Jennysk
22.07.13,09:33
Dobrý deň, spoločnosť kúpila nehnuteľnosť na predaj bez dph, uskutočnila v nej opravy, zaplatila elektrinu, plyn. Ako bude postupovať pri uplatňovaní dph, má ona vôbec nárok na odpočet? a ak by niekto vedel aký paragraf to ustanovuje?
a_je_to
06.08.13,12:06
Nákup nehnuteľnosti a opráv účtuje na 133+343/321, podľa § 44/11 a 30/7 postupov PÚ. Uplatňuje plný odpočet. Hotovú nehnuteľnosť predá cez 311/607+343 a odvedie DPH z predaja. Prečo by nemali mať nárok na odpočet ? Podľa § 49 ZoDPH ? Vrátane nadmerných až do predaja hotovej stavby ?
Jennysk
10.09.13,11:40
nevyjadrila som sa presne, keďže ide o byty, ktorých kolaudácia prešla pred 5 rokmi kupuje bez dph a bude predavať tak ako prišlo, čiže bez dph, teraz keď sa tak nad tým zamyslím, je to asi blbosť aby si uplatňovala dph z nákupov na opravy, či?
a_je_to
13.09.13,05:09
Jaaaáááj aha ! No ... myslím, že by sa pritom dal využiť ten § 49/3 a neuplatňovať odpočty z nákupov s tým, že plánuje predať ako oslobodené podľa § 38/1. Celkom fikaný nápad, páči sa mi. Ale ... skúsil by som najprv prepočítať, že čo to hodí v rozdieloch. Lebo čo ušetrí na DPH pri predaji, to mu navýši základ dane pre DPPO s vyššou 23% sadzbou. A iné bude aj časové rozdelenie povinností. Bolo by to dobré vopred vyčísliť, lebo pôjde zrejme o väčšie sumy, ktoré môžu doniesť väčšie rozdiely.