nayli2004
17.07.13,20:13
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné v tomto prípade rozviazať pracovný pomer so zamestnancami dohodou bez odstupného - pokiaľ budú súhlasiť a následne uzavrieť s nimi nové pracovné zmluvy?, prípadne prac. zmluvy na dobu určitú. Mohol by to "niekto" napadnúť že je to špekulácia zamestnávateľa?
a hneď aj ďalšia otázka - ak by som to urobila podľa §27 -§31, musím zamestnancov aj tak odhlásiť z FO v soc poist, v zdrav poist, a zase prihlásiť na PO? a aj dať im zápočtové listy, a do soc poist odovzdať evidenčný list DP? Ďakujem
Tweety
17.07.13,18:15
Ide o prechod práv a povinností, takže PP netreba ukončiť a uzatvoriť nový.
mzdarka renca
17.07.13,18:21
Majka, nemusí ísť o prevod práv a povinností, práve absolvujem to isté. Normálne zamestnanci skončia PP dohodou bez uvedenia dovôdu (súhlasia s tým). Poodhlasujem ich všade (ZP+SP), tak isto aj zamestnávateľa FO + DÚ. Uzatvoria sa nové pracovné zmluvy za tých istých podmienok ako mali predtým. Ako sa bude odhlasovať zam-ľ ako SZČO na inštitúciach, tak sa hneď na inštitúciach prihlási s.r.o.+ elektronická komunikácia.

Samozrejme, že im dám všetky výstupné doklady + ELDP na SP.
Tweety
17.07.13,18:25
A aký to má zmysel okrem toho, že sa zamestnancom nebude počítať už odpracovaná doba, prípadný nárok na odstupné, možné skončenie v SD....?
mzdarka renca
17.07.13,18:31
nebudú mať skúšobnú dobu.nemusí sa motať JU s PU a pod. FO si v pohode ukončí svoju činnosť a účtovníctvo PO ide pekne od nuly. Ale nedovolím si to škatulkovať, nakoľko každá podnikateľská činnosť má svoje špecifiká a je na každom, ako sa rozhodne, čo je pre neho výhodnejšie.
Stefan2005
17.07.13,18:59
Zmena právnej formy zamestnávateľa patrí medzi transformáciu.
Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych nastáva vtedy, ak pôvodný zamestnávateľ oznámi preberaným zamestnancom v písomnej forme, že dochádza k zmene subjektu na strane zamestnávateľa. Súčasne im oznámi, že všetky práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov, ktoré im vyplývajú z pracovnej zmluvy, prípadne z podnikovej kolektívnej zmluvy, zostávajú zachované - toto oznámenie sa stáva neoddeliteľnou súčasťou pracovnej zmluvy...

Ak nový subjekt nebude právnym nástupcom zanikajúcej, povinnosť prechodu práv a povinností nevyplýva zo zákona.
nayli2004
17.07.13,19:55
Ďakujem, asi takto nejako to bude aj u nás.. len som chcela vedieť či sa náhodou niekto časom neobuje do toho, že pracovné pomery boli ukončené a s PO som začala nové prac. pomery..
nayli2004
17.07.13,20:14
Ďakujem za odpoveď. .. môže to niekto časom napadnúť, ak to nespravím ako transformáciu?.. alebo je to len na zamestnávateľovi ako sa dohodne so zamestnancami?.. prípadne, dá sa časť zamestnancov presunúť - do PO, a časti zamestnancov ukončiť PP a uzatvoriť nový PP? .. budem to robiť prvýkrát, tak preto zvažujem možnosti, ktoré predložím zamestnávateľovi..