tomanpcm
18.07.13,12:43
chcem sa opitat nasledovnu vec:
- svokra zdedila po svojej mame zahradu, je rozdelena na 3 casti, bola kupena v 1949 od obce a bola zakupena kompletna - 900m.
- v katastry je svokra zapisana na 2 castiach tie su v poriadku
- tretia tretina zahrady nema v katastri zalozeny list vlastnictva
- po 89 bola ta tretia cast zahrady pridelena evanielickej cirkvy v ramci restitucie
- svokriny rodicia otom udajne nevedeli a neriesili to
- v roku 2000 spisali u notara cestne vyhlasenie ze danu zahradu uzivaju 50 rokou
- dalej tu mam korespodenciu z roku 2007 v ktorom babka komunikovala s cirkvou a dostala ponuku na odkupenie za 500sk/m tu ale neakceptovala pre vysoku cenu. Nemala nato.

ako mame dalej postupovat co s tym??? Da sa to vyvlastnit? Da sa spetne napadnut ta restitucia? Ci sa uz ostava sa len dohodnut s cirkvou?

Maria27:
- mame "vymer z 1949 v torom sa hovori len o 1 zahrade s vymerom 900m"
- teras je to rozdelene na 3 casti, na 2 ma svokra list vlastnictva a treti mi pise katasterportal ze nieje zalozeny list vlastnictva,
- svokra bola pred 3 rokmi na katastry sa pitat ako to je. Povedali jej ze tu tretinu ma zapisanu cirkev, viac nevie...
- nevieme ci to dostala cirkev ako nahradu alebo to bolo predtim cirkevne
- jedinu zachovalu korespondenciu mame z 2007 ked najprv cirkev predaj zamietla a neskor povolila, ale nakup sa nakouniec neuskutocnil.
- babka pred rokom zomrela, takze viac info odnej uz nedostanem, a terajsia svokra na ktou to je pisane sa o pozemky hlbsie nezaujmala


///Edit
OK tak v pondelok zbehneme na kataster a skusime to zistit viac

Co sa tyka urcovacej zaloby: ako to je zhruba financne a casovo narocne? Ma zmisel ist takou cestou? Ci nieje lepsi napad to racej od cirkvy proste kupit? Je to zahrada, s ovocnimi stromami, uzky sliz bez pristupu k ceste, z troch stran su nase ine pozemky a z dalsej sused, mame troska obavu ze ak teras pojdeme a poziadame o odkupenie tak tam hodia vysoku cenu ako za stavebnu parcelu....
Mária27
18.07.13,15:39
Kedysi kúpili celú záhradu a nedali si ju celú zapísať?
Dostala to cirkev ako reštitúciu - vrátenie práve tejto parcely, alebo ako náhradný pozemok v rámci reštitúcie za iný majetok?
Pri komunikácii v roku 2007 babka priznala, že vám tá jedna časť nepatrí?
Mária27
19.07.13,15:28
Treba zistiť, ako to má zapísané cirkev, keď nie je založený list vlastníctva. Ak to chceš dať do poriadku, navštív kataster, ukáž im doklad. Mali by ti však povedať, na základe čoho došlo k zápisu nehnuteľnosti a či sa pri tom zápise nestala chyba. Ak sú všetky 3 časti dohromady 900 m, mali by ste si to žiadať zapísať celé. Spýtaj sa, či sa to nedá opraviť podľa § § 59 ods. 4 alebo zapísať podľa § 78 ods. 1 katastrálneho zákona. Predpisy sú však nedokonalé a pracovníci dosť nekvalifikovaní.

Ak to má cirkev "kdesi" v katastri zapísané, zmeniť ti to môže len súdne rozhodnutie. Vtedy by ste mali podať určovaciu žalobu, že tá časť záhrady patrí do dedičtva po babke (či po kom). V rámci toho konania sa bude vyšetrovať, kto spôsobil chybu v zápise.
kopretinka
20.07.13,10:29
svoje odpovede nepíš do otázky,ale do komentárov
tomanpcm
24.07.13,18:58
tak, na katastry bola svorkora, cirkev nato ma zalozeny LV....

svokre na katastry ODMIETLI prezradit akym sposobom to cirkev nadobudla, pani z katastra ju poslala za cirkvou nech sa bavy o kupe s nimi...

Potom isla za miestny cirkevny urad za cloveko co ma na starosti pozemky, ze tam boli extremne arogantny, farari sa poradili sa a ponukli to za 60E za meter.... to mi pride sialene, lebo stavebne pozemky sa v tej dedine predavaju za 30E (max 40E,,,) je to dedina na vychode slovenska - KK) a to je preca len zahrada bez pristupu od inokadial.... svokre sa vysmiali ze ak si to spoji ze dostane kvalitnu stavebnu parcelu... v reale by sa tam sice stavat dalo ale je to extremne nepravdepodobne.... Povedali jej ze sudit sa s nimi moze, ze tam take pripady maju, ze trvaju 7 rokou a ze nikto neuspel....

Co odporucite???