Banix
17.07.13,21:22
Chcel by som zacať podnikať v oblasti web dizajnu a grafiky. Mám 23 rokov a kapitál na naštartovanie podnikania. Čo je pre mňa najvýhodnejšie ak sa chcem venovať práci a nie byrokracii, účtovníctvu, úradom? Živnosť alebo s. r. o.? Viem že pri živnosti by bolo možné odpočítať paušálné výdavky do výšky 40% + prvý rok podnikania odvody iba do ZP vo výške 55€. Ako je to pri s. r. o., ako si budem môcť vyplácať mzdu? Aké prevázdkové nákladymôžem očakávať pri s.r.o. a pri živnsoti? Aké konkrétne povinnsti ma čakajú pri s. r. o. a pri živnosti. Čo by bolo podľa vás pre mňa najvýhodnejšie?
kremienok76
17.07.13,19:36
to sa chceš radiť medzi tých super igelitkových na konci roka ako živnostník ? aj pri SZČO aj pri sro by si si mal doklady pravidelne nosiť k účtovníčke, už len kôly tvojej informácií ako priebežne tvoje podnikanie na tom je ... niet väčšej radosti ako na konci roka zistiť koľko budeš platiť dane. ak máš dorbú účtovníčku a vieš sa na ňu spoľahnúť odbremení ťa od x vecí. Ďalšia vec je, že je potrebné sledovať veci napr. ak by si prekročil obrat k povinnej registrácií DPH a neregistroval sa máš problém.
Moja SRO
17.07.13,20:07
jednoznačne SRO
marjankaj
17.07.13,20:47
Zamestnaj sa. Budeš bez starostí a môžeš sa venovať čiste práci.
Richard
17.07.13,20:51
:)
marjankaj
17.07.13,21:48
A prečo si sem zadal tú otázku? SRO jednoznačne nechceš.
A ak by ti tu niekto navrhol živnosť, tak tiež udelíš neužitočné?

Zdravého človeka by niečo takéto nenapadlo.:eek:
Banix
18.07.13,04:42
Ocakaval som konstruktivnejsie odpovede preco zivnost alebo s. r. o.
Banix
18.07.13,04:53
Chcem vedieť aká forma podnikania by mala pre mňa najmenšie prevázdkové náklady (porovnanie nákladov pre s. r. o. a živnosť) a tiež aké všetky povinnsti ma čakajú pri s. r. o. a pri živnosti.
veronikasad
18.07.13,05:03
Po takýchto hodnoteniach sa môže stať, že už nedostaneš žiadne. Moja rada - namiesto "konštruktívnej odpovede" - pohľadaj si na Porade - tém s touto problematikou sú stovky.
kopretinka
18.07.13,06:25
škoda,že neužitočné sa nedá dať aj otázke alebo zadávateľovi otázky..............
kremienok76
18.07.13,06:38
Kde budeš vykonávať činnosť doma alebo niekde v kancelárií ? Tieto režijné veci si musíš porátať sám. Podľa typu podnikania sa odvíjajú náklady aj na účto, iné náklady ti prakticky nevieme dať. Ceny sú v rôznych regiónoch rozdielne, ale tak keď už tak napr.: za jednoduché účto na szčo budeš platiť paušálne 50 - 70€ plus ročná uzávievierka a vypracovanie DP v cene cca 100€, záleží od náročnosti účtovania. v sro jednouchá sro bez majetku, lízingov s jedným bankový účtom, bez zamestatncov zrejme okolo 70 - 100€, na jedného pracovníka si môžeš pripočítať mesačne cca 15€, plus takzvaný trinásty paušál na uzávierku DP. Pri sro máš výhodu ak sa zamestnáš čo len na minimálnu mzdu ide ti to do nákladov (odvody sú z minimálnej mzdy), ak by si bol len ako spoločník/konateľ platíš si odvod len do ZP momentálne je to 55,02€, ale platíš si to takpovediac z vlastného vrecka. Málokto ale uvažuje od budúcna a ja sa tiež z tých dôvodov vždy prikláňam k sro, lebo prechod zo živnosti na sro môže byť dosť náročný, nehovoriac o tom, že sro má ešte stále väčšiu váhu ako živnosť.
