norofox
22.07.13,10:33
Zdravim. Ako sro-cka chcem vyvijat software pre nemecku firmu, ale vobec mi nie je jasne, ako to je s DPH a fakturami.

Fakty: Slovenska sro-cka, zatial nie je platca DPH (obrat pod 49700eur). Nemecka sro-cka je v nemecku platca DPH (oni maju 19%), na slovensku nie je registrovana ani nema ziadnu organizacnu jednotku. Dodavany SW je majetkom nemeckej firmi, na slovensku sa len dalej vyvija a obcas sa telefonicky robi technicka podpora u nemeckych zakaznikov, ktori si dany produkt zakupili (od tej nemeckej firmi pre ktoru vyvijam).

Ako priklad by ma zaujimalo, ako by to bolo, keby chcem vyfakturovat napr. 1000 eur. Tou tisickou myslim tych tisic eur, z ktorych ja nezaplatim ziadne DPH, ale len dan, cize (1000 - mzdy - naklady) x 0,23 .
Zaujima ma
a) co uviest na fakture (s alebo bez DPH, a ak tak 23% alebo 19%).
b) ako bude vyzerat tok penazi, t.j. kto komu kedy kolko
c) kolko ta tisicka nemecku firmu celkove vyjde

Dakujem za rady.
a_je_to
01.08.13,20:14
Musíš sa registrovať aspoň podľa § 7a ZoDPH, ešte pred prvou svojou fakturáciou Nemcovi.. Potom môžeš fakturovať holých 1000 Eur, bez našej DPH s poznámkou na faktúre, že daň je povinný platiť príjemca služby /softvéru/. Ale musí tam byť tvoje, aj Nemcovo IČ DPH. On doma samozdaní faktúru, že je povinný sám si dopočítať svojich 19% DPH a odviesť. Ty ale musíš faktúru bez DPH uviesť do svojho súhrnného výkazu. Čo sa týka dane z príjmu, možno nedostaneš plnú sumu z tých 1000, lebo predávaš v Nemecku. Možno Nemec odvedie za Teba zrážkovú daň, ktorú si povinný z príjmu platiť v Nemecku ... ale detaily si potom vykonzultuj s Nemcom, možno ani nebude nič zrážať.