Martin Šanta
17.07.13,16:15
Pracujem na Slovensku a chcem prenajímať svoj byt, chcem si byť istý ako si spraviť DP.

Pracujem a zamestnávateľ za mňa odvádza daň a platí zdravotné a soc. poistenie.
Keďže chcem prenajímať byt tak sa musím registrovať na DÚ.
Byt chcem prenajímať za sumu 350 Eur. To je v rátane energií.
75 Eur je FO + nájomné pre bytové hospodárstvo a 25 Eur je elektrina.

Z toho čo som sa dočítal mi vychádza že výpočet by vyzeral takto za 1 celý kalendárny rok 2013 :
--->350 x 12 = 4200 Eur
Odpočítateľná položka 500 Eur
---> 4200 - 500 = 3700
Mínus odpočítatelné veci ako energie , fond opráv , voda resp. náklady na byt
--->100 x 12 = 1200 Eur
teda čistý príjem je
---> 3700 - 1200 = 2500 Eur
Z toho daň bude 19%
---> 2500 x 19% = 475 Eur

Čiže celková daň bude daň z príjmu v práci ktorú za mňa vypočíta zamestnáívateľ + 475 Eur za prenájom bytu . DP musím podávať osobitne alebo stačí ak to za mňa spraví zamestnávateľ ? Samozrejme po predložení dokladov spojených z nákladmi na byt (Voda, el, Fo, odpady atď.)

ALE čítal som i o nejakom koeficiente , len neviem na čo je a či to musím rátať s tým. A aký je princíp toho koeficientu ??
Prosím poraďte, nechcem to robiť na poslednú chvíľu. Neviem či je to všetko správne tak prosím poraďte.

VOPRED ĎAKUJEM.
Kľudne mi napíšte i mail : mailsantam@gmail.com
tictac7
21.07.13,08:26
Koeficient si vypocitas 500/prijmy = cislo. Tymto cislom vynasobis aj svoje skutocne vydavky a takto vypocitane vydavky ivedoes vo svojom DP. Nemozes si predsa uplatnovat vydavky v pl.ej vyske, ked prijmy mas ponizene.
Tvorba FO nie je vydavok na udrzanie a dosiahnutie prijmu z prenajmu.
DP si budes musiet podat sam, bute to DP FO typ B a uvedies v nom aj prijmh zo zamestnania. Od zamestnavatela sa vypytas potvrdenie o prijmoch a zrazenych a zaplatenych preddavkoch
Na to, aby si si mohol pri prenajme nehnutelnosti upltanovat vydavky, potrebijes tuto nehnutelnost aj zaradit do svojho "obchodneho majetku". Nevyhoda - ak tuto nehnutelnost predas skpr akp za 5 rokov po vyradeni z "obchodneho majetku", tato nie je oslobodena od dane z prijmov.'