agatika
23.07.13,07:58
Prosím o radu.
Robili sme prepravu cez špedíciu XX a spôsobili sme škodu odosielateľksej firme YY. Poisťovňa zaplatila poistné plnenie firme YY. Moja otázka je. Môže nám firma YY vystaviť škodovú faktúru na zostatkovú sumu, ktorú neplnila poisťovňa (spoluúčasť)? Škodu si chceme odpracovať, čiže zrealizujeme ďalšie prepravy s tým, že by sme už neišli cez špedíciu XX, ale priamo cez poškodenú odosielateľskú firmu, môžeme z toho vynechať špedíciu XX? Môžeme si kompenzovať zrealizované prepravy so škodovou faktúrou?
Llívia
23.07.13,06:17
YY vám môže od vás požadovať rozdiel medzi skutočnou výškou škody a sumou, ktorú jej uhradila poisťovňa. Ak vám na to vystavia faktúru, pozor, nesmie byť na nej vyčíslené DPH, nie je to zdaniteľné plnenie.

Môžeme si kompenzovať zrealizované prepravy so škodovou faktúrou?
Na prepravu - službu, ktorú poskytnete, vystavíte faktúru a tú môžete následne započítať so škodovou faktúrou buď dohodou o vzájomnom zápočte, alebo jednostranne.
agatika
23.07.13,06:28
Ďakujem za odpoveď. Mohli by ste mi poradiť podľa akého § v obchodnom zákonníku by som to našla? Takže by sme mohli vynechať špedíčnú firmu XX?
Llívia
23.07.13,06:49
§ k čomu?
agatika
23.07.13,06:53
že firma YY môže vystaviť škodovú faktúru priamo nám. Môže to byť zákon 513/1991 Zb. § 375?
Llívia
23.07.13,07:18
Asi skôr § 368.