kremienok76
18.07.13,06:38
určite sa prikláňam k tomuto názoru, jendoznačne sro.
marjankaj
18.07.13,07:00
No tebe ťažko vysvetľovať niečo zrozumiteľnejšie. Takú otázku by zadalo aj malé decko. "Nechcem sa venovať byrokracii, ale chcem to konštruktívne.":eek:
Zita5
18.07.13,07:00
Minimálna mzda Vám určite nebude postačovať .Ak nebudete poberať mzdu a ani odmenu konateľa,potom treba uvažovať čo ďalej ...i keď je s.r.o. Vaša, tak treba myslieť na to ..že peniaze sú s.r.o. a tam to nebude také jednoduché . Vziať zálohu ak je z čoho problém nie je , zúčtovanie problémom mnohých s.r.o je ..stále budete mať záväzok voči s.r.o. že musíte zúčtovať preddavok,ktorý ste z pokladne s.r.o. vybrali ,inak sa to bude kopiť - u SZČO je to inak, tam ak vyberiete z účtu peniaze resp. z pokladne môžete hneď účtovať o osobnej spotrebe.Samozrejme v oboch prípadoch nie na úkor uhrádzania Vašich záväzkov .
Takže jediný legálny spôsob ako sa v s.r.o. dostať k peniazom je buď vyplatenie mzdy resp. odmeny konateľa a potom vyplatenie podielu na zisku v súlade so zákonom a ešte z vyplateného podielu na zisku(za predchádzajúci rok) je potrebné uhradiť aj ZP .V prípade straty , nemáte žiaden podiel .V prípade prvého roku straty a v druhom roku zisku musíte v prvom rade uhradiť stratu z predchádzajúceho roku a ak zostane tak možno nejaký podiel na zisku sa Vám vyplatí.Ak celý zisk pôjde na úhradu straty , nemáte nárok na žiadnu výplatu podielu zo zisku .O povinnosti RF sa nezmieňujem teraz .
Z tohto pohľadu by som na Vašom mieste začiatočníka volila začať ako SZČO ....
Toto je tiež jeden fakt,na ktorý treba prihliadať vo Vašom prípade. Všetko má aj svoje výhody ale aj nevýhody.
Odvody - platenie je finančná záťaž - neplatenie riziko pri ochorení .
Banix
18.07.13,07:26
Činnosť by som vykonával väčšinou z domu. Nepotrebujem na to špeciálne priestory, môžem podnikať ako s. r. o. aj v byte však? Stále nechápem - Keď budem mať s. r. o. a budem len konateľ, tak náklady ako strava, cestovné náklady (výlety, dovolenka) budem môcť použiť priamo zo zisku firmy? A keď zamestnám sám seba tak to potom musím riešiť veci ako napr. stravné lístky alebo platenie odvodov do ZP a SP?
marjankaj
18.07.13,07:41
Presne tak.
Preto je lepšie ak ťa zamestná niekto iný, a nech sa stará ten. Môžeš sa s ním dohodnúť na minimálnej mzde(alebo aj na polovičný úväzok) a budeš platiť najmenšie odvody.:---
marjankaj
18.07.13,07:44
No bolo ti to treba? Nevidíš že pojedol všetkú múdrosť sveta?
Múdry z neba nikto nespadol. Ale takýchto ako keby lopatou zhadzovali:---
Len neviem, prečo práve sem na Poradu.:eek:
Zita5
18.07.13,07:52
Dnes je výhodnejšie byť zamestnancom ako podnikať :) Teraz nemyslím svoju s.r.o.