bubatkom
15.07.13,16:22
V r.1985 sme s bývalým manželom kúpili rod.dom ako slobodní.V r.1986 sme sa zosobášili a porobili dom tak,aby sme mohli bývať .V r.2012 v septembri po 26r, si našiel priateľku a odsťahoval sa a zároveň požiadal o rozvod,tak nás v marci t.r.rozviedli.Nakoľko nechce so mnou a ani s dospelými deťmi komunikovať,neviem ako mám pokračovať s rozdelením majetku.Oznámil mi,že bývať v dome nebude.Kúpil si pozemok v inej obci a ide si postaviť dom.Prosím poraďte mi,či musím čakať tri roky po rozvode,keď sa nechce so mnou rozprávať alebo sa to dá riešiť už teraz,pretože syn by si chcel časť domu prerobiť na bývanie a už aj celý dom potrebuje rekonštrukciu. .Ešte horšia vec je,že má v objekte nášho pozemku dielňu na podnikanie a chodí do nej ako sa mu zachce.Tiež bez môjho vedomia si berie rôzne veci,ktoré sú naše spoločné.Čo mám robiť? Ďakujem ak mi pomôžete vyriešiť môj problém
kremienok76
15.07.13,14:45
pekne po 26 rokoch.... treba si to vysporiadať všetko korektne, zrejme bude chcieť aby si ho vyplatila z jeho časti domu, ak tam chceš bývať. Len nerozumiem prečo by si mala čakať tri roky ? Treba zvážiť či by nebolo rozumnejšie dom predať peniaze si rozdeliť a kúpiť si svoje ty aj syn alebo spoločne, či pôvodný dom nebude pre teba veľká emočná záťaž. Každý právnik ti v tomto poradí, samozrejme ideálne je sa dohodnúť na postupe, ale ak s tebou nechce komunikovať mohli by vznikať zbytočné problémy.
bubatkom
15.07.13,15:27
Ďakujem za reakciu,ale vieš,dom predať nechcem.Vedľa má postavený dom dcéra.No a ešte mám druhú dcéru,ktorá by mohla bývať v dome,pretože dom je tak situovaný,že by sme mohli bývať tri rodiny a boli by sme všetci spolu.V podstate "rada" by som ho vyplatila,len neviem postup,pretože máme na liste vlastníctva 1/2- 1/2čiže podielové spoluvlastníctvo,pretože sme dom kúpili ako slobodní.Keby sa vyjadril,bolo by to jednoduchšie,ale darmo sa pýtam,jeho odpoveď je mlčanie a ignorovanie.
kremienok76
15.07.13,16:08
je smutné, že takto k tomu pristupuje a hlavne, že nechce komunikovať s deťmi, na to treba fakt charakter.... možno sa to časom utrasie, ale každopádne by som to riešila cez právnika keď sa takto správa, bude zrejme nevyspitateľný. Treba mu každopádne navrhnúť túto alternatívu keď sa sám vyjadril, že v dome nechce bývať. Skús mu napísať sms, alebo mail, aby bolo vidieť tvoju dobrú vôľu vec riešiť a ak sa neozve napr. do dvoch týždňov určite rieš právnika.
erik555
15.07.13,16:20
ktovie v com ta ignoracia a mlcanie spociva...
kremienok76
15.07.13,18:20
to veru ťažko povedať, hlavne tá s deťmi ....
draik
15.07.13,20:16
Keďže ste dom nemali v bezpodielovom spoluvlastnítcve manželov, tak neriešite nič, čo sa týka vysporiadania samotného domu po rozvode. Ako spoluvlastník môže ex nehnuteľnosť užívať.
Môžte mu dať návrh na odkúpenie jeho podielu. Ak nebude reagovať, môžte podať žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva k domu tak, že ten pripadne Vám a exmanžela vyplatíte.
gufy
15.07.13,20:39
Keďže vyjadrovať sa k cudzím vzťahom sa mi nezdá byť zodpovedné, a už vôbec nie na základe šiestich riadkov, tak city bokom, realita:

V hierarchii asi takto: niet nad dohodu. Potom je dlhé dlhé vákuum a potom nastupuje právo.

bubatkom napísal/a:
- Prosím poraďte mi,či musím čakať tri roky po rozvode,keď sa nechce so mnou rozprávať alebo sa to dá riešiť už teraz -

Pokiaľ viem, termín 3 roky začne byť zaujímavý po troch rokoch nekonania. Vtedy súd všetok nehnuteľný majetok, ktorý je v BSM, rozdelí na dve polovice, hnuteľný zostane vo vlastníctve tomu, kto ho práve užíva.
Tak, ako sa na tom dá prerobiť, dá sa, samozrejme, aj zarobiť.

