smoulinkkka
22.07.13,10:14
Dobrý deň, chcela by som poprosiť všetkých odborníkov z praxe, aby sa mi vyjadrili v rámci možností a ak im to nevezme príliš veľa času k téme: Nedostatky a nezrovnalosti právnej úpravy zdaňovania v SR. Ste spokojní s našou legislatívou upravujúcou zdaňovanie na Slovensku? Aké nedostatky/nezrovnalosti ste vo svojej praxi postrehli, čo by ste zmenili? Je pre Vás pri výkone svojej profesie dostatočne prehľadná? A naopak, ak je tu niekto, kto nie je priamo z praxe a nestretáva sa dennodenne s otázkami zdaňovania, ale niekedy niečo riešil, na aký problém narazil? Ako spolupracujú Finančné úrady SR pri riešení problémov, sú ochotní poradiť, vysvetliť? Akékoľvek postrehy ma určite potešia. Ako študentka vysokej školy som si vybrala túto tému na svoju diplomovú prácu, ale nakoľko nemám skúsenosti z praktického hľadiska, rada by som aj tento pohľad zahrnula do svojej práce, nepoužila v nej len prázdne teoretické bláboly, ale skúsila nielen seba obohatiť o nové poznatky. Za každú jednu reakciu vopred ďakujem a prajem krásny letný deň. :)
zlatica76
22.07.13,09:06
Možno sa ti nebude páčiť, čo ti napíšem, ale je to môj názor :)

Získavanie informácií na porade je krásna a lákavá možnosť (navyše, okrem napísania otázky to nevyžaduje žiadnu námahu). Ale je anonymná, takže ti tu môže jeden človek popísať také bludy, že sa z toho zblázniš. A pochybujem, že v diplomovej práci sa môžeš odvolávať na taký anonymný zdroj, ako je internetové diskusné fórum.

Namáhavejšia cesta - skús osloviť firmy v blízkom (alebo aj vzdialenejšom) okolí ohľadom tvojho problému. Možno nebudú všetci nadšení a nebudú s tebou spolupracovať, ale určite nejakých dvoch-troch ľudí dokážeš uhovoriť, aby ti na danú tému odpovedali. Navyše, budeš mať možnosť sa ich opýtať, či súhlasia s citovaním v tvojej diplomovej práce. Ak máš známych v nejakej účtovnej kancelárii, určite skús osloviť. Veď sa s tebou nemusia rozprávať dlho - hodinku, dve, viac určite nie. A pri pýtaní sa z očí do očí ťa napadnú aj iné otázky (možno konkrétnejšie).

Veľa šťastia :)
smoulinkkka
22.07.13,09:24
Prečo by sa mi to nepáčilo :) ono samo o sebe sa tu dá nájsť dostatok tém, kedy tu človek v tejto téme hľadá riešenie a aj ho tu nájde, skor ma zaujímal názor ako konkrétne príklady. Účtovné a auditorské spoločnosti, vrátane daňových úradov budem oslovovať s konkrétnym dotáznikom ale práve postoj, čo najviac ľudí vie byť smerodatný, či obhajovať alebo skor haniť. Každopádne veľmi pekne ďakujem za reakciu. :)
marjankaj
22.07.13,10:50
Tu sa riešia konkrétne problémy a nie nejaké všeobecné.
Veď si vygoogluj.
Mária27
28.07.13,16:18
§ 9 daň z príjmov
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia
h) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom,

Rozpor:
Ak prevedie členské práva = oslobodené
Ak odkúpi byt od družstva a následne prevedie vlastníctvo = neoslobodené, až o 5 rokov
marjankaj
28.07.13,17:41
No neviem. Členské práva asi nebudú v takej výške ako hodnota toho bytu. Členské právo asi nebude hmotný majetok.
marjankaj
28.07.13,17:46
Skôr by som videl nelogickosť, keď nehnuteľnosť získaná dedením je oslobodená, ale ak by bola nadobudnutá darovaním(aby sa predišlo dedeniu), tak oslobodená nie je.
Teda logiku tam vidím v tom, že aj notár si potrebuje niečo zarobiť na poplatkoch.
marjankaj
28.07.13,21:35
No aby sa nepovedalo, tak preštuduj.

http://www.porada.sk/t207244-p9-dan-z-motorovych-vozidiel-2013-a.html

Zákon hovorí jedno a FRSR zase iné.
Viď príspevok od Zita5.

No už to majú aj na stránke FRSR (jún 2013) Oznámenie ...a druhý dokument je Pokyn platný od 12.6.2013
Naposledy upravil Zita5 : 25.06.13 at 13:18
File Type: pdf 2013_06_25_zanik_dzmv.pdf (130.5 KB, 52 videní)
File Type: pdf 2013_06_25_mp_dzmv_zanik.pdf (45.1 KB, 58 videní)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alebo odpisovanie podľa zákona o dani z príjmov §22-§28
http://www.porada.sk/t198640-danove-odpisy-od-roku-2012-a.html