AdrianaDk
22.07.13,18:56
Prosím vás potrebujem surne poradiť, neviem ako si mám vypočítať výšku mesačného výkazu, nakolko s tým nemam ziadnu skusenost- mám bar kde som mala niekoho na dohodu ( od 29.06 .2013 - 15.07.2013) dávala som jej 1,95 hod. na hodinu, a pracovala 10 hodín týzdenne, prihlasila som ju na SP aj na ZP no neviem ako si mám vypočítať mesačný vykaz.....poradíte mi s tým prosím vás? dakujem vám
kremienok76
22.07.13,18:18
Ktorý výkaz máš na mysli ? Je to dohodárka musíš urobiť klasickú mzdu za jún ak pracovala aj v júly tak potom aj za júl. Teda všetky výkazy SP, ZP, DU.
AdrianaDk
22.07.13,18:26
prosím ta a môzes mi konkretne napisat ako sa to všetko rata? pretoze som uplny začiatočník a nikdy som to nerobila a nechcem to zle vypísať...nechcem ta tým zaťažovať no nema mi kto poradiť, tak preto som napísala na toto forum...dakujem velmi za ochotu
kn-alka
22.07.13,18:32
mzdy robíš ručne alebo máš aspoň nejakú demo verziu miezd? Mzdový program ti všetko vypočíta, dokonca aj vytlačí..... ak robíš ručne, stiahni si zo stránky SP tlačivo mesačný výkaz aj návod na vyplnenie, sú tam uvedené aj výpočty.
kremienok76
22.07.13,19:03
Najlepšia by ti bola demoverzia ako píše kn-alka. Musíš si vypočítať hrubú mzdu 1,95€x počet odpracovaných hodín, z totho vypočítať odvody tvoje aj pracovníka, potom buď ponížiť o nezdaniteľnú časť základu dane, ak nie tak vypísať, podať aj prehľad na DU a zaplatiť daň za zamestnanca. Nie je to také jednoduché ako to vypadá. A potrebuješ aj nejaký podklad do účta ako si to vypočítala.
AdrianaDk
23.07.13,08:02
este nemam kupeny program takze to budem robit ručne, som prihlasena na stranke SP tak to budem cez tu stranku posielat, len mi prosim ta porad, ja kedze som živnostník, a mám bar v ktorom som mala jednu babu na dohodu, ona je evidovana na UP tak v tom mesacnom vykaze mam vyplnit iba úrazove poistenie a garancne poistenie?to sa vztahuje pre dohodarov? a tu mesacnu mzdu mam kde vyplnit?dakujem ti za ochotu
mondes
23.07.13,08:16
Adriana, od 1.1.2013 sa aj za dohodárov. ktorí nie sú dôchodcovia a inv. dôchodcovia, a ktorí majú pravidelný príjem odvádzajú odvody tak, ako za zamestnancov na hlavný PP. Takže tvojou úlohou je deň pred nástupom ho prihlásiť do SP a do 8 dní do ZP. Vypočítať mzdu a na základe mzdy poslať mesačné výkazy do SP aj ZP a mesačný prehľad na DU. Kedže v tvojom prípade je to na prelome dvoch mesiacov, tak musíš urobiť mzdu zvlášť za jún a za júl. Za jún potom posielaš výkazy do konca júla.
AdrianaDk
23.07.13,08:25
toto vsetko som urobila, len mi ide hlavne o to kde vyplnim tu mzdu a ako presne vyplnim tie vykazy, ake poistenie tam mam vyplnit kedze ide o dohodu, vyčitala som si ze ÚP a GP, takze to do toho vykazu mam si vypocitat pre ÚP 0,8 % z VZ (to je vlastne vyplata ?) a pre GP 0,25 % z VP? a prosim ta kde vypisujem tu mzdu? prepač pre teba su to asi smiesne otazky no nemam s tým žiadnu skusenost a potrebujem sa poradit...dakujem ti velmi
mondes
23.07.13,08:47
A máš ho prihláseného na pravidelný príjem? Pretože ak áno tak do výkazu v SP vypisuješ:
do kolonky za obdobie dáš 062013, ďalej zaklikneš, že ide o riadny výkaz, vyplníš tam svoje údaje a do časti č. 4 vpisuješ odvody z hrubej mzdy za jún, Za zamestnanca odvádzaš NP 1,4% , starobné 4 %, invalidné 3%, poistenie v nezamestn. 1%, zdravotné poistenie 4%. A do stlpca odvody za zamestnávateľa si vypočítaš: NP 1,4%, starobné 14%, invalidné 3%,poistenie v nezam. 1%, garančné 0,25%,úrazové 0,8%,rezervný fond 4% a zdravotné poistenie 10%. A sčítaš obiva stlpce spolu. Stále vychádzaš z hrubej mzdy zamestnanca, tak ako si vypočítala mzdu. A v prílohe zadáš vymeriavací základ, čo je vlastne hrubá mzda dohodára a taktiež pod to rozpíšeš odvody. Takže to by bol mesačný výkaz do SP.
AdrianaDk
23.07.13,09:32
bola na dohodu ( typ poistenej pod č. 5 - dohoda o pracovnej činnosti - pravidelny prijem ) takze to čo si mi písala hore plati aj pre nu ? ked je dohodarka? dakujem
mondes
23.07.13,11:02
áno, pretože od 1.1.2013 aj dohodári platia odvody ako zamestnanci. Typ 5 máš správne.
AdrianaDk
24.07.13,13:15
prosim ta a ako sa to zaokrúhluje? a na stranke SP som nenašla v tej tabulke kolonku na zdravotne poistenie tak neviem či som spravne našla ten formular...dakujem