Almazia
23.07.13,13:33
Dobrý deň všetkým poraďákom, na úvod Vám chcem poďakovať za rady a názory, ktoré mi pomáhajú.
Začiatkom mája sa do mojej prevádzky vlámal mladistvý zlodej, ktorý ukradol z pokladničky drobné vo výške 130 €. Nakoľko máme alarm, privolaná polícia páchateľa zaistila síce už mimo prevádzky, ale ku všetkému sa priznal, čiže bolo voči nemu vznesené obvinenie a ku koncu mája už aj ukončené vyšetrovanie. Kedže to bolo prvé vlámanie, ja blbá som to nahlásila poisťovni (mohla som mať peniaze cash od policajtov v plnej hodnote - to je ponaučenie pre ostatných). Poisťovňa vypočítala poistné plnenie nasledovne :

Nákl.na opravu - bloček bez DPH + mat.a práca rozpočtom (10,63 + 10)20,63 €
Odcudzená hotovosť 130 €
Zmluvne dojednaná spoluúčasť - 50 €

Výška poistného plnenia 100,63 €

Ako mám zaúčtovať prípad ? Mohla by som aj takto ? Učtujem v POHODE - som plátca DPH ...


1.VOZD "ostatné výdavky" škoda na majetku - bloček 10,63 + DPH, ktoré si dám do odpočtu
2.VOZD "ostatné výdavky" škoda - manko v pokladni 130 €
rozpočet poisťovne 10 € (bez dokladu)
spoluúčasť -50 €
_________________________________
manko 90 €

3.POZD "ostatný príjem" ako pohľadávku voči známemu páchateľovi vo výške 100,63 € , ktorú spárujem s bankovým dokladom

:eek:

Ďakujem
a_je_to
31.07.13,11:08
V otázke sú najmenej dve podotázky, asi preto sa do nej nikto nehrnie, konkrétne :
- Ak zlodeja polícia chytila pri úteku, nezobrala mu ukradnuté peniaze ? A neodovzdala Ti ich ? Ak áno, tak škoda bola len tých 20,63 za opravu, nie 150,63. Ak nie, tak nechápem. Lebo tvrdenie, že si od polície mohla dostať všetko späť, ale zvolila si poisťovňu je dosť nejasné.
- Ak bol páchateľ známy, prečo to poisťovňa prijala ako poistnú udalosť ? Bolo to zamlčané ? Alebo poisťovňa bola napriek tomu povinná plniť ? A bude uplatňovať regres u známeho páchateľa ?
Ak je Tvoj doterajší postup oprávnený, môžeš vymáhať rozdiel škody, prevyšujúci náhradu od rodičov páchateľa, najprv výzvou, potom súdne. Ak je to vopred nevymožiteľné /cigán, socka/ tak … úplne nič. Ale dá sa ... až po exekúciu z dávok.
Ak je opísané riešenie konečné, tak zaúčtuj náhradu od poisťovne do ostatných príjmov daňových = 100,63.
Škodu, pozostávajúcu z nákupu /a práce, ak už bola/ 20,63 do réžie, aj čiastku hotovosti 80 Eur do réžie. Zostávajúcich 50 Eur je Tvoj nedaňový výdavok ostatný. Ak tých 50 dostaneš niekedy späť, už to bude nedaňový príjem mimo.
Almazia
01.08.13,08:32
Ďakujem za odpoveď :D Čo sa týka nejasností, páchateľa chytili mimo prevádzky, čiže v prvom postupe sa podávalo tr.oz. na neznámeho páchateľa (bolo mi povedané, že platí prezumpcia), následne prebiehalo dokazovanie, aj keď sa u neho peniaze našli a priznal sa. Peniaze boli zadržané políciou. Preto som volala do poisťovne, bo som netušila, že by mi ich vrátili-to som sa dozvedela až od vyšetrovateľa pri podpisovaní zápisnice o mesiac, a vrátili by mi aj náhradu škody, aj hotovosť. A ano je to socka - cigáň... Ešte raz ďakujem za účtovné vysvetlenie :-)