skylark
17.07.13,10:13
1. Chcel by som podlnikať podľa autorského zákona pretože môžem pracovať pre firmu v US, ktorá by mi mesačne platila určitý "paušál" a ja by som za to robil pre nich nejaké webové stránky a webové aplikácie, čiže nejaký ten web design a programovanie scriptov.

V Autorskom zákone sa píše o licenčných zmluvách, zmluvách o dielo a pod. Nestačilo by keby som túto zmluvu mal dohodnutú ústne a mesačne by som im faktúroval nejakú čiastku, pričom na DÚ by som bol prihlásený ako podnikateľ podľa autorského zákona a smozrejme by som platil všetky odvody a dane, ktoré s tým súvisia?

2. Taktiež sa chcem spýtať, či by som v takomto prípade mohol v daňovom priznaní uplatňovať paušálne výdavky 420€ mesačne?

Celkovo, je tento "štýl podnikania" v poriadku, čo sa týka daniarov SP a podobne?
Chrusťa
30.07.13,09:32
Podľa mňa musí byť písomne uzatvorená zmluva, dnes platí, čo nie je na papiru je figu platné. Ja uprednostňujem na každú "transakciu" pekne podchytiť zmluvne, nech to je čierne na bielom a nemohol nikto na to nič povedať.