martinez
20.07.13,21:01
Ahojte, prosim Vas o nazor. Moj svokor je uz stary pan a ma alzheimerovu chorobu. Nie je este v takom stadiu, ze by bol uplne odpisany, ale nevie sa uz o seba postarat, nevie si navarit, hygiena uz tiez je problematicka atd atd. Z tohto titulu bol sudom zbaveny svojpravnosti a porucnikom sa stala jeho manzelka, ktora sa vsak o neho nestara (a dokonca zije v byte oproti a nedovoli mu u nej prespat). Ziskanie porucnictva z jej strany bolo cielene, nakolko sa tak dostala k jeho dochodku, ktory mu pravidelne vybera a nedava mu z neho skoro nic (ani mu neposkytuje v dostatocnej miere stravu a osatenie). Okrem toho sa stava, ze odide na 4-5 hodin prec a necha ho sameho zavreteho v jeho byte. Tento vikend sa dokonca stalo, ze odisla na 3 dni na chalupu cca 100km vzdialenu, nezobrala ho so sebou a nechala ho doma, nenavarila mu, nekupila mu ziadne potraviny, ziadne napoje a nechala mu na 3 dni 10 eur. Prisiel som dnes za nim a bol dost v zlom stave, hladny a vysmadnuty (vonku bolo 30 stupnov), tak som mu nakupil mineralky a zobral ho do restauracie na obed, ktory do seba od hladu prakticky "nahadzal". Chcem na jeho zenu podat trestne oznamenie, len v trestnom zakone som nic nenasiel, o co by som sa mohol opriet. V §208 Tyranie blizkej a zverenej osoby nie je nic, co by sa mohlo na to napasovat. Tam su len fyzicke tyrania a obmedzovania pristupu k majetku. Ten paragraf musel pisat fakt "odbornik". Skusal som pozerat a priestupkovy zakon, ze by som dal na policii aspon oznamenie na priestupkove konanie, ale tam tiez nic nie je. Prosim poradte mi, o aky paragraf sa mozem opriet, aby som mohol s tym ist na policiu a aby to policajti nezmietli zo stola (nezalozili). Problem je aj to, ze uz sme sa o nieco take pokusili, len on jej vo vsetkom pritakava, cize ona na policii povedala, ze to bolo inak a on jej pritakaval ako papagaj. Policajti to uz ani nechcu riesit. Teraz som vsak urobil videozaznam, aby bolo zrejme, ze zostal naozaj doma 3 dni opusteny. Prosim o aky paragraf sa mozem opriet ?

Dakujem velmi pekne za Vase nazory.
Ice dive
20.07.13,19:16
no trestné oznámenie sa nedáva aj s konkrétnym paragrafom... prídeš na stanicu povieš čo sa stalo a policajti tomu už ten správny paragraf napasujú.... ono si ale treba uvedomiť aj to B, že ak jeho manželku zbavia po tomto incidente starostlivosti tak sa o svokra bude musieť niekto iný starať a to je už o inom ako raz za čas zobrať do reštaurácie... a čo svokrové deti hovoria na túto situáciu???
alaya1
21.07.13,06:43
Poziadal si uz o to, aby manzelka bola zbavena porucnictva?
martinez
21.07.13,12:49
no moja manzelka sa o neho tiez nestara a kvoli tomu mame konflikt, ale stara sa o neho jeho druha dcera (moja svagrina), ktora vsak ale nemoze byt stale pri nom, ma svoju pracu, rodinu a pod.... napriek tomu za nim chodi kazdy den, dava mu jedlo, svoje peniaze, berie ho k sebe na vikend.....teraz vsak bola odcestovana, a psou povinnostou svokrovej manzelky bolo, aby bola pri nom a aby sa o neho starala, a nie aby zmizla prec 100km a nechala ho sameho....cize svokrova manzelka berie svokrovi dochodok a nestara sa o neho... svagrina sa o neho stara a vsetko financuje zo svojho... bola ziadost na sude, aby bol svokor prideleny do opatrovnictva svagriny, ale svokor s alzheimerom na sude prikyvol, ze vlastne vsetko je v poriadku.... on si vlastne ani neuvedomuje, ze jeho zena na neho kasle.... my ostatni sa vsak na to nemozeme pozerat.....
kopretinka
21.07.13,12:52
ale veď keď je zbavený svojprávnosti a má ešte aj alzhajmera a všetci vedia,v akom je stave,prečo súd prihliada na jeho výpoveď? On by na tom súde ani nemal byť.
alaya1
21.07.13,17:56
To mas pravdu, sud zbavenych svojpravnosti nevypocuva.
