Vulkulak
22.07.13,12:20
Dobrý deň,

prosím Vás môžete mi niekto kto sa naozaj vyzná poradiť ohľadom tohto - pracovná zmluva mi končí týmto mesiacom, júl 2013, ďalej som oficiálne v SR nezamestnaný, ale odchádzam do zahraničia na dobu neurčitú, neviem kedy sa mi tam podarí nájsť prácu atď.

Keď nebudem na Slovensku zaradený v evidencii nezamestnaných a teda nebudem platiť sociálne a zdravotné poistenie (VŠZP) aké to má následky?
Predpokladám že prídem o nárok na niečo, ale vznikne mi aj nejaký napríklad dlh v zdravotnej poisťovni ktorý by mohli potom vymáhať?

V podstate ide mi hlavne o to, aby ma o pár rokov neprekvapil list z poisťovne že chcú odo mňa 500,-€ atď. tej zdravotnej starostlivosti a dôchodku na Slovensku sa pokojne zrieknem, len nech mi dajú pokoj.

Ďakujem pekne !
Llívia
22.07.13,10:25
Sociálne poistenie platiť nemusíš. Ak nebudeš v zahraničí platiť zdravotné poistenie, musíš ho platiť na Slovensku - nieked zdravotne poistený musíš byť vždy, inak ťa môže čakať prekvapenie, že zdravotná poisťovňa bude od teba vymáhať nemalú sumu. Tiež si musíš splniť oznamovaciu povinnosť voči poisťovni, t.j. prihlásiť sa ako samoplatiteľa a odhlásiť sa, ak zdrav. poistenie začneš platiť inde, aj kvôli nesplneniu tejto povinnosti môžeš mať v budúcnosti problémy.