Andrej13
19.07.13,10:55
Prebral som firmu od 0.06.2013, najprv mi predchadzajuca uctovna spolocnost poslala jeden sanon za obdobie 03-05 a potom druhy, ktory som zistil, ze je zmes roka 2012 a 2013. Je mi zle z takychto uctovnikov a spolocnosti, ktore maju kopu klientov, ale nevedia zakladne veci, nemaju v sebe hanbu odovzdat takto "uctovnictvo". Prikladam zoznam co vsetko ziadam doplnit, nic tam nebolo ziadne zauctovanie nic. Hrozna vizitka. Musel som sa podelit o svoje nervy a zly pocit z toho, ze pseudouctovnici maju klientov a ja si nemozem zohnat :D

PS: skoda ze ludia tomu nerozumeju a daju to robit hocikomu.
mhucikova
19.07.13,09:16
Ale si účtujú menej, tak si ich klient vyberie.. :((
mhucikova
19.07.13,09:40
A potom dostanete s.r.o. v druhom roku, ktorá nemá ani zaúčtované základné imanie..
mhucikova
19.07.13,09:42
Možno by certifikácia, ale naozaj kvalitná, nie iba kvôli papieru a zaplatenému poplatku - mala zmysel..
Andrej13
19.07.13,09:53
Možno by certifikácia, ale naozaj kvalitná, nie iba kvôli papieru a zaplatenému poplatku - mala zmysel..

Hej, ja som chcel byt certifikovany uctovnik, ale aby som bol uctovnik "expert" musim mat VS. skoda ze som iba blbec bez skoly :)
A teraz som isiel spracovat dohodu a pozeram, ze aj dohodu im robili zle, lebo pani dohodarka je invalidna no ja to opravovat nebudem. Dufam.
Replasťačka
19.07.13,10:12
Prebral som firmu od 0.06.2013, najprv mi predchadzajuca uctovna spolocnost poslala jeden sanon za obdobie 03-05 a potom druhy, ktory som zistil, ze je zmes roka 2012 a 2013. Je mi zle z takychto uctovnikov a spolocnosti, ktore maju kopu klientov, ale nevedia zakladne veci, nemaju v sebe hanbu odovzdat takto "uctovnictvo". Prikladam zoznam co vsetko ziadam doplnit, nic tam nebolo ziadne zauctovanie nic. Hrozna vizitka. Musel som sa podelit o svoje nervy a zly pocit z toho, ze pseudouctovnici maju klientov a ja si nemozem zohnat :D

PS: skoda ze ludia tomu nerozumeju a daju to robit hocikomu.
Nie som žiadny expert na účtovníctvo, ale mala som tiež možnosť mať v rukách účtovníctvo jednej známej, požiadala ma, aby som jej pomohla.
Spracovávala jej účtovníctvo firma, ktorá sa touto službou živí, má veľa zamestnancov a bola som v šoku, tam nebola evidencia žiadna, ani kniha pokladne, ani žiadne ostatné, žiadne záznamy , proste nič a to bol rok, za ktorý už bolo podané DP, k dispozícii boli len účtovné doklady - DF,OF, pokladničné doklady, nesedeli zostatky účtov so ZP, SP, dodávateľov, odberateľov. A to sa chcela moja známa súdiť o nevyplatené pohľadávky. Naúčtovali jej totiž úhrady, na ktoré neboli doklady, alebo boli doklady o úhrade len výdavkové doklady od obchodného partnera, ale nepodpísané od majiteľky - mojej známej, že prevzala vôbec nejaké peniaze. Podala trestné oznámenie a mala predložiť doklady spolu s celým účtovným záznamom. Stretla som sa aj so slečnou, ktorá spracovala účtovníctvo, hovorila dosť od veci, potom aj so spolumajiteľom firmy, asi to bolo v tom, že uvedená slečna asi nebola v " obraze " a nikto ju nekontroloval.
V poriadku bola len zmluva o dielo s účtovníckou firmou.
Llívia
19.07.13,10:22
Možno by certifikácia, ale naozaj kvalitná, nie iba kvôli papieru a zaplatenému poplatku - mala zmysel..
Robila som účtovníčku vo firme, ktorá mala povinný audit. Bola som tam len dva roky a za tie dva roky som sa najmä snažila dať dokopy a poopraovať chyby z 3 rokov predtým, ako som tam nastúpila. Chyby boli napr. mínusové zostatky na účtoch, napr. 314 - vyše poskytnutých preddavkov sa zaúčtovalo ako úhrada dodávateľských faktúr než bolo zaplatených, alebo aj 321 išiel do mínusu - viac sa dodávatľom zaplatilo než bola suma dodávateľských faktúr. Zostatok účtu 321 (311, 314, 324, 325, 315, 378, 379) nesedel s prehľadom záväzkov, pohľadávok atď. Audítori musia mať na ich činnosť "papier" a vidíš, že ani ten nezabránil vzniku chýb. Pritom stačilo úplne málinko, porovnať zostatky na účtoch so saldokontom
JAJA11
19.07.13,11:51
nejak sa mi nezdajú vaše tvrdenia, ako mohli takýto účtovníci odovzdať DP? Veď to nemohlo sedieť na daňovom úrade a musela tam byť vyslaná kontrola..... Veď bez normálne uzavretých dokladov sa nedá spraviť ani DP..... :eek:

