peterhovan
16.07.13,10:46
Parcelu, ktorú užíva náš sused, vlastníme aj s tromi ďalšími spoluvlastnikmi. Sused nás teraz chce vyplatiť, lenže my si chceme svojich 23m2 vziať tak, aby sa hranica pozemku posunula. Je to možné?
Dáša_
16.07.13,08:48
A na základe čoho parcelu obhospodaruje sused?
peterhovan
16.07.13,08:55
na základe ničoho, pred 20timi rokmi si kúpil dom bez pozemku no nesnažil sa ho získať a my sme boli ticho. Pred mesiacom začali "vyskakovať" ohľadom hranice pozemku, tak sme sa do toho pustili.
Ice dive
16.07.13,09:40
nerozumiem čo sa pýtaš... keď je to Vaše tak si to máte právo vziať, a ešte od suseda požadovať bezdôvodné obohatenie vyjadrené v peniazoch za tri roky spätne... ak sa pýtate na vydržanie, tak obhospodarovať pôdu 10 rokov nestačí... na vydržanie musí mať splnené určité podmienky..
dan501
16.07.13,10:04
Vlastniš podiel z parceli (dajme tomu 1/4) to znamená že vlastníš z každého metra podiel (1/4) a chceš oddeliť príslušnú výmeru 23m2 potrebuješ súhlas všetkých spoluvlastníkov , geometrický plán a zmluvu o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva. Ak sused nemá žiadny vlastnícky podiel v parcele máš predkupné právo a ostatný podielnici musia pri predaji osloviť prvého teba. Ak by to chcel sused vydržať tak to musí spraviť notár a mal by tam mať súhlas Obce a všetkých vlastníkov čiže aj teba.
Llívia
16.07.13,10:32
peterhovan
16.07.13,10:34
pri písamí mi vyhodilo nejaky "error" tak som to písal odznova, som tu npvý čiže neviem ako to vymažem
Llívia
16.07.13,10:41
Ty nijako. Nahlásila som to moderátorom, tak snáď niekto tieto dve témy spojí.
misoft
16.07.13,20:10
Občiansky zákonník - vydržanie. Tu je niečo:
http://www.e-pravo.sk/questions/view/441/podmienky-vydrzania-nehnutelnosti
misoft
16.07.13,20:12
Ten dom, ktorý kúpil - je na tomto pozemku? Ak áno - dom je jeho, ale pozemok nie - neplatil za užívanie pozemku - bezdôvodne sa obohatil - žiadať náhradu. Ak dom nie je na pozemku, ale k nemu prilieha a užíval ho - tak isto sa obohatil - náhradu nech vycáluje, pozemok je váš - viac nech tam nelezie, dom nech si nechá.