peterduri
16.07.13,13:25
Dobrý deň, máme jeden problém ... pred dvoma mesiacmi sme si vyhliadli domček cez realitku ... pri spracovávaní znaleckého posudku sa ale prišlo na to, že 14m2 je nevysporiadaných ... tak sa teda chodilo po úradoch, realitka vybavovala, využili sme aj svoje známosti na to, aby sa to doriešilo čo najskôr a mohli domček kúpiť ... medzičasom sme si už zobrali stavebné sporenie, čakali sme len na vysporiadanie a ukončenie znaleckého posudku ... no a tu sa stalo to, čo asi nikto nečakal ... vlastníci nehnuteľnosti sú traja - jeden zo súrodencov sa dedičstva vzdal, jeden súrodenec nám vždy ochotne všetko v dome ukázal, boli sme tam niekoľkokrát, pretože už sme mali dojednaného majstra, plastové okná, vybratú linku, obklad ... a posledný zo súrodencov dnes vyhlásil, že nesúhlasí s predajom - pritom ten dom predávajú už druhý rok, nemohli ho predať a my máme oň veľký záujem ... všetko vybavené, pozháňané, pôžička na krku (samozrejme, že stavebko treba dokladovať) ... nevie mi niekto poradiť, či by sa s tým ešte dalo niečo robiť? Nemôže predsa len tak zrazu nesúhlasiť!!! A čo my? ĎAKUJEM
Najlepsi
16.07.13,11:32
Vzdy jednajte so vsetkymi vlastníkmi nehnutelnosti! Pokial Vam nechce predmetnu nehnutelnost vlastnik predat, neurobite s tym nic. Sukromne vlastnictvo je chranene a o vyvlastneni sa neda ani uvazovat.
Mária27
16.07.13,12:15
Tí dvaja spoluvlastníci môžu požiadať súd o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva podľa § 142 občianskeho zákonníka, ak to chcú predať a tretí to od nich nechce kúpiť.
Ak sa nedá nehnuteľnosť rozdeliť, súd sa to snaží niektorému alebo viacerým z nich prisúdiť do vlastníctva. Ak to ani jeden spoluvlastník nechce celé kúpiť, súd to môže predať a rozdeliť ich peniaze podľa výšky podielov.
gufy
16.07.13,12:34
kopretinka napísal/a:

-- "... Nemôže predsa len tak zrazu nesúhlasiť!!!...."

môže --

Ale nemusí - keď mu príde zo súdu platobný príkaz náhrady škody za všetky zbytočne vynaložené náklady spojené s pripravovanou kúpou nehnuteľnosti a primerane pripravovanými ostatnými náležitosťami s tým následne spojenými..
buchač
16.07.13,12:46
Ale môže ...a ešte ako ...
Holt ľudia sú ľudia ...normálni a chamtiví.

Tí dvaja predávajúci sú normál . Na základe reálnych skutočností ( 2 roky nezrealizovaný predaj ) sa chovajú adekvátne . Sú aj radi , že sa daná nehnuteľnosť konečne predá .
Ten jeden je chamtivý , zacítil vôňu peňazí a teraz sa asi rozhodol muziku pritvrdzovať ...
Pravdepodobne sa dozvedel o vašom veľkou záujme a preto tak koná .

Ja by som ( ako Mária vraví ) pritvrdil muziku tiež , a solídne ...
Mám za to , že ak by dostal dotyčný chamtivec adekvátnu výstrahu v podobe doporučeného listu , tak by určite stiahol chvost .