ešte by som doplnila, že niekedy to nemusí byť problém účtovníka, ale neuhradených faktúr za prácu.... ak im dotyčný nezaplatil, tak svoju prácu odflákol.....
IvetaH
19.07.13,16:35
DP sa dá urobiť tak, aby sedelo aj keď je bordel v účte. A tiež si myslím, že kvalita výkonu účtovníka nezávisí od toho, či zákazník zaplatí alebo nie. Alebo robím, alebo nerobím, ale nie že na pol plynu. Skôr sa prikláňam k tomu, že si naberú viac než môžu zvládnuť a čo šikovná účtovníčka, radšej robí na vlastné triko 2-3 firmy ako sa zamestnať v účtovnej spoločnosti. A účtovné spoločnosti nevyberajú účtovníčky, lebo kvalitu treba zaplatiť. Ja keď som si pozrela po kom som brala účto, boli to preťažené SZČO. To im nevytýkam, každý chce prežiť.
Antea
19.07.13,16:36
Nesúhlasím s tým, že dobrý účtovník - expert musí mať VŠ. V bývalej firme, asi 1500 zamestnancov sme mali hlavnú účtovníčku paniu, ktorá mala len základné vzdelanie a všetci sa pred ňou triasli, skrátka bola odborníčka - expert. Je to o prístupe k práci. Tiež mi šéf dlží niekoľko výplat a neflakam robotu, som dievča pre všetko, pomaly chce mať zo mňa právnika, opravára PC, správcu siete a čo ja viem čo.
DanielaSL
19.07.13,18:59
Tiež som prebrala účtovníctvo obyčajného živnostníka,ktorému predtým robila jedna účtovná firma. A bola som zhrozená. Dokonca jeho doklady pripnuté na starých bankových výpisoch majiteľky tejto účtovníckej firmy. Potom som prebrala účtovníctvo , ktoré robila menšia firma jednej pani daňovej poradkyne. Ani peňažný denník vytlačený nebol a keď som si ho pýtala, robili sa že nevedia čo chcem. Ja som mala šťastie, že keď som začala v tomto fachu pracovať, mala som kolegu , ktorý si zakladal na "štábnej kultúre". Naučila som sa to od neho.... Ale niekedy fakt jeden žasne v akom stave preberie účtovníctvo po veľkej účtovníckej firme..až to nechápem, že sa im tak darí a majú toľko klientov.
Andrej13
19.07.13,20:02
To JAJA11: minul rok som prebral účto, kde v súvahe odovzdanej na DÚ bola pokladňa v mínuse a nikomu to nevadilo, iba mne. (Asi ani na DÚ nie sú všetci čo tomu rozumejú.).

To Antea: myslel som účtovník expert ako tretí stupeň certifikácie účtovníkov v SKCÚ.

