yvica
17.07.13,09:08
prosím poradí mi s tým niekto, kto má refundáciu 50a??????
KlaudiaKK
17.07.13,07:21
No a čo konkrétne s tým - zdanenie, účtovanie, či ?
yvica
17.07.13,07:49
odvod do zp, som z toho magor.......už to riešim dlho ale neviem sa vysomáriť, takže HM 350-46,90 odvody zamestnanca, čiže čm 303,10 by bolo za normálnych okolností, ale im vrátim 46,90 z toho odvod za zamestnanca 4 %, to chápem ale nejde mi to takto zadať do výkazu ZP????, prosím kto máte s tým skúsenosti? díky moc
a_je_to
17.07.13,21:43
... si z toho dopletená ako prútený kôš ... ! Zamestnancovi vypočítaš normálne hrubú mzdu, z nej zrážky a čistú, akoby dotácia ani nebola. Keďže sa táto dotácia dáva k nízkym mzdám, daň Ti nevyjde žiadna. K tomu mu pripočítaš, už ako nezdaniteľné a nepodliehajúce odvodom /tak ako náhrada PN, alebo preplatku rzdpzč/ tie odvody, ktoré mu z výplaty boli zrazené minulý mesiac - to je časť dotácie na náhradu za zrážky jemu. Dostane teda namiesto čistej mzdy, akoby celú hrubú, aj keď boli zrazené bežné odvody, ale zrazené odvody z minulého mesiaca boli doplatené k čistej mzde. Keď Ti nabehne dotácia z ÚP, tak ju zaúčtuješ do daňových príjmov ostatných. To je celé, viac iba ak v zákone :

(1) Príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami prijatých do pracovného pomeru z evidencie uchádzačov o zamestnanie (ďalej len "príspevok") sa poskytuje zamestnávateľovi na úhradu

a) preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom a
b) sumy preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie plateného zamestnancom.

(3) Zamestnávateľovi sa príspevok poskytuje najviac počas 24 kalendárnych mesiacov. Príspevok zodpovedajúci sume podľa odseku 1 písm. b) je pripočítateľnou položkou ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov platených zamestnancom z tejto mzdy. Príspevok podľa odseku 1 písm. b) zamestnávateľ vypláca zamestnancovi mesačne pozadu spolu so mzdou v termíne určenom na výplatu mzdy.
yvica
19.07.13,08:55
tak neviem ale riešim to už dosť dlho a na porade mi poradili že daň z toho mám počítať a kontrétne to má byť tak ako mám vyššie uvedené, môže sa k tomu ešte niekto vyjadriť, už som myslela, že konečne to mám dobre:
350-46,90-1,87(odvod z refund.)=301,23 ale k tomu zamestnávateľ vyplatí +46,90=348,13-311,32(NZČ)=36,81*19%=6,99 daň, 348,13-6,99=341,14 ČM na vyplateni.
mám aj vyjadrenie ZP, že vrátený odvod podlieha odvodom do ZP a taktiež vyjadrenie z DU, že podlieha aj dani........prosím o vyjadrenie, ďakujem