Je to iba môj slabý postreh , čo sa takýchto ľudí a prípadov týka - ale väčšinou sa nemýlim ...
Na dokreslenie prípad jednej rodiny , kde mám chalupu . Je to ale trochu inakšie garde , lež pointa taká istá .
Traja súrodenci predávali dom .
Dohodil som im solídneho kupca ...fakt solídneho , čo sa týka jednania a aj peňazí .
Predávajúci pýtali konkrétne 30 litrov .
Po tej odbornej prehliadke bol kupec ochotný dať cca 24 .
Neakceptoval ten jeden , veľké oči má ...aj keď kupec niečo prihodil ...
Dodnes obchod neprebehol a minule prišla ženská ( kvôli kontaktu na kupca ) s ponukou , že by predali aj za 18.000 € .
Kupec to má aj tak v paži ...jemu šlo skôr o investíciu a nie o zbúranie chajdy ...
gufy
16.07.13,12:49
Zmizol tu môj príspevok..... Napriek tomu, že nebol OT, a navrhoval vo vzniknutej situácii jedno z riešení právnou cestou.....
buchač
16.07.13,15:07
Občas sa to stane ...nestresuj a napíš znova ...
peterduri
16.07.13,16:11
snažili sme sa dohodnúť so všetkými, ale keďže jeden sa vlastníctva vzdal, tam nebolo o čom ... aj pri podpise zmluvy v realitke dotyčná predávajúca súhlasila s predajom - však to aj podpísala ... ale nechala to zájsť až tak ďaleko, že nás delil maximálne týždeň od podpísania zmluvy ...
peterduri
16.07.13,16:13
ďakujem ... tu ide o to, že tomu jednému súrodencovi bude asi jedno, od koho dostane vyplatenú svoju časť - teda či od nás alebo od vlastnej sestry ... mňa najviac štve, že sme už mali veľa vecí vybavených, dohodnutých, obhliadnutú linku, obklad, dlažbu, dvere ... proste sme sa v tom dome už "videli" a hlavne naše deti :(((
peterduri
16.07.13,16:17
ďakujem, no podľa mňa pani predávajúcej alebo "nepredávajúcej" nejde o peniaze, pretože sme jej navrhli vyššiu sumu a ona povedala, že jej o peniaze nejde ... toto bol proste dom ako stavaný pre moju rodinu ... dolu kuchyňa + dve izby, v podkroví dve malé izby pre mojich synov ... znalecký posudok na dosť dobrú cenu, kúpna cena tiež výhodná, zobraté stavebné sporenie, vybavená (čiastočne) hypotéka, vybratá banka, dohodnutý majster, dohodnuté plastové okná, záhrada ... stále to nejdem rozdýchať a mám pocit, že takýto dom a takáto ponuka príde len raz za život :( ... už sme sa v tom dome videli, mali sme vybraté obklady, dlažby, deti vedeli, kde čo bude, kde budú mať hojdačku, kde pieskovisko, bazén ... ešte som im to nepovedala, bude to ťažké - pre nás všetkých :(
peterduri
16.07.13,16:18
môžeš mi prosím napísať to riešenie ešte raz? ĎAKUJEM
buchač
16.07.13,16:18
Dôležitá je jedna vec .

Dali ste nejakú zálohu pred tým vybavovaním hypotéky ?????
Ak hej , tak nie je o čom diskutovať .
Všetky pohľadávky by smerovali k realitke za nesplnenie podmienok .

Ak by nebola podpísaná zmluva , v tom okamžiku by som celú vec postúpil na súd .
Samozrejme , že by som žiadal buď akceptovanie zmluvy alebo žiadal o vydanie rozhodnutia s uplatnením všetkých nárokov finančného charakteru ...
gufy
16.07.13,16:29
Nie je dôvod na stres :)
myslel som, že admin tomu dáva nejakú prijateľnú formu
-------------------------------------------------
Vytiahnem niečo z histórie, ak šlo o tech. závadu, nech je na adminovi, ako s tým ďalej naloží..
Môj príspevok tam nie je celý, tu už je dotvorený:

kopretinka: citát z príspevku peterduri
-- "... Nemôže predsa len tak zrazu nesúhlasiť!!!...."

