Dadenka
14.03.06,16:40
Milí poradaci, potrebuje radu ohľadne poukazkoveho bartra = za sluzbu neplatime priamo nasim tovarom ale vystavujeme poukazky na ktore si mozu partneri prist vyzdvihnut tovar do nasich predajni.
Napr. Spolocnost nam poskytne reklamny priestor, za ktory zaplatime poukazkami na nas tovar. Dana spolocnost moze tieto poukazky vycerpat sama pripadne ich poskytnut inemu obchodnemu partnerovi. Kazda poukazka ma lehotu splatnosti do kedy treba poukazky vycerpat a vyzdvihnut tovar. Niekedy je vsak tato platnost jeden rok a nie vzdy je zarucene ze vsetky poukazky budu naozaj vymenene za tovar.
Z uvedeneho vyplyvaju nasledovne otazky:
1. Mozme vystavovat fakturu na poukazky ak v skutocnosti predavame iny tovar
2. Su tieto poukazky cenina a tym padom sa tam neuplatnuje Dph a teda nie je mozne urobit vzajomny zapocet faktur.
3. Kedze tovar zo skladu odpisujeme na zaklade vystavenej faktury, tym padom nemozme tovar vyskladnit z registracnej pokladne na predajni = drzitel poukazky nedostane k tovaru doklad o kupe a nema sa ani moznost preukazat v pripade reklamacie.
4. Kedze tovar nie je odpisovany cez registracnu pokladnu, tak v pripade ze drzitel poukazky sa rozhodne kupit tovar vo vyssej hodnote ako je hodnota poukazky, nevieme tento doplatok vhodnym sposobom zaevidovat do prijmov.
5. Docital to niekto az sem? blahozelame. :cool:
Tak dalsia a posledna otazka znie, robi niekto s takýmito poukazkami alebo vie nam poradit nejaku inu firmu, ktora na podobnej baze funguje? Alebo pozna niekto uplne iny sposob ako na to??????:confused:
sta
30.12.06,16:06
Ahojte, viete mi prosím niekto pomôcť? V živote som neúčtovala BARTER :o

Mám klienta, ktorý poskytuje služby. Reklamná spoločnosť mu prenajala bilboardy s jeho plagátmi na obdobie jeden mesiac. Čakala som, že sa na to vystaví normálna faktúra, tá sa zaplatí a hotovo. No klient prišiel s tým, že si dal vyrobiť „darčekové poukážky“ v hodnote 1.000, 3.000, 5.000 na svoje služby. Tieto dal reklamnej spoločnosti a tým je to vybavené. Čiže namiesto aby si medzi sebou vymenili peniaze, vymenia si služby.

Klient je spokojný, ale ja nemám ani tušenia ako to zaúčtovať. :confused: :mee:
sta
03.01.07,08:24
Ahojte, viete mi prosím niekto pomôcť? V živote som neúčtovala BARTER :o

Mám klienta, ktorý poskytuje služby. Reklamná spoločnosť mu prenajala bilboardy s jeho plagátmi na obdobie jeden mesiac. Čakala som, že sa na to vystaví normálna faktúra, tá sa zaplatí a hotovo. No klient prišiel s tým, že si dal vyrobiť „darčekové poukážky“ v hodnote 1.000, 3.000, 5.000 na svoje služby. Tieto dal reklamnej spoločnosti a tým je to vybavené. Čiže namiesto aby si medzi sebou vymenili peniaze, vymenia si služby.

Klient je spokojný, ale ja nemám ani tušenia ako to zaúčtovať. :confused: :mee:

Prosím nemáte s tým nikto skúsenosť? :(
KEJKA
03.01.07,08:32
Ahojte, viete mi prosím niekto pomôcť? V živote som neúčtovala BARTER :o

Mám klienta, ktorý poskytuje služby. Reklamná spoločnosť mu prenajala bilboardy s jeho plagátmi na obdobie jeden mesiac. Čakala som, že sa na to vystaví normálna faktúra, tá sa zaplatí a hotovo. No klient prišiel s tým, že si dal vyrobiť „darčekové poukážky“ v hodnote 1.000, 3.000, 5.000 na svoje služby. Tieto dal reklamnej spoločnosti a tým je to vybavené. Čiže namiesto aby si medzi sebou vymenili peniaze, vymenia si služby.

