mareko
19.07.13,13:22
Jedná sa mi o to, že 18. 7. 2012 som si podala žiadosť na prehodnotenie miery invalidity na SP. Netušila som, že by sa celá záležitosť mohla tak dlho riešiť . V súčasnej dobe čakám na odvolacie konanie na Krajskom súde ktoré bude 8. 8. 2013.
Mne vzniká nárok na starobný dôchodok od 5. 8. 2013, no vzhľadom na to, že celá záležitosť ohľadom ID nie je stále ukončená, nemôžem si požiadať o starobný dôchodok až do ukončenia celého odvolacieho procesu.
Zaujíma ma, či v zmysle našej kolektívnej zmluvy mi vznikne alebo nevznikne nárok na odchodné nad rámec zákonom stanoveného odchodného
(K Z : ...."Pri prvom skončení PP v termíne nadobudnutia nároku na predčasný, starobný alebo invalidný dôchodok vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi odchodné nad ustanovený rozsah § 76...ZP...nad rozsah...v sume dvoch funkčných platov"), keď si v aktuálnom období nemôžem požiadať o dôchodok (či už bude starobný alebo ID). Jedná sa mi o tú podmienku "..v termíne..."
Skutočne netuším či to bude "v termíne", keď momentálne nemôžem odísť do dôchodku....ak by som aj napríklad dala výpoveď napr. dohodou, čo by to v konečnom dôsledku znamenalo?
Budem Vám veľmi vďačná, ak mi poradíte čo by som mala v danej situácii urobiť, aby som niečo nezanedbala alebo naopak nepredbehla.
No a ešte asi dôležité doplnenie, od 2. 1. 2013 som dočasne práce neschopná.
Poraďte prosím, je to súrne.
Kvaka
19.07.13,13:16
O starobný dôchodok môžeš požiadať v termíne nároku naň, ako aj kedykoľvek po tomto termíne, aj spätne ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok. Ak chceš ukončiť PP v termíne nároku na SD, aby si dostala odchodné aj podľa KZ, požiadaj o priznanie SD. Prebiehajúce konanie o ID sa vzťahuje na prehodnotenie miery invalidity. Pri výpočte SD sa vychádza z porovnania výšky ID a vypočítaného SD. Prizná sa ten, ktorý je vyšší. Budeš čakať na priznanie SD o trochu dlhšie, nič iné sa nemôže stať.
mareko
19.07.13,14:59
Kvaka, ďakujem ti za odpoveď, no podľa pracovníčky SP si nemôžem požiadať o starobný dôchodok dovtedy, kým nebude právoplatne uzatvorené moje odvolanie, teda konečná výška ID. Tak mi povedala, som z toho celkom vykoľajená :-( . Tým nechcem spochybniť tvoju odpoveď. Sama som si to predstavovala tak ako mi to píšeš, no keď som si bola pre papiere na SP, tak ma pani takto "prekrútila". Doslova mi povedala, že mi nemôžu teraz vyrátať dôchodok, nech nerobím v tejto chvíli nič.
A ešte ma zaujíma, aký dopad na to všetko má skutočnosť, že som ešte stále práce neschopná, teda je predpoklad, že v deň nároku na starobný dôchodok budem ešte DPN.
Kvaka
19.07.13,15:45
Nemôžu ti vypočítať starobný dôchodok, lebo nemajú ešte konečnú výšku ID, to áno, musia ho mať v každom prípade, aby ti mohli určiť SD. To však na veci nič nemení, že o SD požiadaš v termíne. SD ti určia až po ukončení konania o ID, preto som ti napísala, že budeš čakať na priznanie SD trochu dlhšie. V zákone je uvedené, že organizačná zložka Sociálnej poisťovne preruší konanie, ak nemožno presne a úplne zistiť skutkový stav vec v lehote ustanovenej zákonom. Na priznanie dôchodku je lehota 60 dní.
mareko
19.07.13,21:07
Vďaka, no tá osôbka v tej SP to asi dosť dobre nechápe keď mi dala takú radu :-(. Ach jaj, nakoniec to ani nestihnem vybaviť...
Kvaka prosím ťa, a ako je to s tou mojou PN-kou? Myslím tým, že či mi počas trvania PN-ky aj po dni vzniku nároku na dôchodok môže byť priznané odchodné nad rámec ZP v zmysle KZ. Jedná sa mi teraz pochopiteľne o to odchodné nad rámec ZP. Ak by mi pokračovala PN aj po 4. auguste, tak by sa mi po ukončení PN dajme tomu 20. augusta a následnom rozviazaní prac. pomeru bralo do úvahy, že "v termíne" a nárok by mi vznikol, alebo musím PN-ku ukončiť a ku 5. augustu ukončiť pracovný pomer?
Ďakujem ti za trpezlivosť a ochotu :-)
Kvaka
20.07.13,05:12
Môžeš požiadať o ukončenie PP aj počas PN. Dávky PN ti predsa platí SP.