Katka.T.
17.07.13,10:19
Zdravím, mám takýto problém:
živnostník, platca DPH, mi nedal včas faktúru v sume 2700,- eur, a teraz neviem čo s tým???
Faktúra bola vystavená 28.12.2012, ku mne sa dostala až teraz v júni 2013, keďže teraz k nej prišiel dobropis ale len na sumu 400 eur. Faktúru zaplatiť netreba, keďže ide o uznanú reklamáciu na súčiastku, a očakával sa dobropis na celú sumu faktúry.

Chcem sa teda opýtať, môžem zaúčtovať celú faktúru do júna 2013, dať na ňu, že došlo dňa cca 5.6.2013 a zaúčtujem ju do výdavkov neovplyvňujúcich ZD.
DPH by teda aj z faktúry aj z dobropisu bolo zaúčtované v júni 2013 ???

Vopred ďakujem...
marjankaj
17.07.13,08:50
Zrejme účtuješ v JU. To si nenapísala. :(
V JU sa došlá faktúra neúčtuje do VOZD ani do VNZD. Zapíšeš ju do knihy záväzkov.
V peňažnom denníku účtuješ úhradu (ak nastane)tej faktúry do VOZD alebo VNZD. Keďže píšeš, že faktúru uradiť netreba(čo ja teda celkom nechápem), tak o nej nemusíš účtovať(evidovať) vôbec.
DPH môžeš odpočítať v tom období, v ktorom dostaneš doklad.
Katka.T.
17.07.13,08:57
Ano učtujem v JU...Nie je potrebné ju zatiaľ uhradiť, keďže sa ešte rieši tá reklamácia a máme ústny prísľub že sa určite vyrieši v náš prospech. Aj živnostník mi tú faktúru nedal preto skôr, pretože si myslel, že vzhľadom na okolnosti ju netreba evidovať. Ale tým, že prišiel dobropis na časť sumy, si myslím, že je to potrebné zaevidovať do tých záväzkov a uplatniť DPH.
Čiže ak to ku mne prišlo v 06/2013, môžem to do 06/2013 aj zaevidovať??? Nebude to vadiť, že datum vystavenia je 28.12.12 ??
Mila123
17.07.13,08:59
fa bola za materiál? tovar? poskytnuté služby?
Katka.T.
17.07.13,09:15
za náhradný diel do stroja - preto sa to riesi ako reklamácia.
a_je_to
17.07.13,11:18
Je problém uplatniť odpočet z tejto faktúry za 6/2013, keď sa nedá preukázať, že došla až v júni. Podľa § 51/2 ZoDP možno odpočet uplatniť najneskôr za 12/2012. Iba u preukázateľne oneskoreného doručenia sa dá uplatniť neskôr. Platiteľ faktúru mal, iba svojej účtovníčke ju dal až v júni. Uplatniť v odpočte ju možno iba cez dodatočné priznanie DPH za 12/2012. Podľa opisu sa ozaj oplatí počkať do 25.7.13 na to, či z nej zostane čiastka na uhradenie, alebo sa anuluje celá. Potom buď podať ddp /žiadna hrôza/ a uhradiť nedobropisovaný zbytok, alebo neuplatniť ani faktúru, ani dobropisy. Dobropis sa nemusí uplatniť, ak nebola uplatnená faktúra, ktorú dobropisuje. Ak sa napokon uhradí, nie je v JÚ žiadny dôvod dávať výdavok do nedaňových, bude to daňový výdavok roka 2013.
Katka.T.
17.07.13,11:26
dakujem,... Dobropisy vraj budú prichádzat postupne, podľa toho ako to uzná výrobca /nemecká firma/, čiže my nevieme, kedy presne to bude. Zatial to teda nebudem účtovať vôbec a počkám ako to celé dopadne... Veď kým nežiadajú úhradu, tak to nebudeme riešiť. Veľmi mi pomohla táto tvoja odpoveď. Ešte raz ďakujem
marjankaj
17.07.13,11:47
A prečo by mal preukazovať, kedy tú faktúru dostal?
Vari štát daňovníkov núti, aby si znížili daňovú povinnosť? Neodpočíta si v 12/2012 teda bude úverovať štát do 6/2013.
Veď aj tak zaplatí až v 6/2013, či už podľa dodatočného za 12/2012 alebo riadneho 6/2013.
marjankaj
17.07.13,11:49
A ty si tiež dobrá. Až teraz vyjdeš s tým, že ide o faktúru z Nemecka?:eek:
Katka.T.
17.07.13,12:12
popravde som si to tiež myslela, len som nevedela presne, či je to správne aj podľa zákona a postupov účtovania.
Katka.T.
