Negoti
16.07.13,20:50
Dobrý večer,

mojej známej chýbajú 13 dní poistenia pre PvN, ktorú nedostala....
známa má podpísanú DoPč s nepravidelným príjmom ....
preto som jej odporúčala, aby si dala DoPč s NP preklasifikovať na DoPČ s PP a musí jej trvať aspoň 13 dní....
otázka: ktorý príjem sa berie na výpočet PvN? - za posledná 2 roky?
a ešte ak by dosiahla vyšší príjem, ako je možné, (tých 75 % zo ŽM) z UPSVaR ju vyradia, ale ku ktorému v mesiaci? a kedy sa môže znovu prihlásiť do evidencie nezamestnaných?
ďakujem

Mám ešte jednu prosbu, s ktorou si neviem rady.....
ako ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti dobrovoľné poistenie , resp. krátkodobé zamestnanie ?
Tweety
16.07.13,18:52
Z posledných 3 rokov 730 dní poistenia.
veronikasad
16.07.13,18:54
Už je evidovaná na UP ?
Mila123
16.07.13,18:55
podľa § 108 Zákona č. 461/2003 Z.z. v platnom znení
(2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu, 2) dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140 alebo poistné na výsluhové zabezpečenie podľa osobitného predpisu.2) Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Negoti
16.07.13,19:02
Majka, ďakujem, ale toto viem, pýtala som sa na PvN a jej výpočet.....
Tweety
16.07.13,19:02
Vyradia ju mesiacom, za ktorý dosiahla vyšší príjem.
Negoti
16.07.13,19:03
áno, je v evidencii, a má rozhodnutie zo SP, že jej nevzniká nárok na PvN
Negoti
16.07.13,19:04
takže iba na jeden mesiac? a potom sa môže znovu prihlásiť? v tom prípade, by jej vznikol nárok na PvN
veronikasad
16.07.13,19:06
Najlepším riešením by bolo nájsť si zamestnanie na pracovnú zmluvu, dať sa vyradiť z evidencie UP. Pracovný pomer skončiť po splnení podmienky 730 dní a znovu sa prihlásiť na UP.

Dalo by sa to riešiť aj cez dobrovolné poistenie, ale vtedy by mohol byť problém so znovuzaradením do evidencie uchádzačov UP.
Negoti
16.07.13,19:07
Veronika a keby dosiahla vyšší príjem na dohodu? Majka mi písala, že by bola vyradená na jeden mesiac.......
veronikasad
16.07.13,19:10
Keď má možnosť na dohodu, nedá sa dohodnúť pracovná zmluva ?Veď odvody sú rovnaké. Pri prekročení príjmu na dohodu vyraďujú spätne z evidencie a musí si doplatiť zdr.poistenie na dni, kedy nepracovala ako samoplatitel.
Negoti
16.07.13,19:17
Veronika a ako ďaleko spätne ju vyradia? nie je problém so spätným prihlásením do evidencie?
prešla som zákon č. 5/2004 - novelu k 01 05 2013 a našla som tam iba 3 a 6 mesačné blokovanie evidencie.....
na dohodu chodí do práce každý deň, po 2 hod.
veronikasad
16.07.13,19:19
Prever si to na UP, príp. v ZP. Podľa mňa spätne od 1. dňa kal. mesiaca, v ktorom prekročila príjem. A v ZP si bude musieť doplatiť za víkendy ako samoplatitel. Oveľa jednoduchšia bude práca na pracovnú zmluvu, ako som písala.
Negoti
16.07.13,19:25
pracovnú zmluvu zrejme nedostane, fi nedáva nikomu PZ....už žiadala a nič....
víkendy podľa môjho názoru nedopláca ZP, pretože platí predsa aj pre dohodárov nepretržitý odpočinok, alebo to neplatí v tomto prípade? mýlim sa?.
veronikasad
23.07.13,09:10
Započíta sa do súčtu vymeriavacích základov, ktorý sa bude deliť počtom dní poist. v nez.
Katy a R
23.07.13,09:12
k tomu doplneniu:
" Mám ešte jednu prosbu, s ktorou si neviem rady.....
ako ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti dobrovoľné poistenie , resp. krátkodobé zamestnanie ? "
- to je skôr len rečnícka otázka - či :confused:;)
- už máš def od Mila123, že DVZ je " podiel súčtu VZ.. a počtu dní poistenia..." - samozrejme čím vyšší VZ, tým lepšie - ale ak ide ozaj len o pár dní, tak ktovieako to priemer nezmení
- a dobrovoľné poistenie už treba platiť ako balík (iba povinne poistené szčo môžu samostatne) - takže dávať si tam vysoký VZ je na rozmyslenie. Kým sa dalo platiť samostatne - to bola iná káva.
doplnené: teraz pozerám pôvodnú otázku - už to tam vlastne máš. Ak sa zamestná (nejaké to zastupovanie), plus bude dobrovoľne platiť - tak to trošku ten priemer vylepší - samozrejme, čím dlhšie bude vyšší VZ, tým lepšie :)
veronikasad
23.07.13,09:16
Katy, neplatí pri dobrovolnom poistení v nez. to isté čo pri nem.poistení - ak trvá menej ako 26 týždňov, berie sa min. VZ ? (teda vyšší VZ dávku neovplyvní ) Potrebuje len 13 dní poistenia
Katy a R
23.07.13,09:18
nič také nie je v zákone ..
Mila123
23.07.13,19:03
Katy opravím ťa....našla som v zákone o soc. poistení......
§ 108 ods. 4 zákona č. 461/2003

(4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 26 týždňov, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.
a tá znie.....
Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor....
a ešte § 138 ods. 5 znie
(5) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti je mesačne najmenej vo výške 50 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné.
inak slovne vyjadrenie? VZ je 393 €
Katy a R
24.07.13,09:06
Mila - ale toto vôbec pre tento prípad neplatí .. v zadaní sa predsa nespomína, žeby nemala vôbec VZ v RO.. ??
Mila123
24.07.13,11:41
Jasne, Katy, iba som priložila, že platí v zákone obmedzenie do 26. týždňov trvania poistenia, resp. poistenie iba ako dobrovoľne poistená osoba.....