma pri tej almužne doteraz ani nezaujímalo, teraz máme do septembra výpadok, tak chodím denne na bežné osmičky - ako normálni ľudia:) Dá sa z toho niečo vyrozumieť?:)

OT: idem do lekárne, prídem sem, až sa vrátim.
veronikasad
14.07.13,16:12
Nedá, pozri na výplatnú pásku.
Katy a R
14.07.13,17:33
- ale nedávno si písal, že ti poistenie szčo skončilo ... takže z tohto poistenia asi žiadna dávka neprichádza do úvahy, keďže OL je len 7 dní (dneska je už 14-teho) - čiže ozaj nebudeš musieť nikam chodiť ... ledaže by si sa prihlásil ako DPO (to si nespravil?) ..
Čo sa týka DPN z poistenia zamestnanca - odovzdávaš zamestnávateľovi
Inak DPN môže teoreticky trvať aj 1 deň ...ale to sa nikto nedáva vypísať, na 1 deň si dávajú tzv §.
mal si sa dať vypísať už v piatok, keď si ochorel (alebo aspoň včera) - dávka je za kalendárne dni ... žeby si skúsil spätne ;) :confused:
gufy
14.07.13,18:56
Bolo by to supper! ale v piatok som bol ešte v robote...Aj keď už chorý... Možno by to šlo nejako uhrať (o chorobe vedeli), ale asi by to nebolo dobré takto siliť, keď ma tam už, napriek enormnému cielenému úsiliu vybraných(ého) jedincov(ca), šéfstvo a tí, s ktorými som ja neprichádzal bežne do kontaktu, ale len oni(on), začalo tuším konečne celkom pozitívne vnímať...

A že nemusím chodiť do SP je len dobre - vidím, že viac by som tiež prechodil, ako "zarobil"...

ZP v tomto smere nekontaktujem?

A je to tak, že u lekára si vypýtam PN pre zamestnávateľa a ako SZČO PN "legálne zatajím"? (Možno hlúpa otázka, ale ak sa v SP napr. neodhlásim z poistenia a platím naďalej, koledujem si o pokutu - napriek tomu, že by mi za pôžičku mohli byť v podstate vďační... Bežne však človek ani netuší, na čom sa ešte dá zarobiť...) Takže nie som povinný sa súbežne viesť ako PN aj ako SZČO?
gufy
14.07.13,19:03
Hm, mám ich v práci... ale..... doteraz by som povedal, že mesačnou, no keď sa tak snažím spätne otvoriť fotogalériu podvedomia, myslím že je na páske uvedené "hodinová mzda", "počet hodín v mesiaci" a následné ostatné príplatky... Ak by to bolo takto?
veronikasad
14.07.13,19:08
Nerozumiem tvojej poslednej otázke. Na živnostenskom si už ukončil podnikanie. Ak ano - k akému dátumu ?
gufy
14.07.13,19:20
gufy napísal/a:
- ale tu už musím spomenúť, že som SZČO v súbehu so zamestnaním -

SZČO som stále. Aj zamestnaný. Akurát z dôvodu nízkeho príjmu som sa musel povinne odhlásiť zo SP (dozvedel som sa to úplne náhodou, skoro v posledný deň, keď som sa v SP dotazoval na možnú zmenu výšky odvodov). Až do času, pokiaľ môj príjem nepresiahne určitú minimálnu výšku. Potom sa platiť SP budem musieť opätovne prihlásiť.
veronikasad
14.07.13,19:26
K 30.6.ti teda skončila povinná registrácia. Ak si tak neurobil, treba sa čím skôr odhlásiť ako povinne poistená SZČO. Z tohto poistenia ti už nárok na nemocenské nevzniká (ochranná doba je 7 kal.dní). Aby ti vznikol nárok na nemocenské, musíš sa aspoň deň pred vznikom PN prihlásiť v SP ako dobrovolne poistená osoba. Podmienku 270 dní nem.poistenia máš splnenú.
gufy
14.07.13,19:32
teraz poslednej vete nerozumiem ja :)

SP teda nekontaktujem (ako písal/a aj Katy a R - tam som aj reagoval).

Ani ZP teda nekontaktujem?
A tým teda ako SZČO s mojou PN nikoho?
veronikasad
14.07.13,19:36
Odhlásil si sa ako SZČO v soc.poisťovni ?
ZP ako SZČO nekontaktuješ. Aj keby si mal ako SZČO vypísanú PN-ku (bez nároku na nemocenské), odvody do ZP platíš naďalej, lebo štát je platitelom zdr.poistenia len za osoby poberajúce nemocenské.
Katy a R
14.07.13,19:39
Nič legálne(ani nelegálne) nezatajuješ - ako szčo už žiadne poistenie nemáš, tak nie je čo riešiť (odhlásenie sme minule riešili - to už máš spravené predsa!)
skús si zajtra u lekára požiadať DPN od soboty ... možno bude ochotný, ak bude vidieť, že aj cez víkend si bol chorý (neviem, čo ti je - vždy je to na rozhodnutí lekára.....)
gufy
14.07.13,19:57
veronikasad napísal/a:
- Odhlásil si sa ako SZČO v soc.poisťovni? -
gufy napísal/a:
- A že nemusím chodiť do SP je len dobre -

Odhlásil som sa zo soc. poistenia.

Katy a R napísal/a:
- ako szčo už žiadne poistenie nemáš, tak nie je čo riešiť -
Dotazoval som sa následne na ZP a prípadnú oznamovaciu povinnosť...

Takže je mi jasné, v mojom prípade PN predložím len a len u zamestnávateľa.

S tou sobotou to skúsim, ďakujem! :)
---------

A ako je to s tým sviatkom?
veronikasad
14.07.13,20:01
Sviatok bude súčasťou mzdy (ak máš mesačnú mzdu), alebo platený priemerom (pri hodinovej mzde). Dnes už neplatí, že dovolenka sa čerpá v kal. týždňoch - teda ak je v tom týždni sviatok, tak 5 prac.dní. Budeš mať vykázanú dovolenku len za pracovné dni.
gufy
14.07.13,20:12
veronikasad napísal/a:
- Dnes už neplatí, že dovolenka sa čerpá v kal. týždňoch -

Takže marilo sa mi dobre - a to som len nestranne kdesi niečo začul (mňa sa tieto zamestnanecké problémy netýkali). Muselo to byť ale dávno - dlhodobá ešte funguje - inak by som si to určite nepamätal :)

No a u mňa sa jedná aj tak len o 3 dni dov. (Po,Ut,St) - v piatok idem veselo do práce :)
Takže sa teším

a veľmi veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede! :)
veronikasad
14.07.13,20:15
To s dovolenkou vykazovanou aj vo sviatok už bolo naozaj dávno - nechce sa mi hladať v starom ZP