r.galovic
01.10.04,08:05
Ahojte. Mam taký malý (veľký?) problém. Začal som minulý rok podnikať a nezriadil som si podnikateľský účet. Všetky platby mi idú z osobného účtu. Tak si teda myslím že som urobil riadnu hlúposť. Poraďte mi prosím, či je to v poriadku alebo pri podnikaní musím mať zriadený podnikateľský účet, lebo viacerí známi mi hovorili, že si ho nemusím urobiť. ďakujem.
Lenuška
01.10.04,06:33
Podnikateľský účet nemusíte mať. Ale pokiaľ máte veľa pohybov - úhrady,príjmy, ja by som si ho radšej otvorila. Aj pre odvody do fondov je
kľudnejšie si dať trvalé príkazy. Aspoň mne to vyhovuje.
FAA
01.10.04,06:36
Podnikateľ nie je povinný mať zriadený účet v banke, a keď už má, mal by mať účet, ktorý používa iba na podnikateľské aktivity. Pri 3-4-roch položkách mesačne by sa to dalo vyriešiť zriadením ďalšieho osobného účtu, ktorý by ste používali iba na podnikanie. Pri váčšom rozsahu podnikania nemá zmysel šetriť takýmto spôsobom a treba si založiť podnikateľský účet.
To sa týka samozrejme iba FO, pri PO treba mať založený podn.účet, alebo žiadny.
r.galovic
01.10.04,06:40
Ja platím z účtu pomerne málo. Len mobil a odvody do zdravotnej poisťovne. Na účet mi príde 1x, 2x do mesiaca úhrada faktúry, takže si myslím že to nie je veľa. cca 4-5 obratov z podnikania, ostatné súkromné. Je to v poriadku?
bodliak
01.10.04,07:36
Zostava uz len oznamovacia povinnost na Danovy urad .
(Cislo uctu a banka)
r.galovic
01.10.04,07:41
To znamená, že každú zmenu účtu je treba nahlásiť na daňovom úrade?
accad
01.10.04,07:47
Pozrite si www.porada.sk/showthread.php?t=1916 (http://www.porada.sk/showthread.php?t=1916)
Katty
28.10.04,07:53
Chcela som sa ujistiť, či živnostník ktorý má aj podnikateľský aj osobný účet, môže zrušiť podnikateľský a všetko platiť z osobného, ak teda nahlási na DÚ zmenu čísla účtu, neviem či bude musieť oznámiť túto zmenu aj na zdravotnej a sociálnej poisťovni..
Čo sa týka účtovania toho osobného účtu pri živnosti, dá sa zaviesť do PÚ dalšia 221-tka a účtovať o všetkých pohyboch alebo len o tých ktoré sa týkajú živnosti.... asi by som účtovala o všetkých a tie súkromné by som dávala na 491tku, bolo by to správne?

Kto má s týmto skúsenosti?
Janca
28.10.04,08:04
Ak ste niekde zadavali c. podnik. uctu, mali by ste nahlasit aj jeho zmenu ci zrusenie /ale osobne by som to urobila iba pri instituciach typu ZU, DU, SP, ZP/.
Je pravda, ze dnes nemusite mat zriadeny podnikatelsky ucet, avsak stazujete si pracu pri uctovani z osobneho uctu, lebo podla mna musite uctovat o vsetkych pohyboch hoci aj na osobnom ucte, aby sa dali skontrolovat zostatky. Svoje osobne veci si musite davat do kolonky neovplyv. zaklad dane a poplatky ani pomernou castou by som do nakladov firmy nedavala. To radsej vsetko viest cez pokladnu ako z osobneho uctu.
Katty
28.10.04,08:15
ďakujem za odpoveď,
konkrétne tento živnostník má svoje dôvody prečo nemať podnikateľský ale iba osobný účet len som nevedela či je povinnosťou mať podn.účet
Andrej Ahoy
04.11.04,10:26
[QUOTE=FAA]Podnikateľ nie je povinný mať zriadený účet v banke, a keď už má, mal by mať účet, ktorý používa iba na podnikateľské aktivity. /QUOTE]