kopretinka reagovala:
môže --

gufy reagoval:
Ale nemusí - keď mu príde zo súdu platobný príkaz náhrady škody za všetky zbytočne vynaložené náklady spojené s vybavovaním vecí okolo kúpy nehnuteľnosti a k nim ostatných následných náležitostí, myslím tým prípravu na rekonštrukciu a pod...
Ice dive
16.07.13,16:37
no zaujímalo by ma ako by dopadol konkrétny súd... lebo ak nemali podpísanú zmluvu o budúcej zmluve, resp. nejakú sankciu dohodnutú, že čo ak, sa nepodpíše... tak neviem neviem ako by to súd posudzoval, že Ok mali ste kúpiť spravili ste si výdavky od kúpi nakoniec padlo, kvôli predajcovi, tak to a to to vám bude uhradené...
peterduri
16.07.13,16:46
žiadnu zmluvu pred predajom sme nerobili ... ja som aj chcela, pretože som sa bála, že to predajú niekomu inému ... keď som sa ale bavila s tým, ktorý to predať chce, povedal mi, že v žiadnom prípade by to nikomu inému nepredal, že sme sa predsa dohodli ... ale keď sme telefonovali s jeho sestrou (tou druhou predávajúcou) zrazu povedala, že ona to nepredá preto, že ide o 3 mesiace do dôchodku a ona tam chce bývať ... a čo sa týka toho podania na súd, zhodou okolností som na súde pracovala takmer desať rokov a nejakému "súdnemu" vyrovnaniu ja nedávam nejakú veľkú šancu ... ja som momentálne v pozícii "malého rozmaznaného dieťaťa" - JA HO CHCEM A CHCEM ... ako som uviedla už hore, pomáhali sme im aj pri vysporiadaní toho nešťastného kúska pozemku ako sme vedeli a aj vďaka nám to mali v poriadku nie za 3-4 mesiace ale za mesiac ... je to proste strááášne nespravodlivé ...
peterduri
16.07.13,16:52
žiadnu zmluvu o budúcej zmluve sme podpísanú nemali ... ja som chcela, ale predávajúci nechceli, že to nie je potrebné ... mne vôbec nejde o tie peniaze a ten čas, toto proste nie je charakterné jednanie ... keby sa bola "pani" rozhodla pred mesiacom alebo mesiacom a pol ale teraz, keď sme boli nachystané takmer všetky papiere, budúci týždeň sa malo všetko doriešiť ... toto proste nie je féééér ... kvôli tomuto domu sme vlastne nehľadali ani nič iné - aj keď ponuky v real. kanc. boli zaujímavé - bohužiaľ, vďaka tomuto to stroskotalo a neboli sme sa na žiadny iný dom pozrieť ... je nejaká šanca, že by som ju "donútila" aby si to ešte rozmyslela a predala?????
gufy
16.07.13,17:11
Ice dive napísal/a:
- no zaujímalo by ma ako by dopadol konkrétny súd... -

Ak je v ruke zmluva, predzmluva, v podstate súd nemá "o čom" rozhodovať. Zhodnotí len existenciu zmluvy a vyvodí dôsledky..

Ale ak nič také neexistuje, môže sa realizovať: Nastupujú fakty, svedkovia, môže vyhodnocovať úmysel, dôvody, podvod, následky konania, aj keď neúmyselného, zavádzanie a neviem čo ešte, predsa niekto svojim konaním spôsobil škodu, proste má o čom rozhodovať..
Tak to vidím ja, nemusí to tak byť.. Tiež by ma zaujímal výsledok..
Mal som tento problém voľakedy, môj známy právnik ma do toho tlačil, aby som si vyzháňal, čo sa len dá k tomu, mne sa do toho nechcelo, prekryla to iná cesta životom.. Možno sa na tom dalo zarobiť....
draik
16.07.13,18:18
Zabudnite na to. Kým nie je v rukách minimálne zmluva o budúcej zmluve na nehnuteľnosť, je zbytočné to riešiť. Z právneho hľadiska je chyba kupujúceho, že bez zmluvy sa púšťal do transakcií, ktoré nemal isté. V takejto situácii stačilo, aby jeden z predávajúcich zomrel a kupujúci by bol tiež zablokovaný. Kúpa domu, akokoľvek je finančne náročná, býva často podceňovaná z procesného hľadiska.
gufy
16.07.13,18:32
.
peterduri napísal/a:
- žiadnu zmluvu o budúcej zmluve sme podpísanú nemali ... ja som chcela, ale predávajúci nechceli, že to nie je potrebné -

Kupoval som nehnuteľnosť. Bolo to komplikovanejšie, mali dlhy, mali tam zostať po predaji nejakú dobu bývať (a hlavne sa potom riadne a včas vysťahovať - čo sa už vopred nevidelo až také jednoduché), z prostriedkov utŕžených z predaja sa pre nich malo kúpiť už vyhliadnuté iné bývanie, ale to sa malo kúpiť vopred, aby to mali isté, a mohli si to do odsťahovania aj zrekonštruovať, predaj bytu nemohol prebehnúť bez úhrady niektorých dlžôb, atď, atď, naviac predávajúcimi boli dané také ďaľšie podmienky, že ak sa našiel záujemca, buď po pár jednaniach utiekol, alebo ho po pár jednaniach pre istotu "pre nespoľahlivosť, nedôveru, prípadne momentálnu osobnú nespokojnosť" odmietli predávajúci. Realitka bola bezradná, vzťah a stav predávajúcich komplikovaný, utŕžené peniaze z predaja "u prijímateľov veeľmi nestabilné", takže sa musel zaisťovať priebeh a financovanie spomínanej rekonštrukcie, proste kolotoč.