Klient je spokojný, ale ja nemám ani tušenia ako to zaúčtovať. :confused: :mee:
Obaja musia vystaviť vlastné faktúry v súlade s dátumom dodania služieb. S dátumom prevzatia poukážok tiež podpísať dohodu o vzájomnom zápočte. Obe faktúry budú vyrované interným dokladom.
sta
03.01.07,09:25
Obaja musia vystaviť vlastné faktúry v súlade s dátumom dodania služieb. S dátumom prevzatia poukážok tiež podpísať dohodu o vzájomnom zápočte. Obe faktúry budú vyrované interným dokladom.

Takže vždy keď niekto použije poukážku na služby, klient na to vystaví faktúru?

Alebo vystaví faktúru teraz na celú sumu? A bude sa to účtovať normálne 311/602, 343 ako 385/602? A postupne započítavať?
A keď niekto použije poukážku tak sa to zaúčtuje ako príjem cez registračnú pokladňu: 211/343,385 :confused:

Ten prenájom bilboardov stál okolo 400 tis. Sk, takže sa to bude započítavať asi pekne dlho :o
Darčekové poukážky si dáva tlačiť postupne, môžem to normálne účtovať na 518 AE?
KEJKA
03.01.07,12:04
:) :rolleyes: pekný problém... pekná otázka....

Takže vždy keď niekto použije poukážku na služby, klient na to vystaví faktúru?

Alebo vystaví faktúru teraz na celú sumu? A bude sa to účtovať normálne 311/602, 343 ako 385/602? A postupne započítavať?
A keď niekto použije poukážku tak sa to zaúčtuje ako príjem cez registračnú pokladňu: 211/343,385 :confused:

Ten prenájom bilboardov stál okolo 400 tis. Sk, takže sa to bude započítavať asi pekne dlho :o
Darčekové poukážky si dáva tlačiť postupne, môžem to normálne účtovať na 518 AE?
a ešte z pôvodnej otázky.....
1. Mozme vystavovat fakturu na poukazky ak v skutocnosti predavame iny tovar NIE
2. Su tieto poukazky cenina a tym padom sa tam neuplatnuje Dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=2) a teda nie je mozne urobit vzajomny zapocet faktur. SUHLASIM
3. Kedze tovar zo skladu odpisujeme na zaklade vystavenej faktury, tym padom nemozme tovar vyskladnit z registracnej pokladne na predajni = drzitel poukazky nedostane k tovaru doklad o kupe a nema sa ani moznost preukazat v pripade reklamacie. DOSTANE DOKLAD = FAKTURU
4. Kedze tovar nie je odpisovany cez registracnu pokladnu, tak v pripade ze drzitel poukazky sa rozhodne kupit tovar vo vyssej hodnote ako je hodnota poukazky, nevieme tento doplatok vhodnym sposobom zaevidovat do prijmov. NAVRHUJEM UCTOVANIE VID DALEJ.....
5. Docital to niekto az sem? blahozelame. :cool:
====================
518/321 DF za reklamu
321/384 VYROVNANIE df POUKážKAMI
=====
príde zákazník s poukážkou, vystavíte OF
OF za tovar 311/604, 343
vyskladnenie tovaru 504/132
uhrada poukážkou 384/311
úhrada časti OF hotovousťou 211/311
na PPD (mimo ERP) zapíšeš text úhrada OF č...xxxx
===============
KEJKA
03.01.07,12:06
TAKžE SA NEJEDNá O KLASICKý zápočet, ako som zjedodušene naznačila na začiatku.
sta
03.01.07,12:22
====================
518/321 DF za reklamu
321/384 VYROVNANIE df POUKážKAMI
=====
príde zákazník s poukážkou, vystavíte OF
OF za tovar 311/604, 343
vyskladnenie tovaru 504/132
uhrada poukážkou 384/311
úhrada časti OF hotovousťou 211/311
na PPD (mimo ERP) zapíšeš text úhrada OF č...xxxx
===============

