salsa
17.07.13,12:10
Som SZČO a v roku 2006 som mala úraz , spadla som tak nešťastne , že som si rozbila obe kolená,tak že ich bolo treba ošetriť operačne , povyberať úlomky a sceliť hlavne patelu-jabĺčko , ktoré som mala na jednom kolene zlomené.Operácie som podstúpila v roku 2006,2007,2008,2010 a 2012 , to už bola výmena kolena aj pately na pravom kolene. Volá sa to trvalá endoprotéza. Po každej operácii som sa postavila na nohy , odchodila si na barlách , cvičila a snažila sa vrátiť do práce no pri poslednej operácii som mala komplikácie, dostala som zápal žíl a ešte teraz po roku mám veľké bolesti , protéza nebude nikdy taká ako svoje koleno. Tak som sa rozhodla , že požiadam o invalidný dôchodok . Čuduj sa svete , mám odpracovaných 30 rokov a posudkový lekár mi povedal hneď , že nemám nárok s mojou diagnózou , choré kolená nie sú dôvodom na invalidný dôchodok a hneď mi aj pripomenul , že sa mám odvolať,Tak som sa aj odvolala , no pani na krajskej pobočke SP bola ešte múdrejšia , a povedala , že kedˇ som ú č t o v n í c k a , nemám nárok na invalidný dôchodok lebo môžem pracovať aj doma. Moja diagnóza , nie je dôvodom na invaliditu , keď má účtovníčka choré kolená , po tých rokoch odchodených na barlách aj chrbticu - nemusí ísť na invalidný , môže pracovať doma a Ďalej platiť štátu odvody z toho mála , čo sa jej takto obmedzujúco podarí zarobiť . Platiť povinne na invalidné poistenie do SP.Táto otázka by mohla byť aj pre pána Mihála , či štát musí šetriť aj na mrzákoch
Katy a R
18.07.13,04:45
Pozri prílohu č. 4 zák o SP (percentuálna miera poklesu zárobkovej činnosti) ... http://www.zakonypreludi.sk/file/data/2006c108z310p01.pdf
plus samozrejme - zákon, hlavne ustanovenia o ID.
Peggynka
18.07.13,04:57
To je čo za jednanie ? Je pravdou,že aj mne povedali,že keby dávali do invalidného dôchodku ľudí s osteoartrózou,tak by polovica Slovenska bola na ID.Normálne si podaj žiadosť,nereaguj na tieto hlúpe reči.ID je o poškodení zdravia,nie o tom kde môžeš alebo nemôžeš pracovať.Tu si rozklikni Prílohu č. 4 Zákona o soc.poistení 461/2003 Z.z.Sú tam uvedené %,ako sa posudzuje postihnutie (Choroby pohybového ústrojenstva):
http://www.socpoist.sk/legislativa/552s