michal(ch)
14.07.13,21:46
robim sofera kamionu, pri jazde do ostrej zakruty som chytil murik a poskodil 2 pneumatiky a 2 disky na privese. pneumatiky boli uz stare a jedna uplne predrana.. v nemecku v servise mi chceli dat jazdene kolesa (disk+pneu) jedno za 70 eur.. to mi zakazal a ked som sa vratil na dvoch prazdnych kolesach sef kupil uplne nove a teraz mi chce strhnut 700 eur z vyplaty kedze poistovna mi nahradu skody nechce uznat. moze mi strhnut plnu sumu novych kolies ked tie poskodene bolo uz aj tak nutne vymenit?
veronikasad
14.07.13,19:48
Nemáš uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone povolania ?
Xanti
14.07.13,19:52
No v prvom rade nepodpíš papier, že súhlasíš zo zrážkou zo mzdy. Takú chybu urobil známy.
Vykradli mu kamion, naftu, volal policajtov v nemecku, mal záznam od všetkého .. aj to vedel kolko nafty mu ukradli kedže si zapisoval km pri každom tankovaní .. a jeho šéf mu po návrate na slovensko dal zaplatiť plnú nádrž a obvinil ho z krádeže , a prepustil. .... samozrejme teraz už je neskoro plakať ked podpísal súhlas zo zrážkou ani DAS mu nepomohla , ani to, že volal policajtov a ...
michal(ch)
14.07.13,20:01
poistku mam ale nechcu mi ju uznat v poistovni
veronikasad
14.07.13,20:03
dôvod ?
michal(ch)
14.07.13,20:04
vyluka na kolesa vo vseobecnych zmluvnych podmienkach
veronikasad
14.07.13,20:05
Ako píše Xanti, nepodpisuj so zamestnávatelom dohodu o zrážkach zo mzdy. Bez nej ti zamestnávatel nemôže urobiť žiadnu zrážku zo mzdy. Škodu - ak sa nedohodnete inak - si bude musieť uplatniť prostredníctvom súdu, aj keď máš so zamestnávatelom uzatvorenú dohodu o hmotnej zodpovednosti.
michal(ch)
14.07.13,20:09
lenze ako kazdy sofer mam len minimalnu mzdu + diety do ruky a sef mi ich jednoducho neda
veronikasad
14.07.13,20:12
Postraš ho inšpekciou práce, kde môžeš podať písomný podnet, ak ti mzdu z tohto dôvodu nevyplatí. Prečo "diety do ruky", keď na diety máš nárok v zmysle zákona o cestovných náhradách ?
Xanti
14.07.13,20:17
No ako píše Veronika, postraš ho inšpekciou, a myslím že ako vodič MKD si nájdeš aj novú prácu. Nevyplatenie mzdy alebo súčasti mzdy je trestné ( súčasť sú aj cestovné náhrady ) a navyše môžeš ak ti to nevyplatí v čas v riadnej výške skončiť okamžite PP a ešte budeš mať nárok na 2 platy ( aj ked to pri minimálke nebude žiadna sláva ).
michal(ch)
14.07.13,20:36
dakujem Vam za rady, ta suma neni mala a nechcem mu ju len tak nechat
Llívia
15.07.13,05:50
Zákonník práce
§ 188
Pri určení škody na veci sa vychádza z ceny veci v čase vzniku škody.

§ 191
(1) Zamestnávateľ môže požadovať od zamestnanca náhradu škody, za ktorú mu zamestnanec zodpovedá. Požadovanú náhradu škody určí zamestnávateľ.

(2) Zamestnávateľ prerokuje požadovanú náhradu škody so zamestnancom a oznámi mu ju najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla a že za ňu zamestnanec zodpovedá.

(3) Ak zamestnanec uzná záväzok nahradiť škodu v určenej sume a ak s ním zamestnávateľ dohodne spôsob náhrady, je zamestnávateľ povinný uzatvoriť dohodu písomne, inak je dohoda neplatná. Osobitná písomná dohoda nie je potrebná, ak škoda bola už uhradená.
(4) Požadovanú náhradu škody a obsah dohody o spôsobe jej úhrady s výnimkou náhrady škody nepresahujúcej 50 eur je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov.

Ak bude od teba zamestnávateľ chcieť podpísať "nejaký papier", tak ho prilep do tejto témy (bez osobných údajov) alebo presne opíš, čo v ňom je, aby si nepodpísal nejakú blbosť.
Llívia
16.07.13,05:11
Michal(ch), hodnotenie "Neužitočné" pod mojím príspevkom si nevšímaj. Je od Alaya1 - UČITEĽKY (z osobitnej školy?), ktorá o pracovnom práve nevie nič.
Edit: dostala som pozitívny bod od inej poraďáčky, tak ten negatívny od Alaye už nie je vidieť.