Marianna01
14.03.06,16:30
Živnostník - zvárač, uplatňuje 60% výdavky z príjmov. K výdavkom pripočíta poistné. Otázka: môže si uplatniť aj poistné za rok 2004, ktoré zaplatil v tomto roku? Resp. v roku 2005. Zatiaľ som mu to tam zaradila, ale pre istotu sa vás ešte pýtam. Len na margo - aj za rok 2004 uplatňoval výdavky percentom z príjmov, takže nezaplatené poistné sa nepreukázalo ani vo výkazoch.
Ešte jedna vec ma napadla s daným podnikateľom - vystavoval faktúry v Čechách. Do príjmu mu budem dávať prepočet kurzom v deň, kedy boli faktúry uhradené.
Nemýlim sa?
Ďakujem:)
Kačena I.
14.03.06,16:33
Dá si tam celé poistné zaplatené v roku 2005. A výkazy pri percentuálnych výdavkoch nepodávaš. A kurz je zo dňa úhrady faktúry.
Zužu
14.03.06,16:38
Poistné - sú to preukázateľné výdavky r. 2005.
Pohľadávky - zaúčtuje sa suma v kurze, aký použila príslušná komerčná banka. V prípade, že klient má devízový účet prepočíta sa kurzom NBS.
Zita5
14.03.06,17:16
Živnostník - zvárač, uplatňuje 60% výdavky z príjmov. K výdavkom pripočíta poistné. Otázka: môže si uplatniť aj poistné za rok 2004, ktoré zaplatil v tomto roku? Resp. v roku 2005. Zatiaľ som mu to tam zaradila, ale pre istotu sa vás ešte pýtam. Len na margo - aj za rok 2004 uplatňoval výdavky percentom z príjmov, takže nezaplatené poistné sa nepreukázalo ani vo výkazoch.
Ešte jedna vec ma napadla s daným podnikateľom - vystavoval faktúry v Čechách. Do príjmu mu budem dávať prepočet kurzom v deň, kedy boli faktúry uhradené.
Nemýlim sa?
Ďakujem:)

Marianna , pozor zvárač nemôže uplatňovať remeselné paušálne výdavky vo výške 60% .To by mal byť keď už tak zámočník .

Zvarač môže buď preukázateľné , alebo 25% .
Marianna01
14.03.06,18:51
Marianna , pozor zvárač nemôže uplatňovať remeselné paušálne výdavky vo výške 60% .To by mal byť keď už tak zámočník .

Zvarač môže buď preukázateľné , alebo 25% .

Zitka, áno, máš postreh. Je to zámočník, aj faktúruje za zámočnícke práce. Neviem, prečo som napísala zvárača.

A všetkým ďakujem za pomoc.:)
Zita5
14.03.06,20:45
Zitka, áno, máš postreh. Je to zámočník, aj faktúruje za zámočnícke práce. Neviem, prečo som napísala zvárača.

A všetkým ďakujem za pomoc.:)

Prečo? :) ;) No asi preto lebo je zvárač a teší sa , že má v živnostenskom liste zámočnícke práce a to mu dopomohlo k 60-tim% výdavkov.A máš to proste zafixované v hlavičke , lebo určite si sa s tým zaoberala.

Ja som ten istý prípad .;) Aj ja mám zvárača - zámočnícke práce .
monibo
15.03.06,07:26
Prosím Vás, poraďte mi. Hľadala som v poradách, ale presnú odpoveď som nenašla. Živnostník účtoval rok 2004 v JÚ. Účtovníčka mu vykázala záväzky nulové, ale zdravotnú poisťovňu za december zaplatil v januári 2005. Môže si uplatniť za rok 2005 25% výdavky? Ďakujem!
monibo
15.03.06,10:49
Nikto mi neporadí?
vieroslava
15.03.06,10:54
Samozrejme si môže účtovať výdavky percentom z príjmov, ale doporučujem za rok 2004 podať opravné daňové priznanie, kde základ opraví o pohľadávky a záväzky. Presné znenie paragrafov zákona je tu na porade už veľakrát citované.
Zita5
15.03.06,10:57
Prosím Vás, poraďte mi. Hľadala som v poradách, ale presnú odpoveď som nenašla. Živnostník účtoval rok 2004 v JÚ. Účtovníčka mu vykázala záväzky nulové, ale zdravotnú poisťovňu za december zaplatil v januári 2005. Môže si uplatniť za rok 2005 25% výdavky? Ďakujem!

Podľa môjho názoru môže , lebo tieto fondy by tak či tak platil až v januári, ale nech sa vyjadria aj ostatní . Pokiaľ ich nemal vykazované k 31.12.2004 tak áno .
dogicka
15.03.06,11:58
Podľa môjho názoru môže , lebo tieto fondy by tak či tak platil až v januári, ale nech sa vyjadria aj ostatní . Pokiaľ ich nemal vykazované k 31.12.2004 tak áno .

Ja by som súhlasila so Zitou5. Okrem toho o záväzky sa ZD ponižuje, takže ak neupraví ZD za predchádzajúce obdobie, poškodí len sám seba. Ja som maka takýto prípad: ZD za rok 2004 som neupravovala, ale odvody do fondov zaplatené v januári 2005 za december 2004 som do výdavkov roku 2005 nezapočítala.
monibo
15.03.06,13:40
Ďakujem Vám, potešili ste ma.
Marianna01
15.03.06,19:59
Prečo? :) ;) No asi preto lebo je zvárač a teší sa , že má v živnostenskom liste zámočnícke práce a to mu dopomohlo k 60-tim% výdavkov.A máš to proste zafixované v hlavičke , lebo určite si sa s tým zaoberala.

Ja som ten istý prípad .;) Aj ja mám zvárača - zámočnícke práce .

Vieš, že vlastne áno? Ale tento "môj" má na faktúrach faktúrované zámočnícke práce - pýtala som sa ho, čo robí a o.i. aj zvárača. Takže asi preto :o
Zita5
15.03.06,20:03
Vieš, že vlastne áno? Ale tento "môj" má na faktúrach faktúrované zámočnícke práce - pýtala som sa ho, čo robí a o.i. aj zvárača. Takže asi preto :o

Ten istý prípad mám aj ja .....úplne do bodečky ..... aj on fakturuje zámočnícke práce a okrem iného aj z......:)
Marianna01
16.03.06,14:38
Ten istý prípad mám aj ja .....úplne do bodečky ..... aj on fakturuje zámočnícke práce a okrem iného aj z......:)

:):):) Ktovie, či to nie je ovplynené aj regiónom ... :p