petina.p
22.07.13,12:58
Dobrý deň, prosím o radu. Od 1.3.2013 som evidovaná na úrade práce a poberám dávku. O pár dní sa chystám na operáciu, predpokladám však, že PN nebude dlhšia ako 2 týždne. Oplatí sa mi predtým dobrovoľne sa nemocensky poistiť a oplatí sa vôbec dať si vypísať PN? Môžete mi prosím napísať podrobnosti ohľadom tohto poistenia? Ďakujem vopred.
Mila123
22.07.13,11:07
tým, že poberáš dávku v nezamestnanosti, pravdepodobne splňaš podmienku 270 dní poistenia za posledné 2 roky, resp. ku dňu začatia PN.....
ak sa aspoň jeden deň pred PN poistíš, VZ minimálny, t.j. 393 € vznikne ti nárok na dávku ale za predpokladu, že vyššie podmienka je splnená,,,,,,
a po ukončení PN sa odhlás, inak budeš musieť uhrádzať platby do SP.....
petina.p
22.07.13,11:17
áno, tú podmienku spĺňam... takže stačí ísť len do sociálnej poisťovne a dať sa dobrovoľne nemocensky poistiť? a asi aj nahlásiť to na ÚP...
Katy a R
22.07.13,11:50
treba sa ale poistiť na niektorý balík SP (nemocensky sa už samostatne nedá) - vyber si NP+DP (celé).
Počas DPN ti bude dávka v nezamestnanosti pozastavená - a potom po skončení platenia nemocenskej dávky bude pokračovať vyplácanie dávky v nezamestnanosti .
samozrejme, treba to všade pooznamovať - aj v SP (na dvoch miestach), aj na UPSVaR - príslušné tlačivá...
Mila123
22.07.13,11:51
áno, na UP nahlásiš prípadnú PN, dáš si vypísať riadnu kladenku od lekára......
Katy a R
22.07.13,12:00
to, že sa dobrovoľne poisťuješ, to hlásiť na UP netreba;) - ale na DPN majú vlastné tlačivo - takže lekár ti musí vypísať klasickú DPN, aj DPN pre potreby UPSVaR
petina.p
22.07.13,12:08
ja totiž ani neviem, či tá PN vôbec bude a ak by teda bola, to už mám mať pripravené aj vlastné tlačivo z ÚP pre lekára, ktorý bude vypisovať PN? prepáčte, že sa tak pýtam, ale v tomto teda absolútne nemám jasno a rada by som vedela, ako to celé funguje, aby som náhodou niečo niekde nezabudla a bude to zbytočné celé...
Katy a R
22.07.13,12:11
Negoti
22.07.13,12:14
Katy ti napísala, že musí byť klasická kladenka, vlastné tlačivo slúži iba pre potreby UPSVaR, nie pre SP......
petina.p
22.07.13,12:40
Ďakujem všetkým za odpoveď. Posledná otázka: ak sa nedám dobrovoľne nemocensky poistiť, má význam dať si vypísať PN? v tom prípade aj tak nemám nárok na nič predpokladám.
Mila123
22.07.13,12:43
Ak sa nedáš poistiť, nedostaneš platenú dávku....
ak sa nedáš vôbec vypísať na PN , nemôžeš okamžite nastúpiť do zamestnania, nemôžeš sa hlásiť na úrade....a pod.
petina.p
22.07.13,12:47
to mi je jasné, ale keďže hlásiť na UP sa mám až v septembri... dovtedy PN trvať určite nebude...
veronikasad
22.07.13,12:47
Má význam, počas PN-ky sa nemusíš hlásiť na UP. A je škoda nedať sa poistiť, pretože si týmto spôsobom predlžiš dobu poberania dávky v nezamestnanosti a nebude ťa to stáť viac ako 5€. Len netreba zabudnúť na odhlášku dňom skončenia PN - inak si vyrobíš sekeru, dobrovolné poistenie nezaniká automaticky, ani sa nedá ukončiť spätne.
veronikasad
22.07.13,12:51
A máš veľký problém tú PN-ku tam odniesť v júli ? (začiatok a koniec v auguste)
petina.p
22.07.13,13:01
nie, problém s tym nemám, to bola len odpoveď na to, že počas PN nemusím chodiť na úrad práce.
srnka11
23.07.13,20:13
a ešte nezabudni potom dobrovoľne nemocenske poistenie po skončení PN zrušiť.