rene
16.07.13,14:24
Dobry den,

chcem Vas poprosit o radu, neviem si poradit s nasledovnou situaciou :

Novovzniknuta firma / v r. 2013/ dosiahla v maji 2013 obrat, na zaklade ktoreho povinne podala ziadost o registraciu pre DPH.
Danovy urad posudil, ze ide o rizikovu firmu a urcil je zabezpeku v pre nich likvidacnej vyske v desiatkach tisic euro.
Spolocnici podali podla § 4c ods.3 odvolanie a poziadali o urcenie nizsej sumy zabezpeky.
Danovy urad odpovedal v zmysle §4c ods.5 a ziadost o registraciu zamietol.

Moja otazka znie : ako ma teraz firma postupovat dalej ? Obratom sme dosiahli hranicu, kedy by sme mali odvadzat DPH, ale registraciu nam zamietli...musime aj napriek tomu DPH odviest a nasi odberatelia si ho samozrejme narokovat nebudu moct , alebo podla akeho paragrafu mame postupovat, aby sme neboli v rozpore so zakonom o DPH ?

Dakujem vopred .
Zita5
17.07.13,08:15
Prikladám Metodický pokyn, v ktorom sa dočítate o zábezpeke ...
Daňový úrad Vás zaregistruje za platiteľa DPH nakoľko ste dosiahli ako píšete obrat.DPH musíte odviesť štátu . Avšak zábezpeku môže vymáhať aj exekúciou v súlade s Daňovým poriadkom,tú jednoducho musíte uhradiť .Viac sa dočítate v pokyne.
kajanakaja
17.07.13,18:09
Nám sa stalo presne toto isté. Zákon hovorí jasne, že keď je to povinná registrácia na základe obratu, tak vám má byť pridelené IČ DPH a zábezpeku budú vymáhať. My sme sa tiež odvolali pre výšku zábezpeky a DÚ nám registráciu zamietol. Následne to DÚ podstúpil Finančnému riaditeľstvu BB, ktoré rozhodlo takto. Rozhodnutie DÚ zrušili čo sa týka registrácie a tak nás DÚ zaregistrovalo ako platcov, ale nezrušili rozhodnutie ohľadom zábezpeky a my sme ju jednoducho museli zaplatiť. Tento proces trval 7 mesiacov.
Zita5
18.07.13,06:02
Tak 7 mesiacov to je vážne dlhá doba .Podľa čoho postupovali, je vôbec zákonom prípustná táto doba, aby niečo vybavovali 7 mesiacov ?
kajanakaja
18.07.13,06:27
No bolo to stresujúce, čakať toľko mesiacov. Vlastne sme len čakali a ja som sa bála, či nemám znovu požiadať o registráciu, keďže som každý mesiac prekračovala obrat. Ten proces je dlhý aj preto, že poštu pošle FRSR najskôr daňovému subjektu, čaká na vratku a až následne informuje DÚ. Zvlášť rozhoduje o registrácií a zvlášť o zábezpeke. Tú zabezpeku každopádne treba zaplatiť do 20 dní, lebo odvolanie nemá odkladný účinok.
Zita5
18.07.13,07:05
A ako to dopadlo potom s odvodom DPH ..však vlastne počas tých 7 mesiacov ste išli už s prekročeným obratom .DPH ste potom dodatočne doplatili ?Zaujíma ma teda tento prípad .Ale však to si skomplikovalo FRSR .
kajanakaja
18.07.13,07:22
Nie, nedoplatili.