Katka1010
19.07.13,09:36
V decembri 2012 som podávala dodatočné DP DPH za mesiace 07,08,08/2012, kde som si narokovala DPH..do dnesneho dna mi nebol nadmerny odpocet uhradeny..mozem si ho odpocitat od danovej povinnosti za 06/2013?nadmerny odpocet za 01,02/2013 mi uz bol uhradeny.
emma01
19.07.13,10:49
Preplatok z DDP za 7 a 8/2012 nemôžeš kompenzovať s daň. povinnosťou, ktorá ti vyšla za 6/2013. Podľa § 79 ods. 2 Daňového poriadku, DÚ daňové preplatky vracia do 30 dní od doručenia žiadosti o jeho vrátenie. Predpokladám, že žiadosť si podala.
Katka1010
22.07.13,03:45
podala som dodatocne DP
emma01
22.07.13,06:31
To je OK, že si podala DDP. Ale ak ti z DDP vyšiel preplatok, tak si požiadala DÚ o jeho vrátenie? Povinnosť podať žiadosť ti vyplýva z Daňovhé poriadku.
marjankaj
22.07.13,06:40
To je OK, že si podala DDP. Ale ak ti z DDP vyšiel preplatok, tak si požiadala DÚ o jeho vrátenie? Povinnosť podať žiadosť ti vyplýva z Daňovhé poriadku.
Naozaj je to POVINNOSŤ? :eek:
kn-alka
22.07.13,07:17
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2013-a.html#79

§ 79
Nadmerný odpočet


(5) Ak platiteľ uplatňuje nadmerný odpočet alebo zvyšuje nadmerný odpočet dodatočným daňovým priznaním podaným po podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom tento nadmerný odpočet vznikol, daňový úrad vráti nadmerný odpočet alebo sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania. Ak po vrátení nadmerného odpočtu podľa § 79 ods. 2 platiteľ zvýši nadmerný odpočet dodatočným daňovým priznaním, daňový úrad vráti sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania. Ak v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu je zaslaná výzva na odstránenie nedostatkov v podanom dodatočnom daňovom priznaní, lehota na vrátenie nadmerného odpočtu neplynie odo dňa doručenia výzvy až do dňa odstránenia nedostatkov.


DÚ mal nadmerný odpočet vrátiť do 30 dní od podania dod.priznania v prípade ak: nezačal voči Vám daňovú kontrolu, alebo ak nemáte voči DÚ žiadne iné nedoplatky.

Ak spĺňate všetky podmienky vrátenia odpočtu a napriek tomu ste ho nedostali, obráťte sa na Vašu správkyňu, nech sa na to pozrie.
kn-alka
22.07.13,07:18
To je OK, že si podala DDP. Ale ak ti z DDP vyšiel preplatok, tak si požiadala DÚ o jeho vrátenie? Povinnosť podať žiadosť ti vyplýva z Daňovhé poriadku.
Naozaj je to POVINNOSŤ? :eek:

nie, nie je to povinnosť, DÚ vracia nadmerné odpočty automaticky
marjankaj
22.07.13,07:39
To je OK, že si podala DDP. Ale ak ti z DDP vyšiel preplatok, tak si požiadala DÚ o jeho vrátenie? Povinnosť podať žiadosť ti vyplýva z Daňovhé poriadku.
Naozaj je to POVINNOSŤ? :eek:

nie, nie je to povinnosť, DÚ vracia nadmerné odpočty automaticky
Ale iba pri riadnom podaní DP. Pri dodatočnom DP treba napísať žiadosť. Inak nepošlú nič.
kn-alka
22.07.13,08:34
NIKDY som nepísala žiadosť a vždy poslali NO z dodatočného DP.

Aj v tom § 79 je písané : daňový úrad vráti nadmerný odpočet alebo sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania.

Nikde sa nespomína žiadosť. Možno je na to aj iný paragraf, ale zatiaľ sme z dodatočných priznaní vždy dostali NO bez žiadosti - automaticky.
emma01
22.07.13,09:44
NIKDY som nepísala žiadosť a vždy poslali NO z dodatočného DP.

Aj v tom § 79 je písané : daňový úrad vráti nadmerný odpočet alebo sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania.

Nikde sa nespomína žiadosť. Možno je na to aj iný paragraf, ale zatiaľ sme z dodatočných priznaní vždy dostali NO bez žiadosti - automaticky.

Ale ja som napísala, že tú žiadosť treba podať v zmysle Daňového poriadku § 79 ods. 2 a nie podľa zákona o DPH. Zákon o DPH § 79 ods. 5 rieši NO z DDP len po podaní DP za nasledujúce zd. obdobie podľa § 79 ods. 1.
Zadávateľka otázky rieši NO z DDP podaných v 12/2012 za zd. obdobie 7a 8/2012.
kn-alka
22.07.13,17:29
Ak je nadmerný odpočet považovaný za daňový preplatok, tak áno, treba podať žiadosť..... ja len píšem z vlastnej skúsenosti, nikdy sme nepodávali žiadosť o vrátenie NO ani za staršie obdobia a vždy nám ho automaticky vrátili.

Zadávateľka témy by sa v každom prípade mala obrátiť na správcu dane informovať sa, prečo NO nedostali. Možno má ich firma nedoplatky, alebo DÚ čaká na žiadosť. Správkyňa jej to povie.
emma01
23.07.13,09:07
Presne tak. V jej prípade sa už nejedná o vrátenie NO, ale o vrátenie preplatku. V zmysle § 79 ods. 5 sa jedná o vrátenie NO bez povinnosti podávať písomnú žiadosť, len ak je DDP podané po podaní DP za zd. obdobie nasledujúce po zd. období, kedy NO vznikol.
srnka11
23.07.13,19:06
Ak si zvýšili NO DDP na DPH, tak nadmerný odpočet sa vracia automaticky do 30 dní, aj z DDP. Ak však DDP bola znížená daňová povinnosť, tak uvedený preplatok sa vracia na žiadosť.
emma01
24.07.13,04:10
Ak si zvýšili NO DDP na DPH, tak nadmerný odpočet sa vracia automaticky do 30 dní, aj z DDP. Ak však DDP bola znížená daňová povinnosť, tak uvedený preplatok sa vracia na žiadosť.

Nesúhlasím, viď. § 79 ods. 5 zákona o DPH - určuje časový limit podania DDP, ktorý navyšuje NO a viď. § 79 ods. 2 Daňového poriadku.