IvetaH
22.07.13,17:29
Ahoj, konateľ je v zahraničí, tu buduje prevádzku, všetko zaobstaráva jeho otec, na účte má síce pár tisíc, ale otec nemá vstup, všetko robil v hotovosti za svoje. A teraz to mám na stole a rozmýšľam, čo s tým. Je to okolo 20 tis v nákupoch za hotové za dva mesiace. Ako pôžičku konateľa to nemôžem dať, no čo to dám ako pôžičku otca a v hotovosti? To by som musela asi účtovať každý nákup ako samostatnú pôžičku. Prosím, ako to urobiť najjednoduchšie?
Dav
22.07.13,15:46
Platí zákon o obmedzení platieb v hotovosti 5.000,-, tak aj jednotlivé nákupy posudzovať z hľadiska tohto zákona. Ak nie je porušený, navýšiť pokladňu o vklad podnikateľa k nejakému dátumu a účtovať nákupy ako normálne transakcie z pokladne. Ako ďalší krok, informovať podnikateľa, ako musí postupovať v súlade so zákonom. Alebo iná možnosť - všetko odkúpiť cez účet od otca ako od občana-cez kúpne zmluvy. Ak je plátca DPH, tak kúpu od otca-občana zvážiť, ale neporušiť zákon o 5.000,- pre firmu.
IvetaH
22.07.13,16:00
Čítala som o tom zákone asi dve hodiny. Ja neviem, čo mám povedať na taký zákon, mne už došli všetky škaredé slová. Si predstav, že mám možno 200 tých bločkov veď to komplet prerábali celé priestory od podlahy, elektriky až po vodu. Len tých tesnení v smiešnych sumách je nahrúzu. Bolo to zaplatené normálne zo zdanených peňazí, legálnych, priznaných v tržbách a teraz mám špekulovať ako ich dostať do účta? Chudák straý, je rád že je užitočný, behá a zháňa, platí svojimi peniazmi ani vo sne mu neporišlo na rozum, že musí počítať bločky, koľko už minul v hotovosti. A ostatné bločky musí uhrádzať cez banku aj keď pár centov, lebo už minul 5000 eur. No drbnuté, čo mám povedať.
KEJKA
22.07.13,16:18
zaúčtuj to ako záväzok voči spoločníkovi, však otec to robil v jeho mene teda 5xx/365
alebo voči konateľovi 5xx/379...cez interný doklad.
a potom tie peniaze pošli, alebo pošle spoločník/konateľ na účet otca,
Dav
22.07.13,17:34
Nemusí to byť také čierne :Každý 1 právny vzťah do 5.000,- Teda prerábka elektriny =1 záležitosť, tesnenie - každý jeden bloček- samostatný právny vzťah. Nie Náklady na prerábku budovy dokopy len 5.000 v hotovosti. A komentáre k zákonu -nuž, zaraď sa k nám, tiež to vieme okomentovať:nespisovne, ale výstižne.