Zuzana2
14.03.06,12:52
Dobrý deň.
Chcela by som vás poprosiť o radu:
Minulý týždeň vo štvrtok 9.3.2006 mali naši zamestnanci haváriu – išli na SC. Šoféroval živnostník, ktorý pre nás pracuje. Jeho spolujazdec – náš zamestnanec – utrpel úraz, následkom ktorého bol hospitalizovaný a operovaný. V súčasnej dobe je prepustený do domáceho liečenia.
Mám tento úraz hlásiť aj na inšpektorát práce? Je to vôbec pracovný úraz? Podľa mňa áno, lebo neboli na ceste do ani z práce, ale boli vyslaní na SC.
Na PN-ke má zaškrtnuté: "úraz zavinený inou osobou".
Kde ešte tento úraz hlásiť (viem, že na SP)? Čo ešte vyplýva pre nás ako zametnávateľa?
Vopred ďakujem za „poradu“.

PS: Ja som mala dovolenku, preto to všetko riešim až teraz.
Zita4
14.03.06,11:56
Dobrý deň.
Chcela by som vás poprosiť o radu:
Minulý týždeň vo štvrtok 9.3.2006 mali naši zamestnanci haváriu – išli na SC. Šoféroval živnostník, ktorý pre nás pracuje. Jeho spolujazdec – náš zamestnanec – utrpel úraz, následkom ktorého bol hospitalizovaný a operovaný. V súčasnej dobe je prepustený do domáceho liečenia.
Mám tento úraz hlásiť aj na inšpektorát práce? Je to vôbec pracovný úraz? Podľa mňa áno, lebo neboli na ceste do ani z práce, ale boli vyslaní na SC.
Na PN-ke má zaškrtnuté: "úraz zavinený inou osobou".
Kde ešte tento úraz hlásiť (viem, že na SP)? Čo ešte vyplýva pre nás ako zametnávateľa?
Vopred ďakujem za „poradu“.

PS: Ja som mala dovolenku, preto to všetko riešim až teraz.
Je to pracovný úraz. Treba vypísať hlásenie o úraze a zaslať na Inšpektorát práce, aj na Sociálnu poisťovňu. Skúsim pohľadať tlačivá. :)
Zita4
14.03.06,12:00
Na stránke SP nájdeš tlačivká tu:
http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=278&lang=sk&back=js#frm3
Prikladám hlásenie o úraze. ;)
SilviaS
14.03.06,12:12
Takže ak bol pracovný úraz. Treba tlačivo odniesť na SP a na inšpektorát práce a ak je v nemocnici a je chorí tak aj do zdravotnej poisťovne.
Tlačivá treba záznam o úraze to treba odniesť na inšpektorát práce a do SP. a ešte treba aj hlásenie úrazu na účely nemocenského.
Niekedy to chú 3 krát,aspoň odo mňa to chceli.
Niektoré zdravotné poistovne aj SP chcú aj lekársku správu prefotenú a ak sú chorí tak treba aj potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti.
Pekný den.
Silvia:)
Zuzana2
14.03.06,12:33
Vďaka.
Takže aj na ZP? To by ma nenapadlo. Sú aj pre nich nejaké špeciálne tlačivká?
Bože, fakt, veď teraz keď rozmýšľam, tak on je vlastne PN a z toho dôvodu sa to hlási, že?
SilviaS
14.03.06,12:36
Ano Zuzana ak je chorí tak to treba tiež nahlásiť do Zdravotnej poisťovne treba vypísať hromadné oznámenie od kedy bol chorí a priložiť aj Potvrdenie o dočastnej pracovnej neschopnosti myslím tým ofotené a aj do SP to treba + ostatné tlačivá čo som ti napísala.
Peknú prácu Silvia:) :) :)

P.S. Pre zdravotnú poistovňu nie sú žiadne špeciálne tlačivá,len hromadné oznámenie treba vypísať.
Zuzana2
14.03.06,13:31
Silvi, ďakujem.
Prajem pekný deň.
SilviaS
14.03.06,13:56
Zuzi nemáš za čo ako viem tak rada pomôžem.:) :)
Silvia
sklenkova
26.03.06,12:25
Moja suseda má prac. úraz od 28. 2.06. Za ten jeden deň jej vyplatili 25% ako pri nemocenskej-je to v poriadku?
U nás v podniku to platia DP.
Zita4
26.03.06,15:51
Moja suseda má prac. úraz od 28. 2.06. Za ten jeden deň jej vyplatili 25% ako pri nemocenskej-je to v poriadku?
U nás v podniku to platia DP.
V zákone o sociálnom poistení už nie je rozdiel vo vyplácaní nemocenského pri pracovnom úraze. Je to takisto, ako pri ostatných chorobách: 25% prvé 3 dni a 55% odstatné dni.
sklenkova
26.03.06,16:18
A kto dopláca zvyšok ?
Zita4
26.03.06,16:50
A kto dopláca zvyšok ?
Nemocenské je jedna vec a ostatné záležitosti sa uplatňujú na Sociálnej poisťovni. Je to dosť veľká agenda. Na stránke www.socpoist.sk nájdeš tlačivká, ktoré treba vyplniť a doručiť na Sociálnu poisťovňu v spolupráci so zamestnávateľom. Zamestnávateľ má povinnosti v prípade pracovného úrazu voči Sociálnej poisťovni aj Inšpektorátu práce.