klara5
18.07.13,10:46
Prosím vám poradte.Snubenec na vo vylucnom vlastnictve byt. Po svadbe mi chce polovicu dat. Je to lepsie spravit to darovacou zmluvou alebo kupnou za symb. cenu ? A co cas, lespie pred alebo po svadbe? Dakujem za cenne rady.
A co napr. v pripade ak je rozostavana stavba (so strechou)- povolenie na jedneho, -skolaudovane za manzelstva."vyhlásenie manželov že nehnuteľnosť nadobudnutá počas trvania manželstva je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov" ma nevie dostat na LV?
draik
18.07.13,09:37
Ak pôjde o dar, tak darovacia zmluva...ak dôjde k zaplateniu reálnej ceny podielu, tak kúpna zmluva. Riziká oboch transakcií tu už boli popísané.
klara5
18.07.13,10:11
rozumiem tomu aka ma byt zmluva, no z tych vsetkych debat mi nevyplynul zaver..co je menej rizikove :)
Mária27
18.07.13,10:12
Či pred svadbou alebo po nej, vždy to nadobudnete do podielového spoluvlastníctva. Pred svadbou navyše nemá asi dôvod na prepis.
Dar môže za určitých podmienok žiadať späť. Simulovaná kúpna zmluva bez odplaty sa môže považovať za darovaciu.
Podľa môjho názoru bývať v byte môžete rovnako, aj keby to zostalo v jeho výlučnom vlastníctve. Takéto prepisy už priniesli veľa nepríjemností, najmä ak sa partneri raz rozchádzajú.
Tweety
18.07.13,10:13
) rozumiem tomu aka ma byt zmluva, no z tych vsetkych debat mi nevyplynul zaver..co je menej rizikove

Riziko môže byť pri dare.
klara5
18.07.13,10:41
Chce to spravit,a by som sa citila v "jeho"dome ako doma aj ja, a pre mna to ma byť akasi zaruka, ze ma hockedy z neho nevyhodi. Navrhol to sam.
klara5
18.07.13,10:42
..ano viem, a k tomu chce do zmluvy zakomponovat podmienku, ze ak podam ziadost o rozvod, tak sa zmluva rusi. Tak by to slo ?
Mária27
18.07.13,15:33
Je to rozväzovacia podmienka podľa § 36 obč.zákonníka.