NEENTO
17.07.13,21:47
mam problém so železnicami (ZSSK) išiel som vlakom a musel som si dokúpiť miestenku no to tým porušili zákon podával som sťažnosť na ZSSK oni to zakaždým odmietli napísal som na SOI a tam mi potvrdili že mám pravdu ale mojich 10€ mi nevrátili tak som znova napísal na ZSSK že na základe rozhodnutie SOI chcem aby mi vrátili peniaze a oni zase odmietli preto by som Vás chcel požiadať o radu aké úrady mám ešte osloviť aby mi pomohli ?
NEENTO
17.07.13,19:50
isiel som IC vlakom na študentský lístok oni tvrdia že je povinne miestenkový ale SOI nenasli v prepravnom poriadku ze by to bolo jasne napisane
kopretinka
18.07.13,06:21
prečo si si musel dokúpiť miestenku? aký zákon porušili?
Llívia
18.07.13,07:41
Ak si podával nejaký podnet na prešetrenie na SOI a SOI-ka začala konanie a vydala ROZHODNUTIE, má toto rozhodnutie aj ZSSK a mala by plniť to, čo je v ňom uvedené, ak sa voči rozhodnutiu neodvolala. Ak nechcú plniť, obráť sa znovu na SOI, že ZSSK neplní, čo im SOI uložila.
Ale ak si sa na SOI len pýtal a oni ti napísali, že si v práve, tak to nie je rozhodnutie, ktoré by bolo pre ZSSK záväzné.
NEENTO
18.07.13,17:22
išiel som IC vlakom na týždenný študentský lístok a porušili Zákon o ochrane spotrebiteľa - Zákon č. 250/2007 Z. z. podla mňa vo viacerých bodoch. SOI mi napísali že porušili ten zakon no nie v ktorej časti
NEENTO
18.07.13,17:45
dakujem
misoft
18.07.13,19:06
No SOI možno našla pochybnosti v spôsobe vybavovania reklamácie, ale pochybujem o tom, že by ZSSK niečo porušila ohľadom miestenky v IC.
V IC sú miestenky totiž POVINNÉ - ty si nasadol do IC bez miestenky (teda už tu si porušil prepravný poriadok ZSSK), zakúpil si ho vo vlaku (a tam sa platí PLNÁ suma - ako v kategórii A - teda v deň odchodu vlaku) - prečítaj: http://www.slovakrail.sk/sk/preprava-osob/slovensko/ic-a-komercne-vlaky/ic-vlaky-preprava.html

Z toho je jasné, že neporušili zákon o ochrane spotrebiteľa - skôr ty si porušil prepravný poriadok (nezakúpením povinnej miestenky do IC pred cestou). A to, že si ju kúpil vo vlaku bez zľavy ako študent - ich prepravný poriadok hovorí jasne.
kopretinka
18.07.13,19:31
pravdu povediac,čakala som niečo takéto,v IC vlaku nemôžeš ani stáť na chodbe bez miestenky,čo nerozumieš na tom,že ten vlak je povinne miestenkový?
NEENTO
18.07.13,19:43
keď je na lístku napisane „Platí len s prísluš. preuk. na Os/R/Ex/IC/EC“ tak z toho neni jasne ze treba miestenku
kopretinka
18.07.13,19:50
ty nepozeráš značky a poznámky v cestovnom poriadku?
NEENTO
18.07.13,20:00
Zákon o ochrane spotrebiteľa - Zákon č. 250/2007 Z. z. § 14 ods. 1 Predávajúci je povinný informovať spotrebiteľa o cene10) predávaného výrobku alebo poskytovanej služby a zreteľne označiť výrobok alebo službu cenou alebo informáciu o cene inak vhodne sprístupniť. Ak je podmienkou na kúpu výrobku alebo poskytnutie služby kúpa iného výrobku alebo poskytnutie inej služby, predávajúci je povinný informovať spotrebiteľa o cene tohto iného výrobku alebo o cene tejto inej služby spolu s cenou za predávaný výrobok alebo poskytovanú službu.“
Zákon o ochrane spotrebiteľa - Zákon č. 250/2007 Z. z. § 8 Klamlivé konanie a klamlivé opomenutie ods. 1 Obchodná praktika sa považuje za klamlivú, ak zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť, že spotrebiteľ urobí rozhodnutie o obchodnej transakcii, ktoré by inak neurobil, pretože obsahuje nesprávne informácie a je preto nepravdivá, alebo akýmkoľvek spôsobom uvádza do omylu alebo môže uviesť do omylu priemerného spotrebiteľa“
kopretinka
18.07.13,20:03
povinná miestenka je uvedená v informáciách o vlaku
..... povinne miestenkový vlak. Vo vlaku platí osobitné cestovné obsahujúce rezerváciu miesta.
vozeň vhodný pre prepravu cestujúcich na vozíku
vozeň pre cestujúcich s deťmi do 10 rokov
reštauračný vozeň....okopírované z cest.poriadku a určite to je aj na výveskách na stanici
Llívia
19.07.13,04:22
Keď vyhlasujú príchody vlakov, tak tiež hovoria, že je to povinne miestenkový vlak. NEENTO, prepáč, ale neverím tomu, že by si bol taký hlúpy a nevedel, že tvoj študentský lístok na IC vlak nestačí, že musíš mať aj tú miestenkku. Na študentskom lístku máš napísané, pre aký typ vlakov platí a IC tam určite nemáš.
Llívia
19.07.13,04:25
Čo si podával na SOi? Sťažnosť, reklamáciu alebo si sa ich len pýtal, či náhodou nebol porušený zákon?
NEENTO
19.07.13,14:19
Ako som už písal na lístku bolo uvedené „Platí len s prísluš. preuk. na Os/R/Ex/IC/EC“ preto som na vlak nastúpil po tom ako som sa začal sťažovať že je to zavádzanie ... to zmenili „Platí na Os/R/Ex/EC, na IC za osobit. podm.“ v skutočnosti môj lístok na vlak stačil len som mal mat ešte miestenku
NEENTO
25.07.13,20:12
ďakujem za rady už mi vrátili peniaze