Andra123
16.07.13,00:52
Dobrý deň.

Ráno po festivale ma zastavili policajti a nafúkal som 0,15 (hodnota na prístroji). Po opatovnom fukani za 15 min som nafúkal 0,13.
Momentálne čakám na správne konanie.
Aký trest ma podľa Vás čaká? Resp. Ako by som mal postupovať aby bol trest čo najnižší.

Ďakujem za radu.
draik
16.07.13,06:19
Vychádza to nad 0,3 promile pri prvej skúške, čo je problém. U nás síce platí nulová tolerancia, ale v praxi do 0,2 promile sa to uhrá.
Trest bude závisieť aj od toho, čo ste povedali hliadke (odpoveď na navonok nevinnú otázku ohľadne požitia alkoholu pred jazdou je významná). Vzhľadom na pomerne nízku hodnotu alkoholu by sankcia mala byť pri spodnej hranici. Môžte dostať pokutu od 150 do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov.
P.S. Dúfam, že to nebolo na Pohode, kde organizátori už vopred propagovali, že vodiči sa môžu otestovať na testeroch.
buchač
16.07.13,07:15
draik ....je to vyššia ( možná ) pokuta .

V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu do 1 promile sa vodič dopúšťa priestupku, za čo je možné uložiť pokutu od 200 do 1.000 eur a zákaz činnosti do päť rokov.

V prípade jazdy nad 1 promile ide už o trestný čin, za ktorý hrozí až ročné väzenie.

http://www.minv.sk/?tlacove-spravy-2&sprava=alkohol-za-volantom-moze-nacriet-hlboko-do-rodinneho-rozpoctu
draik
16.07.13,08:19
Čo tu mám po ruke zákon, ten hovorí niečo iné. Leda, že by tak bola nejaká skrytá novela:

(1)Priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sa dopustí ten, kto
e) ako vodič počas vedenia vozidla požije alkohol alebo vedie vozidlo v takom čase po jeho požití, keď sa na základe vykonaného vyšetrenia podľa osobitného predpisu alkohol ešte nachádza v jeho organizme,
(2) Za priestupok podľa odseku 1
písm. e), g) až i) možno uložiť pokutu od 150 eur do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov

200 až 1000 eur platí na drogy resp. v minulosti nad 1 promile
buchač
16.07.13,08:38
Bratu ....a poviem Ti ???
Môže byť aj nejaká novela ...Boh sa z tých pokút vysomári ...
Ale pointa je zachovaná - cvakaj občan do kasy ...
Ale v prípade chlastu za volantom tieto tresty uznávam !!
Andra123
16.07.13,16:40
Dakujem za odpovede. Neviete nahodou zo skusenosti z podobnych diskusii, ze kolko ludia zvycajne dostanu za taketo hodnoty alkoholu trest?
A ano bolo to na pohode ale ja som spal v aute a citil som sa plne sposobili na soferovanie takze som neisel k vchodu sa otestovat... To bola velka chyba :(
draik
16.07.13,18:43
Závisí od konkrétneho policajta, histórie vodiča, atď. Kamarát takto na Pohode vyfasoval pokutu 500 Skk a bolo vybavené. To však ešte nebol súčasný zákon na svete, ani testery na výjazde z letiska.
Ani v tomto konkrétnom prípade by som flintu do žita úplne nehádzal. Krkolomnou obranou by sa z toho možno dalo dostať. Obrana by mala spočívať v druhej nameranej hodnote, a to 0,13 mg/l. Podľa ustálenej praxe je závažným priestupkom nafúkanie aspoň 0,15 mg/l (0,31 promile). Do hodnoty 0,14 ide o tzv. nevýznamnú úroveň, v ktorej započítaná aj odchýlka (po starom 0,2 promile nevýznamná hodnota+ 0,1 promile odchýlka).
Za chyby sa však pyká...