apiv
22.07.13,09:43
Zdravím. Vedel by mi niekto poradit? Priatela pocas futbaloveho zapasu napan dol protihrac. Opakovane ho udieral pastami do hlavy a nosa pricom utrpel vaznu zlomeninu nosa s posunutim. Okamzite sa dal osetrit na pohotovsti a protihra ca udal na policii. Jeho liecba si vyziadala aj PN. Prebiehalo vysetrdovanie. Nakoniec to policia posudila ako tres tny cin. Prisiel mu papier ze dna toho a toho sa ma dostavit na policiu. Z druhej strany papiera si mal v robote dat potvrdit prijem a straty ktore utrpel pocas marodenia. Chcem sa spytat ci mu to ten co mu ublizil musi vyplatit? Ma priatel aj narok na nejake bolestne? Moze ziadat nejaku sumu ako bolestne? Po tomto incidente bude mat krivy nos do konca zivota. Dakujem za odpoved.
willma
22.07.13,07:51
bolestné po ukončené PN oboduje ošetrujúci lekár, ale mám dojem, že si ho bude musieť uplatniť v občiansko právnom konaní, rovnako aj ostatné finančné odškodnenia
apiv
22.07.13,07:52
ako to myslite uplatnit v obciansko pravnom konani? ja sa do toho moc nerozumiem...osetrujuci lekar ale ktory? ma nejakeho svojho lekara policia? alebo to musi ist priatel za svojim osetrujucim lekarom, ktory mu ten nos osetroval?
GabiZ
22.07.13,07:59
Na polícií sa ho budú pýtať okrem iného, či si bude uplatňovať spôsobené škody a ak áno, aké. Môže žiadať náhradu vecnej škody (zničené oblečenie), taktiež náklady vynaložené v súvislosti s liečením (cestovné na ošetrenia či rehabilitácie, ale aj náklady na lieky a zdravotné pomôcky). Môže si uplatniť aj nárok na bolestné príp. tzv. trvalé následky, na vyčíslenie však bude potrebovať lekársky posudok. Všetky tieto náhrady sú uvedené v občianskom zákonníku § 442 až 449a). Spoločné pre tieto náhrady je to, že sa nepriznávajú vo forme opakujúcich sa dávok, ale jednorazovo a na základe lekárskeho posudku (§ 7, § 8 zákona č. 437/2004 Z. z.) a pri určení ich výšky sa vychádza z celkového počtu bodov, ktorými sa bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia v lekárskom posudku ohodnotili (§ 5 ods. 1 zákona č. 437/2004 Z. z.). Výška týchto nárokov sa určuje sumou 2 % z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom vznikol nárok na ich náhradu, za jeden bod a výsledná suma sa zaokrúhli na celé desiatky korún smerom nahor. Ak bude dotyčný uznaný vinným, príde k súdnemu konaniu a tam okrem toho, že bude odsúdený na nejaký trest sa uvedie aj povinnosť náhrady škôd, ktoré bude váš priateľ žiadať. Potom však bude potrebné vymáhať si ich v občiansko-právnom konaní.
Môže to dopadnúť aj takto (viď príloha).
willma
22.07.13,08:00
ten lekár, ktorý mu ukončí PN - prípadne sa je treba priamo lekára opýtať na postup. A ostatné veci uplatnť žalobou na súde.
apiv
22.07.13,08:03
takze to az na sude si bude uplatnovat narok na vsetky sposobene skody ci materialne alebo finance.len ten osetrujuci lekar, ma nejakeho policia?alebo to priiatel musi ist sam za tym doktorom ktory mu ten uraz osetroval?
GabiZ
22.07.13,08:04
Pokiaľ tam došlo aj k nejakej operácii a bol pod dohľadom odborného lekára, napr. chirurga, tak to ohodnotí on. A ako Willma píše, po ukončení trestného konania a vydaní rozhodnutia, po jeho právoplatnosti podať žalobu na súd a uplatňovať si priznanú náhradu škody, ktorá bude uvedená v rozhodnutí. Uplatňovať si ju môže aj pred ukončením trestného konania, aj teraz, nemusí čakať na rozhodnutie. Je to na ňom.
GabiZ
22.07.13,08:08
Odpovedala som už nižšie v komentári pod príspevkom od willma. Polícia lekára riešiť nebude, to si musí on sám. A ako som spomenula, nemusí čakať na vyšetrovanie na polícii, môže si už teraz podať žalobu na súd. A s určením tej výšky potrebuje lekársky posudok, jeho lekár mu k tomu povie viac.
apiv
22.07.13,08:11
no tak uz rozumiem. v tomto pripade musi ist sam priatel na ORL za doktorkou ktora ho osetrovala a aj PN ukoncila
GabiZ
22.07.13,08:18
Áno, dodatočne som k svojmu príspevku priložila uznesenie prokurátora, skúste si pozrieť, môže to skončiť aj takto, ak sa dotyčný prizná.