V prípade, že niektorá zo zúčastnených strán cíti potrebu rozdelenia BSM bez dohody riešiť skôr, je možné s požiadavkou sa v tejto veci kedykoľvek obrátiť na príslušný súd.

Určite by ma zaujímalo, za aké prostriedky bývalý manžel kúpil ten pozemok - či odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozsudku vo veci rozvodu dokáže pokryť náklady na jeho nadobudnutie.
V opačnom prípade si nie som úplne istý, či je celý jeho...

bubatkom napísal/a:
- Ešte horšia vec je,že má v objekte nášho pozemku dielňu na podnikanie a chodí do nej ako sa mu zachce.Tiež bez môjho vedomia si berie rôzne veci,ktoré sú naše spoločné.Čo mám robiť? -

Niektoré veci sa žiaľ, až do vyriešenia, musia strpieť. Je na vlastnú škodu si to pripúšťať hlbšie. Myslím že ďaleko horšie sú rozbité vzťahy, a z tých hmatateľných predsa len je horšie to zatiaľ nevyriešené vlastníctvo domu..
Cez to všetko, čo sa týka spoločných vecí, by nebolo zlé mať v ruke doklad o ich nadobudnutí, svedkov, a veľa veľa fotografií.. Pokiaľ nie ste v stave mu v konaní, ktoré Vám nevyhovuje, zabrániť, či prijať protiopatrenia..
gufy
15.07.13,20:46
.

Je to tak, žiaľ.

Dobré je mať pri tom na vedomí, že by jeho polovicu mohli na oplátku začať obývať ľudia, ktorí by Vám až do vyriešenia nemuseli byť zrovna po vôli..
bubatkom
16.07.13,19:23
Nielen,že nechápeme jeho ignoráciu,ale celú situáciu,pretože zmena správania sa u neho prejavila už hneď po podpísaní rozvodu.Dovtedy hovoril,že budeme komunikovať na úrovni,čo som mu aj uverila.Bohužiaľ,hneď zmenil názor.Nechápeme,že po 3mesačnej známosti požiadal o rozvod a zahodil všetky istoty,ktoré mal.Našiel si priateľku v rokoch jeho najstaršej dcéry.O jej minulosti som sa dozvedela a viem,že najväčší podiel na zmene v jeho správaní môžem pripísať práve jej.Asi mu to tak vyhovuje.Neviem.A kde zobral peniaze na pozemok,tiež neviem,ale predpokladám,že si postupne za mojim chrbtom pomaličky odkladal.Viem,že prvoradé je zdravie a pohoda mojich detí a nie nejaký dom.Vôbec by ma to netrápilo,keby nemal dielňu doma.Ale takto príde,je tu a to je na tom to zlé,vidieť ho a nedokázať z neho dostať ani slovo.Chodí akoby nás ani nevidel.To nie je on.Spolieham ešte na to,že snáď,keď trochu precitne a zistí,že najväčšiu ujmu majú deti,tak sa bude dať s ním rozprávať,alebo sa porozpráva aspoň s deťmi.Som rada,že reagujete na môj problém a verím,že budem môcť raz napísať,že je koniec a začnem žiť pokojnejší život spolu s mojimi najdrahšími.Ďakujem za každú dobrú radu.
kremienok76
16.07.13,19:27
emočne je to určite veľmi náročné pre teba aj deti, bohužiaľ zaslepenie môže trvať veľmmi dlho... čo najskôr sa snaž dať si veci do poriadku a choď v živote ďalej ... držím palce :o)
branislavp
27.07.13,18:14
bohužiaľ - aj takéto veci sa stávajú. Ja by som doporučila ešte opakovane osloviť exmanžela. Ak nebude reagovať, tak potom hľadať pomoc u právnika. Daný stav je potrebné rešpektovať, chladnou hlavou sa viac docieli. Prajem veľa šťastia a zdravia. Držím palce.
Mária27
29.07.13,13:23
Zrušiť a vyporiadať sa dá aj podielové spoluvlastníctvo. Nepíšeš, aké veci máte v BSM a ako sa používajú.
Porozmýšľaj o tom, či sa nedá oddeliť časť pozemku s dielňou od domu. Dielňa na podnikanie by nemusela patriť do BSM, dôležité je, ako začal podnikanie.
Ak ho chceš vyplatiť, mohlo by to ísť súdnou cestou dosť ľahko.
Čo sa týka spoločných vecí, dobre by bolo BSM vyporiadať, aby ti nezasahoval do života. Potom môžeš aj ty ignorovať jeho. Nalepšie je všetkého zlého sa zbaviť čím skôr. Nie je nad pokoj!