1kiko
15.07.13,11:06
mal som pozastavenu zivnost,platna ju mam od 01.05.2012,ale zabudol som si dat prihlasku na nove identifikacne cislo na danove,dal som ju az 08.09.2012. a ked som si podaval danove za rok 2012,vysla mi povinnost platit ja som stym ratal ale nie stakou velkou sumou,ja som ratal stym ze mam zivnost 8mesiacou ale na socialnom mi povedali ze oni sa drzia toho odkedy mam danove identifikacne cislo,takze mi vyratali za 4mesiace,potrebujem poradit ci sa da stym nieco riesit, na danovom alebo kde (je to dost velka suma pre mna).
Braňo
15.07.13,10:36
dá sa to riešiť - normálne to zaplať.
marjankaj
15.07.13,10:40
Veď daň asi zaplatil. Jemu ide o odvody do SP.
Mila123
15.07.13,10:43
túto záležitosť poriešiš iba so SP.....
nakoľko, to že si si vybavil neskoro DIČ, už sa nedá.....
a teraz ti počíta SP počet mesiacov poistenia nižší, ako boli v skutočnosti....
po prerušení živnosti k 01 05 2012 si bol povinný platiť príspevky do SP?:
marjankaj
15.07.13,10:56
To nie je isté, či bol povinný platiť.
Podľa mňa je rozhodujúce čo je napísané v ŽL. Odvtedy je oprávnený podnikať. Registrácia na DU je iba registračná povinnosť a s tým nemá nič spoločné. Je pravda že SP si to vysvetľuje inak. Možno je to tak uvedené v zákone o sociálnej poisťovni. Ale teraz je takýchto divných zákonov viac.
marjankaj
15.07.13,10:59
Uvádzať svoje DIČ je daňovník povinný iba pri styku so správcom dane. Na faktúrach to uvádzať nemusí.
Mila123
15.07.13,11:06
si dnes akýsi hádavý? alebo sa mi to len zdá????? veď mi aspoň raz daj za pravdu.....
a najlepšie sa odpovedá, resp. hľadá tá správna, optimálna cesta, keď ten, kto zadal otázku tu nie je.....milujem takých.......
zadám otázku, poraďaci mi ju vyriešia a ja na koniec rozdám neužitočných, tým, s ktorými nesúhlasím.....
marjankaj
15.07.13,11:14
Ja ti neprotirečím.
Ale niekde som čítal, že SP nechcela uznať ukončenie podnikania k dátumu podľa živnostenského listu, ak neodovzdal kartičku s DIČ. Ale potom to uznať museli.
Urady môžu konať iba podľa zákona, a nie čo ich napadne.

Možno v zákone o sociálnej poisťovni je !, ktorý to presne určuje. Nemám čas teraz študovať celý zákon. Ak to nájdeš tak napíš ten paragraf. Nie som si istý, mám to iba z druhej ruky, nie zo zákona.
1kiko
15.07.13,13:41
ide mi o odvody,keby ratali z 8mesiacou tak mam minimum,ale kedze som neskoro podal ziadost o to id č tak mi to rataju odvtedy cize za 4mesiace a preto mi vyratali viac
marjankaj
15.07.13,17:16
No ja by som skúsil argumentovať §138 ods. 2 zákona
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2013-a.html

(2) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je podiel pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutý vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,486. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Takto určený vymeriavací základ sa použije od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý mala povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka.

Teda nezávisí to od toho, ako dlho si považovaný za SZČO. Teda registrovaný na DU.


§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a je registrovaná podľa osobitného predpisu8) v súvislosti so zárobkovou činnosťou uvedenou v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3, okrem fyzickej osoby, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.


A ak by si neuspel, tak môžeš znovu prerušiť živnosť.