Mali by sme spraviť nejakú čiernu listinu účtovníkov. :)
Andrej13
22.07.13,13:38
Dnes som volal s bývalým účtovníkom, povedal, že podľa neho je tam všetko čo tam má byť, že ja nepotrebujem rok 2012 a keď som sa ho pýtal či mu niečo vravia zákon o účtovníctve, zákon o DPH, zákonník práce atď. tak mi povedal, že sa so mnou nemá o čom baviť a položil.
kremienok76
22.07.13,18:39
Ja som tiež pred tromi mesiacmi začala preberala účto malej sro fungujúcej od minulého roka, nič extra žiaden majetok ani mzdy a napriek tomu nemám do dnes doklady ktoré potrebujem a pani "účtovníčka" na základe mnou zistených nedostatkov už dva krát podávala DDP k dani z príjmu PO za rok 2012. A ešte bola taká drzá, že poslala faktúru za oba tieto úkony. A už naozaj nechápem ako niekomu nemôže sedieť HK a vytlačené saldokontá napríklad. Keď som si pýtala saldo 311 po partneroch k 31.12. tak sa ma opýtala načo mi to je a tiež mi zavesila telefón ....
Andrej13
22.07.13,19:03
tak to je fakt sila. uz aby ludia zacali vnimat uctonikov a trochu chapat, ze kto to vie a kto nie. nevadi, zalezi to aj od dobreho mena a nastastie, ja si ho budujem, a taki ludia ako tito si ho kazia.
Luna
22.07.13,19:18
Nie je to vždy o účtovnikoch.Maslo na hlave majú obidve strany. AK je klient blbec,tak načo sa trápiť. Ak klient tlačí účtovníčku do iných vecí ako je účto....Stretávam sa s tým že účto pre klienta nie je dôležité tak to tak aj vyzerá. Účtovníčky ktoré flákajú účto majú viac klientov ako tá čo dobré robí. V pohode podliezajú ceny a chudák klient nevie začo platí. Teraz také riešim tak viem o čom hovorim. Ak sa má aj účtovníčka hádať s klientom pre každé euro tak jasné že tá účtovníčka robotu odflákne. Problém je na obidvoch stranách. Veľa klientov sa spamätá až vtedy keď im príde mastná pokuta a v konečnom dôsledku keď si zráta pokutu a koĺko by ho vyšla dobrá účtovníčka tak radšej zapletí pokutu. Aj tak sa dá problém riešiť.
AnnaK
27.09.13,12:29
Uvažovala som, či príspevok napísať, ale zaujíma ma, aký máte na to názor.
Ako by ste to nazvali? Drzosť, nevychovanosť, nezodpovednosť alebo inak?
Ide o to, že účtovníčka obvinila predchádzajúcu účtovníčku účtujúcu do 31.12.2012 najskôr z toho, že neposlala v termíne do 31.5.2013 oznámenie na ZP o výške vyplatených dividend spoločníkom a potom z toho že mala novú účtovníčku aspoň upozorniť, že to treba urobiť.
Na vysvetlenie: Ide o fungujúcu s.r.o. traja spoločníci – rodičia so synom všetko lekári so súkromnými ambulanciami. Účtovníčka FO im robila komplet účtovníctvo aj mzdy viac ako 6 rokov do 31.12.2012. Účtovníctvo preberala v priebehu roka a potom pol roka dávala do poriadku účtovníctvo po predchádzajúcej účtovnej s.r.o. Od 1.1.2013 prebrala účtovníctvo nevesta (spoločníkova manželka), pretože si založila účtovnú s.r.o. a potrebovala klientov. Všetko jej bolo odovzdané v poriadku, kompletná účtovná uzávierka aj s podrobnou inventarizáciou všetkých účtov, vypracované DP k DzP PO aj DzMV, Hlásenie, podanie do OR. Dokonca jej vypracovala aj výšku zisku na rozdelenie v roku 2013 a podrobný rozpis platieb preddavkov na DzP PO na celý rok 2013 aj 1.Q 2014 s uvedením č.účtu, VS aj sumy.
Pritom ako manželka spoločníka dobre vedela o tom, že jej muž doniesol domov cca 10 tisíc eur ako podiel na zisku. Stačilo pozrieť v hlavnej knihe jediný účet 364-Záväzky voči spoločníkom pri rozdelení zisku, kde mala sumy aj dátumy, kedy boli podiely vyplatené.
Janiela
27.09.13,12:44
môj názor: nová účtovníčka bude vždy obviňovať tú starú, za každú chybu :-)
tictac7
27.09.13,13:02
....bezdôvodne? Určite nie. Vlastná skúsenosť - 2 prebraté účta - úplne super - krivého slova na predchádzajúcu účtovníčku povedať nemôžem, ani som ich nemusela z akéhokoľvek dôvodu kontaktovať - všetko bolo odovzdané včas v normálnom stave. Iné dve prebraté - radšej sa nebudem vyjadrovať....a to som od tej jednej dostala takú odpoveď na e-mail a že odmieta so mnou ďalej komunikovať - dnes som za ňu ešte podávala SV od marca a budem aj DDP k DP robiť - len tak zo srandy - preddavok na daň zo ZČ - účet 342 a podobné perličky :-)
Tweety
27.09.13,13:22
ALe daň z príjmov zo ZČ účtujeme na 342.
Stefan2005
27.09.13,13:27
...preddavok na daň zo ZČ - účet 342 a podobné perličky

?????
220870
27.09.13,13:41
Neviem ako účtovníci ale účtovníčky sa mi celkom páčia.
julysak
27.09.13,16:40
Neviem ako účtovníci ale účtovníčky sa mi celkom páčia.
Akurát sú trošku vyplašené :D
Tento rok mi súvaha pre DU vyšla až na tretí pokus (QPU si vediem v office).

Na budúci rok to už bude na PRVÝ pokus :D :D