GabiZ
22.07.13,05:46
Tak ako bolo napísané v príspevku Ice dive, vy nemusíte pri podaní trestného oznámenia kvalifikovať, o aký trestný čin sa jedná. Pri podaní trestného oznámenia je potrebné uviesť hlavne to, že svokor je zverený do osobnej starostlivosti svokry, nakoľko sa stala jeho poručníkom a o tom samozrejme musí existovať rozhodnutie. Keby sme ale chceli posúdiť, či sa jedná o trestný čin, tak podľa tohto popisu je možné uznať ju vinnou práve z toho § 208 týranie blízkej a zverenej osoby, pretože netýka sa to len týrania a obmedzovania prístupu k majetku, ako píšete. Uvedené ustanovenie sa týka hlavne takých osôb, ktoré týrajú blízku osobu alebo osobu, ktorá je zverená do jej starostlivosti okrem iného aj bezdôvodným odopieraním stravy, oddychu alebo spánku alebo odopieraním nevyhnutnej osobnej starostlivosti, ošatenia, hygieny, zdravotnej starostlivosti, bývania, výchovy alebo vzdelávania. Páchateľom tohto trestného činu je spravidla ten, komu je k blízkej alebo zverenej osobe uložená povinnosť sa o túto osobu starať alebo ju vychovávať. Táto povinnosť môže vyplynúť priamo zo zákona, súdneho rozhodnutia alebo aj zo zmluvy, ktorá môže byť aj ústna. Ak by sa takým konaním, ktoré by pri tom, že mu nebola podaná strava a hlavne pitie niečo bolo stalo, jednalo by sa o súbeh tohto trestného činu s ublížením na zdraví. Práve že by ste mali takéto konanie oznámiť, aby ste sa nestali spolupáchateľom, že ste o takomto konaní vedeli a nič ste nerobili (v prípade, že by došlo k najhoršiemu). Taktiež výpoveď osoby zbavenej svojprávnosti nemôže byť predsa braná ako svedecká výpoveď. Všetko záleží od policajta-vyšetrovateľa, ktorý to dostane do rúk, každopádne pokiaľ sa táto osoba o neho nestará a necháva ho bez základnej a nevyhnutnej starostlivosti ako je voda, jedlo, hygiena a pod., je potrebné s tým niečo robiť. Samozrejme už teraz zvažovať, ako a kto sa do budúcna bude o neho starať ako tu bolo popísané. Existujú aj iné spôsoby opatery, čo vám poradia na úrade práce, kde je možné požiadať v najnutnejšom prípade o opatrovníctvo, prípadne o opatrovnícku službu. V spolupráci s obcou si zistite podmienky.
martinez
22.07.13,05:54
Dakujem velmi pekne za pomoc Gabi. A este mala podotazka, mozem dat oznamenie za priestupok, resp. trestne oznamenie podla §208 na policiu v akomkolvek obvode, alebo musim len v obvode mojho trvaleho bydliska... ? Dakujem.
martinez
22.07.13,06:02
no to by aj mna zaujimalo, preco sud berie do uvahy vypoved osoby zbavenej svojpravnosti.... a este nieco: svokrova zena v minulosti iniciovala na svokra sudny spor (ohladom majetku), ktory v momente zbavenia svojpravnosti bol este aktivny. Vsetci pravnici tvrdia, ze je v rozpore so vsetkymi pravnmi normami, aby za porucnika sud zvolil osobu, ktora s nim vedie sudny spor.... a predsa tak sud rozhodol, lebo ona povedala, ze to je davna minulost a ze to zrusi...
GabiZ
22.07.13,06:15
Môžete dať kdekoľvek na polícii, oni už posúdia príslušnosť a dajú na prešetrenie tam, kde to patrí. V tomto prípade by som to však dala na obvod tam, kde býva svokor, aby si to policajti neposielali kade tade a tým sa vlastne naťahuje čas. Vy ako som písala nemusíte napísať podľa akého § podávate trestné oznámenie. Môžete tam podotknúť, že máte podozrenie, že sa jedná o TČ týrania zverenej osoby ale kvalifikovať to bude vyšetrovateľ. Môže sa tam nabaliť viac vecí, ktoré sa odhalia vyšetrovaním, takže vy nemusíte poznať trestný zákon aby ste mohli oznámenie podať.
hubatá
22.07.13,06:15
Za nesvojprávneho vyhlasuje občana okresný súd a aj mu ustanoví opatrovníka. Tento každého 1/2 roka musí podávať hlásenie o jeho majetku, ako sa o nesvojprávneho stará, vyžaduje sa aj potvrdenie obecného úradu a lekára. ÚPSV - odbor sociálnych vecí je prvou inštitúciou na ktorú sa treba v takomto prípade obrátiť. V prípade nutnosti volať policajtov aby sa dokázalo že nesvojprávneho naozaj na 3 dni opustila bez toho aby bolo o neho postarané lebo opatrovník sa má starať osobne a za to berie aj príplatok. Aj prokuratúra má podľa zákona spolupracovať a vyjadrovať sa k nesvojprávnemu.
