domcek 12
15.07.13,15:29
Vek 59 a pol . prijem do roku 1990 priemer v nar. hospodarstve. Po roku 1990 platby do soc. poistovne minimalne odvody. Soc. poisteny nepretrzite.
tictac7
15.07.13,13:32
...a o čom je táto debata?
Kvaka
15.07.13,14:28
no asi chce vedieť, či mu vyjde PSD?
kopretinka
15.07.13,15:08
no asi chce vedieť, či mu vyjde PSD?
každý nie je jasnovidec
domcek 12
16.07.13,08:46
Hups, chybicka se vloudila. Tu je povodna otazka, ospravedlnujem sa :-). Este som sa nespriatelil s novou poradou.

Dobry den,
prosim, poradte mi, ci sa mi oplati platit dobrovolne dochodkove poistenie. Som zivnostnik a roky som platil odvody do socialnej poistovne z minima, mam rok do predcasneho dochodku a 3 roky do starobneho dochodku. Tento rok nemam povinnost platit odvody do socialnej poistovne, iba dobrovolne. Opati sa mi to? Ovplyvni to vysku buduceho dochodku? DAkujem
Mária27
16.07.13,12:03
Odpoveď nie je taká jednoduchá. Všeobecne - nedá sa dobehnúť to, čo si roky podceňoval.
Požiadaj Sociálnu poisťovňu o zaslanie informácie o tvojom individuálneho účte za obdobie dôchodkového poistenia (§ 266 zákona o sociálnom poistení). Budeš tam mať ročné koeficienty, z ktorých si môžeš vypočítať priemerný.
Potom si môžeš vypočítať najvyšší koeficient, ktorý môžeš dosiahnuť za ten rok - dva, počas ktorých by si si ešte mohol priplatiť a uvidíš, o koľko by si mohol mať dôchodok vyšší. Je tam treba poznať viac údajov a iné, ktoré sa pri výpočte zohľadňujú.
Možno je lepšie teraz investovať do nehnuteľnosti a brať nejaké nájomné.
Kvaka
16.07.13,13:19
Domcek, dobrovoľné poistenie sa ti podľa mňa v žiadnom prípade neoplatí.
Píšeš, že do roku 1990 si mal priemerný príjem.
OMB sa určuje len z obdobia od roku 1984, takže za 7 rokov budeš mať OMB vo výške približne 1.
Od roku 1991 do roku 2012 si platil z minima, čo je OMB za každý rok cca 0,4.
Takže POMB budeš mať na úrovni 0,545, ak budeš platiť z minima ešte 3 roky, tak POMB budeš mať trochu nižší, cca 0,536.
Takto nízke POMB sa ešte upravujú nahor podľa zákona, ale aj tak, to čo zaplatíš na dobrovoľnom poistnom je veľmi veľa, dôchodok sa ti zvýši odhadom len asi o 10€. Takže by si musel žiť vyše 30 rokov na dôchodku, aby sa ti to oplatilo.
Radšej sa zamestnaj na nejakú dohodu, tam budeš povinne dôchodkovo poistený, budeš mať vyšší dôchodok, lebo získaš navyše aj obdobie poistenia.