Znamena to, ze pokial si vyberiem z bankomatu peniaze, alebo prip. si nakupim v potravinach nemozem platit s kartou od podnik. uctu? Som zacinajuci zivnostnik, a moj jedniny prijem je na podnik. ucte.
accad
04.11.04,10:33
Môžete platiť kartou, ktorú máte vystavenú k podnikateľskému účtu aj osobný nákup, príp. robiť výber hotovosti z bankomatu a v JU to zachytíte ako výdaj neovplyvňujúci základ dane-osobná spotreba.
aladin
04.11.04,11:08
Ja tiež tak viem že nie je povinné mať zriadený účet.. Ale nepreferujem že bz mal podnikateľ ,,nebodaj sro platiť veci z jedneho súkromného účtu..Pojdem do extremu., ak nahodou vzššia inštancia zablokuje účet tak Vam zablokujú osobný účet ?? , alebo este jeden extrem skrachuje banka , nevyplaca vklady , robi sa rozdiel medzi podnikatelskými účtami a osobnými účtami, a na zaver este jedna vec, ak bz ste používali osobný účet na podnikanie , poplatky , úroky asi tažko zahrnuť do prijmov , resp výdajov. Ja pre svojich klientov jednoznacne odporucam otovrit si podnik. účet.
veronica
16.03.05,14:41
Ahojte prosím môže mi niekto poradiť?
Nevšimla som si, že na faktúrke je uvedené moje číslo účtu a samozrejme faktúrku mi uhradili na môj súkromný bankový účet, neviem čo mám teraz robiť?
Mám previesť peňiažky z osobného na podnikateľský a zaúčtovať to ako zdaniteľný príjem?
Alebo prefotiť tú stranu z výpisu kde bola uhradená suma a zaúčtovať to ako príjem na osobnom účte?

Bola by som nerada ak by sa mi daňovaci hrabali v osobnom účte..
Ak by mi prosím mohol niekto ohľadom tohto pomôcť ďakujem :))
(vediem JU) :))
ondrejvla
16.03.05,14:45
Ahojte prosím môže mi niekto poradiť?
Nevšimla som si, že na faktúrke je uvedené moje číslo účtu a samozrejme faktúrku mi uhradili na môj súkromný bankový účet, neviem čo mám teraz robiť?
Mám previesť peňiažky z osobného na podnikateľský a zaúčtovať to ako zdaniteľný príjem?
Alebo prefotiť tú stranu z výpisu kde bola uhradená suma a zaúčtovať to ako príjem na osobnom účte?

Bola by som nerada ak by sa mi daňovaci hrabali v osobnom účte..
Ak by mi prosím mohol niekto ohľadom tohto pomôcť ďakujem :))
(vediem JU) :))
Asi budeš mať najjednoduchšie previesť z osobného na podnikateľský účet, keď nechceš aby daňováci videli tvoj účet. Alebo, prefotená strana, a daj si na základe toho príjem do pokladne.
veronica
16.03.05,14:49
Ďakujem ti :).
veronikaa
10.08.05,14:37
Ahojte,

chcela by som si zalozit podnikatesky ucet. Bolo by drze, keby som takto verejne na Porade ziadala, aby mi niekto poradil, ktoru banku by som si mala vybrat? Akokolvek, dakujem Vam pekne za odpovede a pekny den.
adam
10.08.05,15:29
Ahojte,

chcela by som si zalozit podnikatesky ucet. Bolo by drze, keby som takto verejne na Porade ziadala, aby mi niekto poradil, ktoru banku by som si mala vybrat? Akokolvek, dakujem Vam pekne za odpovede a pekny den.
Podľa mňa je to jeden čert. Ak má niektorá banka nižší poplatok za niečo, na druhom to určite dohoní. Skôr sa treba pozrieť na ochotu a ústretovosť zamestnancov v pobočkách. A to je zas individuálne. VÚB v BA môže byť o ničom a niekde v Košicoch super...Môj názor.....
veronikaa
10.08.05,15:43
Dakujem Ti, Adamka, myslela som si. Ja len aby som nebanovala, potom mi budu znami hovorit, joj ty blba, co si si nezalozila ucet v..., tam maju lepsie toto a toto.
Este raz vdaka!
bepo
10.08.05,17:12
Závisí od toho čo na ňom budeš robiť,rozdiely v bankách sú okrem iného v poplatkoch zaslužby,pre každého je iná banka vhodná.