hannah2
15.07.13,17:26
mam zmluvu s realitkou o vyhradnom predaji.
dlhsiu dobu mam z maklerky zly pocit, potvrdilo sa mi, ze zavadza mna a aj kupujucich, dnes napriklad som zistila, ze mne ponuka z predaja nizsiu sumu ako ziada od kupujucich - ti uz maju vybavenby uver, zmluva je na spadnutie.
je nejaka moznost odstupit od zmluvy napr., napadnutim za jednanie proti dobrym mravom a pripadne sa vyhnut povinnostii jej zaplatit proviziu?
erik555
15.07.13,16:23
na nejakej sume ste sa vopred museli dohodnut, ci nie? to uz je druhorade, ze za kolko je schopna predat, ked ty dostanes to, na com ste sa dohodli.
hannah2
15.07.13,16:27
zaujimavy postreh, ale ona mne tvrdi, ze predava za tolko co da mne, s proviziou...
erik555
15.07.13,16:31
ked predava za tolko, kolko da tebe, tak z coho bude ta provizia pre nu? :) ta provizia spociva na dohode medzi vami, napr. percentualnej z ceny predaja? tak potom ti dobre tvrdila, ze predava za tolko, kolko da tebe, s proviziami...cize tie provizie zaplati kupujuci a tym padom zaplati o to vyssiu cenu. Ta cena kupujucich je o kolko vyssia, nez tebe pripadne vyplatenie za predaj?
danushka
15.07.13,16:43
Vo výhradnej zmluve ste si dojednali určité podmienky a tie sú záväzné pre predávajúceho, ako aj pre RK. Ak nepodpíšeš nejaký dodatok k výhradnej sprostredkovateľskej zmluve, nemôže Ťa nik donútiť k podpisu kúpnej zmluvy za iných, než vopred dojednaných podmienok. Ak si podpísal/a sprostredkovateľskú zmluvu na pevne stanovenú čiastku na sumu požadovanú za predaj svojej nehnuteľnosti, nemusí Ťa zaujímať, koľko ,,trhne" maklér na provízii. Predpokladám, že za tú províziu Vám RK vypracuje zmluvy, návrhy na vklad, odovzdávacie protokoly atď.
hannah2
15.07.13,16:51
ty si fakt vtipny a neverim, ze nechapes.
este raz teda. povedzme, ze ja ziadam 100 vcitane provizie, pre zaujemcu aj ma zmluvu na 100, ale pre mna iba na 90, z coho este 5 ma byt provizia. Mne tvrdi ze zaujemca viac neda, zaujemcovi tvrdi ze ja z ceny nepustim. zaujemca ale je s cenou 100 uzrozumeny a ma na nu vybaveny aj uver. takze o co ide... ?
ale ty tu pravne rady nerozdavas, vsak?
hannah2
15.07.13,17:00
ako chce odkomunikovat kupnopredajne zmluvy, ked nehnutelnost predavam ja a nie ona? so mnou ma dohodnutu cenu a aj proviziu, a cenu s kupujucim ma odkomunikovanu inu, vyssiu.
vid priklad v dopovedi erikovi
danushka
15.07.13,17:18
....musím povedať hannah, že sa snažím pochopiť v čom je problém... Asi by bolo dobré napísať jasne, či vo výhradnej zmluve máte jasne stanovené koľko pýtaš za nehnuteľnosť alebo či máte stanovenú percentuálnu províziu z predaja, resp. či 100% navýšenie z Tvojej ceny ostáva ako provízia pre RK, alebo navýšenie nad dohodnutú províziu si delíte fifty fifty a aký servis za províziu dostávate. Navyše sa mi nechce veriť, že by kupujúci už mal vybavený aj úver, pretože banka požaduje pred poskytnutím úveru návrh kúpnej zmluvy a tá sa bez Teba asi nedala spraviť a bez toho, aby ste si k tomu sadli predávajúci, kupujúci a RK. Môžme sa tu snažiť poradiť Ti, ak nevieme zásadné ustanovenia zmluvy. Vrátila som sa ku komentáru nižšie a ak kúpnopredajná zmluva nekorenšponduje s dohodnutými podmienkami v sprostredkovatľskej zmluve, tak samozrejme nesúhlas s podpisom KZ a drž sa zmluvných dojednaní.
hannah2
15.07.13,18:12
pri vyjednavani o cene mi RK komunikovala ziadost zaujemcu o nizsiu cenu, ja zasa ziadost RK o nizisu proviziu, lebo som medzicasom zisla s cenou dost dole. dohodnutu cenu pre mna a proviziu pre RK mame podpisanu na zmluve. ukazuje sa vsak, ze ziadost zaujemcu o nizsiu cenu je vykonstruovana, lebo ma uz uver na povodnu cenu - vyssiu, ktora takto vykryva znizenu proviziu RK.
to je iba jeden priklad z viacerych, ako dana RK medzi nami - predavajuci vs kupujuci "komunikuje"....
a ze pri ziadosti o uver bol predlozeny navrh kupnej zmluvy bez mojej spoluucasti asi iba dokresluje cele...