17.07.13,12:14
NIE !!! faktúra je od slovenského distribútora stroja, ale ten čaká na konečné riešenia reklamácie od nemec.výrobcu
a_je_to
17.07.13,12:46
... no preto, aby vylúčil, že termín do konca roka nemohol uplatniť ... lebo § 51/2 pre doručenia v termíne určuje posledné zdaňovacie obdobie roka. U preukázateľne oneskoreného doručenia dáva možnosť neskôr. Prečo by tam boli dva rovnocenné termíny uplatnenia ? Určite, že je v tom aj niečo z antilogizmu, ak uvažujeme, že zákon je iba nato, aby chránil iba záujmy štátu, ale to je aj v iných prípadoch. V daňových zákonoch musí byť dodržaná určitá hladina drillu, aj keď proti logike. Veď aj koeficient sa zaokrúhľuje direktívne na dve desatinné miesta nahor, hoci je to v neprospech povinného krátenia odpočtu, ktoré má dôsledne zaisťovať.
marjankaj
17.07.13,12:55
Ale nikde zákon neurčuje, že sa má preukazovať kedy tú faktúru dostal. Ak áno, tak je to kocúrkovo.
Ale uveď paragraf. Ak to nie je v paragrafe, tak to preukazovať nemusím. Zase nejaké zásady platia. Viď ústava.
marjankaj
17.07.13,12:58
Nakoniec, prečo by som mal zaúčtovať faktúru, ktorú neuznám? Iba preto, že som ju obdržal?
a_je_to
17.07.13,19:53
...preukaznosť je všeobecná zásada. Aj účovníctva, aj daňových evidencií, aj práva vôbec. Paragrafy sa mi nechce hľadať, ale ver, že sú. Napokon - daňováci z faktúry vytvoria tvrdenie, že musela byť doručená už dávno ... a nebudeš vedieť preukázať opak. Dôkazové bremeno je na Tvojej strane, nie u daňovákov ... aj bez citácie. Daňovákom stačí preukázať ... že daňovník nepreukázal ..
marjankaj
17.07.13,21:00
Ako sa dokazuje, keď si niečo nedostal?
a_je_to
18.07.13,08:07
Otázka nestojí takto. Daňový orgán povie ... otázky tu kladiem ja, vy ste tu nato, aby ste odpovedali. Do protokolu napíše, že daňový subjekt dostačujúco nepreukázal, že faktúru dostal až v období, do ktorého ju zaradil pre odpočet. Naopak júnový zápis doložil faktúrou s dátumami obdobia 12/2012. Preto kontrola rozhodla tak, ako je .... a môžeš sa odvolávať. A pritom počúvať nahrávku Štyri kone vrané ...
marjankaj
18.07.13,08:20
V zákone o dani z príjmu sa píše, že musíš priznať všetky zdaniteľné príjmy.
Výdavky sa píše že iba môžeš. Kto iný by mal rozhodovať, či tam tie výdavkjy dám alebo nie ak nie ja. Daňová kontrola mi ich môže maximálne neuznať.
Niektoré faktúry sa hádžu rovno do koša. Ako posielajú niektoré "vydarené" firmy, za nejakú registráciu.
Ak som dostal nepoužiteľný tovar, tak aj faktúra je nepoužiteľná. A vrátim ju aj s tým tovarom ako reklamáciu. A nie je môj problém, ak to riešia pol roka. To nech si zúčtujú u seba podaním dodatočného DP.
Ja som nič nedostal, tak ani nebudem účtovať. Skrátka nenastal účtovný prípad.
Tým som samozrejme nepovedal, že nemôžeš účtovať. Ale nemusíš.
a_je_to
18.07.13,09:00
... ej bisťu ... vieš sa sekať ! ibaže ja o odpočte a Ty o nákladoch. Tie náklady fakt môžeš aj neskôr, veď ... § 17/29. Ale odpočet ... už to musíme ukončiť, lebo sa v tom akosi strácame.
marjankaj
18.07.13,09:05
Keď neuznám faktúru, teda ju ani nezaúčtujem, tak prečo by som si mal odpočítať DPH?
Veď neuznanú vrátim naspäť, teda nemám faktúru podľa §71 a teda si nemôžem uplatniť odpočítanie dph.
Teda nastane situácie, že nemám doklad, tak si uplatním odpočet až ten doklad dostanem. Keby som tým ukrátil štát, tak nepoviem. Bol by som opatrnejší. Ale takto ukrátim iba seba. Aj keď iba dočasne. Veď si nebudem pýtať sankčný úrok ako by to urobil DU.
Katka.T.
18.07.13,10:21
dakujem "marjankaj" a "a_je_to" za horlivu diskusiu, trochu mi pomohlo sa v tom viac zorientovat.