vecierka
19.07.13,19:09
Mám malé potraviny. Beriem si nejaké veci pre osobnú spotrebu. Napísala som si výdajku na tie veci so zaradením osobná spotreba. Treba to aj uviesť do peňažného denníka?
Tweety
19.07.13,17:21
Prečo duplicitiná otázka?
Antonia Jendrišáková
20.07.13,05:58
Ak máš zaúčtovaný v peňažnom denníku celý nákup v daňových výdavkoch, musíš tovar stornom zápisov odúčtovať z daňových výdavkov a preúčtuješ do nedaňových výdavkov osobná spotreba. Platiteľ DPH nemá nárok na odpočet DPH z tovarov a služieb použitých na osobnú spotrebu.
Zita5
20.07.13,06:24
Zaúčtujete to ako nepeňažnú operáciu cez uzávierkové účtovné operácie cez Interný doklad , ktorého prílohu budú tvoriť Výdajky zo skladu na osobnú spotrebu Budete účtovať zásoby (tovar) mínusom .Týmto účtovným zápisom znížite výdavky ovplyvňujúce ZD .

-----------------------------------------
Doplním z dôvodu komentu Štefana :
Ja som o nezmieňovala o DPH, nakoľko nepíše či je platiteľom DPH . Keby bola platiteľom DPH sú dve možnosti :
1) už pri počiatočnom nákupe neuplatní DPH z tovaru ktorý si už pri nákupe vyčlení , že si tovar zoberie na osobnú spotrebu .
2) Po kúpe tovaru zaúčtuje riadne nákup, uplatní DPH a ak by postupne v priebehu roka vydávala tovar zo skladu na osobnú spotrebu , je povinná DPH odviesť štátu späť .

Môže nastať u platiteľa situácia napr.:
- v marci obstará tovar odpočíta DPH .....a v máji si zo skladu zoberie tovar na osobnú spotrebu .V máji je platiteľ DPH povinný odviesť štátu DPH .
- marci obstará tovar ,časť bude aj na osobnú spotrebu - tak neuplatní
DPH celú , len za tovar, ktorý je obstaraný za účelom predaja .
lujza.j
20.07.13,06:55
Stefan2005
20.07.13,07:02
... nezaoberám sa JU, ale tento postup u platcu DPH asi nie je dobrý; ale informáciu o platcovstve autor otázky neuvádza.
Zita5
20.07.13,07:10
Ja som o nezmieňovala, nakoľko nepíše či je platiteľom DPH . Keby bola platiteľom DPH sú dve možnosti :
1) už pri počiatočnom nákupe neuplatní DPH z tovaru ktorý si už pri nákupe vyčlení , že si tovar zoberie na osobnú spotrebu .
2) Po kúpe tovaru zaúčtuje riadne nákup, uplatní DPH a ak by postupne v priebehu roka vydávala tovar zo skladu na osobnú spotrebu , je povinná DPH odviesť štátu späť .
Zita5
20.07.13,07:30
Inak aj o účtovaní by sa dalo diskutovať , je viac variant ale záleží v ktorom čase :) ...na oko jednoduchá otázka ale odpoveď sa nedá položiť jednou vetou .
vecierka
20.07.13,16:52
Účtujem v JU a nie som platca dph
vecierka
20.07.13,16:53
Nie nie som platca dph
marjankaj
20.07.13,17:14
Pokiaľ ide o DPH, tak je to uvedené v §8/3. DHP sa odvedie v období, v ktorom bol tovar dodaný na osobnú spotrebu. A zrejme najvhodnejšie bude aj v tom období znížiť VOZD.
Antonia Jendrišáková
03.08.13,03:59
Zaúčtuješ podľa prvej vety.