GabiZ
22.07.13,06:18
Súbežne s tým trestným oznámením treba vec ohlásiť aj na úrad práce, presne ako píše Hubatá.
martinez
22.07.13,06:40
Este nie, ale chystame sa na to (svagrina to konzultuje s pravnikom)... predtym vsak na nu dam este ja oznamenie
martinez
22.07.13,06:41
dakujem
GabiZ
22.07.13,07:11
Prosím. A nech to dobre dopadne hlavne pre svokra.
martinez
23.07.13,07:37
TAKZE VSETCI STE SA MYLILI.. POLICIA MA POSLALA PREC, §208 NIE JE MOZNE POUZIT, SVOKROVI SA NIC NESTALO LEBO NAKONIEC MU BOLA Z MOJEJ STRANY POSKYTNUTA POMOC. A V PRIESTUPKOVOM ZAKONE ZIADNY PARAGRAF TAKETO NIECO NEUPRAVUJE... TAKZE DOVI DOPO
GabiZ
23.07.13,08:14
To, že ťa polícia poslala preč, neznamená, že sme sa mýlili. Toto je ich typický postup. Vždy som trvala na podaní trestného oznámenia, aj keď policajti mali svoje "názory", pretože je ich povinnosť každé oznámenie prijať. Sú potom povinní takéto veci prešetriť!!! Ulahčil si im to. Takže ak si ho nepodal - chyba! V budúcnosti ak sa niečo stane svokrovi nebudeš mať ako dokázať, že si to chcel riešiť a len potom sa bude skúmať spoluvina! Aj preto vždy trestné oznámenie podávam cez prokuratúru, tam sa nikto nevykrúca, musia prijať. Policajti veľmi radi kvalifikujú od stola, preto sa ich nikdy nepýtam, ale urobím to, na čo mám zo zákona právo! A nielen to, nikdy si nenechám oznámenie spisovať policajtom, ktorý tam má práve službu, ale ho napíšem a podám! Nemôže ma nikto prekrúcať a písať si, čo chce a potom 500 krát prepisovať! Takže mal to posúdiť ten, komu by sa to dostalo na stôl a nie policajt za prepážkou, ktorý mal povinnosť (aj keby to trestný čin nebol) s tebou spísať oznámenie!
martinez
23.07.13,11:24
no, lenze ja som to vsetko spisal, taky mensi elaborat na 2 strany, krok po kroku co sa stalo a zaroven som pripojil CD s videonahravkami.. naliehal som na spisanie zapisnice a prilozenie mojich materialov do jej prilohy.... policajtka to isla konzultovat s riaditelkou a ta vyhodnotila, ze pokial sa mu nic nestalo, nepojde o §208.. a ak by sa stalo, tak to neprevezmu, pokial nebudu mat v ruke lekarsku spravu... je mi z toho zle, lebo v minulosti som napisal svokre sms, ze nech sa stara o svojho manzela a ze je opica skareda... o 3 dni som bol predvolany na policiu a riesil sa priestupok voci obcianskemu spolunazivaniu, pricom som tam stravil 2 hodiny... tu ide o zdravie a zivot, ale to asi nie je az take podstatne ako sms.... rozmyslam, ze zajdem na iny obvod policie..
GabiZ
23.07.13,11:46
Okamžite by som dala sťažnosť na postup policajtky, pretože sú povinní oznámenie prijať!!!! Neexistuje odmietnutie prijatia oznámenia, musia preveriť aj anonymné podanie, ak je podozrenie z trestnej činnosti!!! Po prijatí oznámenia môžu žiadať o jeho doplnenie a pod. je úplne jedno, či to skončí trestným oznámením, prípadne priestupkom, alebo to bude zamietnuté. Ide o to, aby tam to oznámenie mali do budúcna, lebo ak by sa niečo stalo, tak nemáte doklad o tom,že ste nahlásili podozrenie z trestného činu a pod. Alebo to, čo ste napísali spolu s prílohami podajte na Okresnej prokuratúre! Presne viem, ako sa chovali tam, kde ste boli, skúšali to niekoľko krát, ale netreba sa nechať. Oni po posúdení oznámenia musia vec buď postúpiť príslušnému orgánu (ak sa nejedná o TČ), prípadne začať trestné stíhanie alebo odmietnuť začatie trestného stíhania. Každopádne sa tým musia zaoberať a dať vám to na papier. Policajtka s riaditeľkou nemajú čo konzultovať, majú prijať oznámenie a potom konať. Podajte to na tej prokuratúre, tam sa nikto nič pýtať nebude, v podateľni to dáte, oni vám orazia prijatie a budete čakať. Ak máte prokuratúru ďaleko, pošlite to poštou. Všetky spôsoby mám vyskúšané! Potom uvidíte, čo vám príde z prokuratúry, či prokurátor vec odmietne, alebo dá na prešetrenie príslušnému obvodnému oddeleniu PZ a pod. Nenechajte sa odbiť!