Mila123
17.07.13,14:03
Sociálna poisťovňa vychádza v ústrety zamestnávateľom: Evidenčný list za dohodára predložia po poslednej dohode

17.07.2013
Zamestnávatelia uzatvárajú so zamestnancami dohody prevažne na krátke obdobie a opakovane, s čím súvisí časté vyhotovovanie a predkladanie evidenčných listov. Aby zamestnávatelia nemuseli po každom ukončení dohody vyhotoviť a predložiť evidenčný list, Sociálna poisťovňa upravila doterajší postup ich prihlasovania. Ak dohodár bude u toho istého zamestnávateľa opakovane vykonávať pracovnú činnosť na základe ďalšej dohody alebo ďalších dohôd, zamestnávateľ môže predložiť evidenčný list za zamestnanca na dohodu až po skončení poslednej dohody, resp. predpokladanej poslednej dohody. Je potrebné, aby tak urobil najneskôr v lehote jedného roka od dátumu skončenia poslednej dohody.

V rubrike „Dátum vzniku pracovného pomeru (iného pracovného vzťahu)“ zamestnávateľ uvedie dátum začatia prvej dohody a v rubrike „Dátum zániku pracovného pomeru (iného pracovného vzťahu)“ dátum skončenia poslednej dohody. Získané obdobia dôchodkového poistenia a vymeriavacie základy za jednotlivé dohody je potrebné zapísať osobitne.

Upozorňujeme však, že uvedený postup neplatí, ak si zamestnanec na dohodu uplatní nárok na dôchodkovú dávku. Evidenčný list je vtedy potrebné predložiť do troch dní od uplatnenia nároku. Údaje o získaných obdobiach dôchodkového poistenia a vymeriavacích základoch budú uvedené za obdobie končiace najneskôr dňom predchádzajúcim dňu, od ktorého zamestnanec bude žiadať o priznanie dôchodku.

Zamestnávatelia sú povinní predkladať evidenčné listy dôchodkového poistenia aj za zamestnancov, s ktorými uzatvorili dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, čiže dohodárov od 1. januára 2013.

kopírované zo stránky SP, pripájam link
http://www.socpoist.sk/aktuality-socialna-poistovna-vychadza-v-ustrety-zamestnavatelom--evidencny-list-za-dohodara-predlozia-po-poslednej-dohode/48411s55701c
mzdarka renca
17.07.13,13:28
to je síce fajn, ale mne to ako ústretovosť nepríde, nakoľko nikdy nevieš, či sa ešte dohodár zamestná a či nie. mám vo zvyku ihneď po skončení PP, či už na dohodu, alebo PP na základe PZ odoslať ELDP a viem, že si nemusím nič pamätať a značiť, či som poslala, alebo neposlala.

Jedno je isté, sú zavalení ELDP-čkami :)
bea
18.07.13,15:07
Určite je to dobre, lebo ja mám veľa dohodárov, ktorí robia len pár dní v mesiaci na dohodu o vykonaní práce a robia viackrát počas roka. Takto je to jednoduchšie, keď po ukončení roka automaticky za všetkých pošlem ELDP. Určite nezabudnem a bude to v termíne. A keď sa zase v ďalšom roku zamestná, tak urobím zase tak isto... Lebo uvádzajú, že sa môže poslať ELDP aj "po predpokladanom skončení dohody". A to môže byť koniec roka :)
nikulik
12.02.14,10:35
Plati to len od r.2013? Či aj za dohodu z r.2012, pripadne 2011 sa posiela ELDP?
Mila123
12.02.14,10:37
od roku 2013, predtým dohodári neboli dôchodkovo poistení, preto ELDP sa neposielal....
nikulik
12.02.14,12:56
no jasne, ze ma to nenapadlo, dakujem pekne :)
AdrianaDk
04.03.14,17:46
ahoj prosím ta môžeš mi poradiť? mala som tri baby na dohodu,cez internet na stranke SP som im urobila prihlasku aj odhlašku tak chcem vedieť či musím ešte niečo posielať na sociálnu poistovnu, kedze som už živnosť zrušila, píšete tu o eviden.liste dôchodk.poistenia musím to robiť aj ja ked si neuplatnuj.nárok na dôchodkovu dávku?? nikdy predtým som to nerobila ...som z toho jelen :)
bea
05.03.14,08:17
ak dohodári boli prihlásení aj na dôchodkové poistenie, tak to musíš urobiť. Na stránke Sociálnej poisťovne nájdeš Evidenčný list dôchodkového poistenia a ten vyplníš za každú dohodárku.
http://www.socpoist.sk/510-formulare/48016s54344c
AdrianaDk
05.03.14,14:25
prosím ta v mesačnom výkaze ktorý som robila za dohodárku som tam nemala kolonku - dôchodkové poistenie ale kolonku SP a SDS(starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie) čiže ak tomu dobre rozumiem toto poistenie je vlastne dôchodkové poistenie takže to musím vyplniť ten evidenčný list??
Do toho VZ mám zrátať všetky sumy spolu ktoré dostala dohodárka zaplatenú za tie mesiace???
Ten ELDP sa dá poslať aj cez internet cez stranku SP?
Nevadí ak tie dohodárky u mna robili do augusta a ja to pošlem až teraz? :( nevedela som že sa to má robíť...
Prepáč za vyčerpávajúce otázky no robiím to prvýkrat
.. ... dakujem pekne za odpoved
bea
07.03.14,10:10
Keď si vypĺňala v mesačnom výkaze SP a SDS, tak treba urobiť ELDP. Spočítaš všetky vymeriavacie základy, teda sumy, z ktorých sa poistné vypočítalo, za celý rok a uvedieš v ELDP.
ELDP sa zatiaľ nedá poslať cez internet, treba poslať poštou alebo osobne.
Hlavné je, že ELDP pošleš. Či SP nejako postihuje oneskorené doručenie, to neviem...
AdrianaDk
07.03.14,11:45
dakujem pekne za odpoved
AdrianaDk
07.03.14,13:05
prosím ťa a do ZP netreba nieco posielať? dakujem
bea
11.03.14,08:52
Do ZP netreba nič.....