V mojom prípade sú tieto poukážky vydávané len na služby, takže budem účtovať 311/602, 343? Takže DPH sa odvedie v tom mesiaci, kedy bola použitá poukážka, nie vtedy keď bola vydaná.
Nevadí, že sa toto vzájomné "započítavanie" bude ťahať cez dva roky (2006 - 2007) ?
A prečo sa použije účet 384? Ja pri zápočtoch používam 315....robím to zle?
KEJKA
03.01.07,13:57
príspevok 4 ... je odpoved pre sta

príspevok 6 ... je pre Dadenku
KEJKA
03.01.07,14:01
V mojom prípade sú tieto poukážky vydávané len na služby, takže budem účtovať 311/602, 343? Takže DPH sa odvedie v tom mesiaci, kedy bola použitá poukážka, nie vtedy keď bola vydaná.
Nevadí, že sa toto vzájomné "započítavanie" bude ťahať cez dva roky (2006 - 2007) ?
A prečo sa použije účet 384? Ja pri zápočtoch používam 315....robím to zle?

ale sta ... máš niečo podobné.
na strane poskytovateľa reklamy je OF 311/602,343
dostane zaplatené poukážkami, tak si vyrovná OF 213/311
prijaté poukážky považujem za ceniny.
použitie poukážok - ked obstaráš službu, tovar, dostaneš faktúru
ktorú zaúčtuješ 5xx / 321
ak zaplatíš poukážkou.... 321/213
postupne sa ti poukážky "minú".
sta
03.01.07,14:12
ale sta ... máš niečo podobné.
na strane poskytovateľa reklamy je OF 311/602,343
dostane zaplatené poukážkami, tak si vyrovná OF 213/311
prijaté poukážky považujem za ceniny.
použitie poukážok - ked obstaráš službu, tovar, dostaneš faktúru
ktorú zaúčtuješ 5xx / 321
ak zaplatíš poukážkou.... 321/213
postupne sa ti poukážky "minú".

Tak teraz som sa už úplne domotala :mee: Ja som na strane prijímateľa reklamy nie poskytovateľa.
KEJKA
03.01.07,21:07
Tak teraz som sa už úplne domotala :mee: Ja som na strane prijímateľa reklamy nie poskytovateľa.
tak platí príspevok 4
Ak tiie poukážky odberateľ dodávapostupne, tak "platí" čiastkovo
a čiastkovo budeš účtovať 321/384.
384 preto, lebo odberateľ (prijímateľ reklamy) ešte nedodal tovar, dodá až v budúcnosti.
sta
04.01.07,07:13
ďakujem :)
jess
19.11.12,14:37
Som platiteľ dph. Dám si vyrobiť darčekové poukážky (518) , to mi je jasné. Teraz tie darč.poukážky predám jednej firme a tá ich rozdá svojim pracovníkom, ktorí si za tie poukážky prídu ku mne (do MO predajne) nakúpiť. Ako zaúčtujem vyšlú fa pre odberateľa ??? A s dph, či nie ???
Tweety
19.11.12,14:44
Som platiteľ dph. Dám si vyrobiť darčekové poukážky (518) , to mi je jasné. Teraz tie darč.poukážky predám jednej firme a tá ich rozdá svojim pracovníkom, ktorí si za tie poukážky prídu ku mne (do MO predajne) nakúpiť. Ako zaúčtujem vyšlú fa pre odberateľa ??? A s dph, či nie ???


A máš v predmete podnikania aj predaj cenín?
jess
19.11.12,16:19
nie ...to treba ??? to prvý krát počujem . Tak potom ako sa postupuje ?