Objavil som to, bola to moja hľadaná životná šanca, zahryzol som sa do toho s tým, že to nepustím. Problém bol už v úvode to, že som bol ich skoro sused (len ma dovtedy nejako neregistrovali, nepoznali - to keby vedeli, ani by sa so mnou nebavili, chceli niekoho úplne cudzieho). Ošetril som to (a podarilo sa mi to, napriek poprepletaným vzťahom okolia, udržať až do ich vysťahovania), urobil nadštandardný plán, v ňom si kryl dokonale každý krok, aby v žiadnom okamihu nezostala prázdna diera, ktoré pri takýchto tranzakciách nastávajú, a vedia sa vypomstiť, plán predniesol realitke a po odsúhlasení sa šlo na to.

Po rozbehnutí realitka striedavo šalela raz zo mňa, raz z predávajúcich. Predávajúci z nás dvoch. Pracoval som na tom snáď v kuse, ustúpiť nešlo, rozdanými kartami sa dalo ísť vždy bezbolestne len dopredu. Záležalo iba, akou to bude rýchlosťou. Ja som spal "relatívne" kľudne, ale určite som za tých pár dní zostarol, ale bolo to všetko čisté, ľudské, išlo mi len o to, aby som dostal to, na čom sme sa dohodli a oni tiež. Na konci sme si všetci spokojní podali ruky. Aj keď s poznámkou realitky, že keby takých klientov ako ja mali viac, môžu to zavrieť. Išlo o poznámku k dôslednosti. Súhlasím. Ale len vďaka nej mali behom pár dní obchod ukončený.

A či mi to stálo za to? Asi to bol len štart do novej etapy života... Následne som mal dôvod zostarnúť ešte viac, ale o tom ten život je.....

Každý by mal zvážiť riziká, ktoré chce v podobných situáciách tolerovať.. Ale následne by ich mal chcieť aj znášať..
gufy
16.07.13,18:43
.
draik napísal/a:
- V takejto situácii stačilo, aby jeden z predávajúcich zomrel a kupujúci by bol tiež zablokovaný -

Áno bol, je to zmena stavu, tohto sme sa báli aj v mojom prípade, pretože občas šlo potom o dosť kolapsové situácie, a museli sme s realitkou čo to prehltnúť,

ale tak isto by bola zmena stavu aj obyčajná náhla opodstatnená potreba bývania, aj niekoho blízkeho. V ich prípade sa však zatiaľ predpokladám nič také nestalo..
peterduri
16.07.13,18:51
Ahoj draik, ja som mala istú kúpu, pretože predávajúci podpísali zmluvy v realitnej kancelárii, teda danú nehnuteľnosť odpredať chceli ... preto nebol dôvod z mojej strany, aby som neriešila nejaké prerábanie a zháňanie si materiálu prípadne majstrov, ktorí mi prídu na rekonštrukciu domu robiť ...
gufy
17.07.13,12:30
peterduri napísal/a:
- je to proste strááášne nespravodlivé -

Právo a spravodlivosť sú dve rozdielne veci :)

peterduri napísal/a:
- že ide o 3 mesiace do dôchodku a ona tam chce bývať -

Ak nemá kde inde, je to závažná okolnosť....
draik
17.07.13,13:28
peterduri: Vy ste žiadnu zmluvu s predávajúcimi nemali, a to je podstatné. Predpokladám, že realitka si svoju províziou ošetrila a preto uzatvorila pravdepodobne sprostredkovateľskú zmluvu s predávajúcim. Čiže v danej situácii sa môžte "rozčuľovať" sama na seba a zbytočné je tiež tvrdenie "Nemôže predsa len tak zrazu nesúhlasiť!!!". U nás sa nedodržiavajú ani písomne uzatvorené zmluvy, nieto ešte dohody "per huba".