intelligence
23.07.13,14:38
Bol som živnostník a robil som si jednoduché účtovníctvo, koľko rokov musím skladovať daňove papiere resp. všetky papiere, ktoré som mal v účtovníctve. Kedysi podľa zákona to bolo 5 rokov. - Prečítal som si daný zákon a je to 10 rokov v aj v prípade keď som nebol platcom DPH, čo som nebol. Ale vzťahuje sa zákon aj spätne, resp. živnosť som ukončil v roku 2008. Platí to aj tak? Teda budem mocť všetky papiere k živnosti skartovať až po roku 2018?
marjankaj
23.07.13,13:28
Do 31.12.2012 si povinný uchovávať prijaté faktúry 10 rokov. Pozri zákon o DPH do roku 2012 §76/2

(2) Uchovávať prijaté faktúry je povinná aj zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.



§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie

(3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:

a) účtovná závierka, výkazy vybraných údajov z účtovných závierok podľa § 17a a 22 a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) účtovné doklady, účtovné knihy, zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.
intelligence
24.07.13,04:42
Prečítal som si daný zákon a je to 10 rokov v aj v prípade keď som nebol platcom DPH, čo som nebol. Ale vzťahuje sa zákon aj spätne, resp. živnosť som ukončil v roku 2008. Platí to aj tak? Teda budem mocť všetky papiere k živnosti skartovať až po roku 2018?
zlatica76
24.07.13,05:49
Nielen zákon o DPH hovorí o archivácii, ale aj zákon o účtovníctve, kde je tiež lehota 10 rokov. Takže platí to aj pre neplatcov DPH, aj pre jednoduché účtovníctvo.
Ak si mal nedabojže zamestnancov, tak tam je lehota myslím, že až 50 rokov.
Ale pre istotu by som si tie doklady nechala dlhšie ako do r. 2018, veď už nie raz medializovali prípad, že po 15-20 rokov sa zobudila Sociálna poisťovňa a začala vymáhať niečo, čo už mali zaplatené.
marjankaj
24.07.13,06:40
Presne tak.
Živnosť ukončená v roku 2000. V roku 2012 doklady zlikvidované.
A potom sa človek nájde v zozname dlžníkov SP. Bolo to zaplatené v hotovosti, ale ak nie je doklad, tak čím to preukážeš?
marjankaj
24.07.13,06:53
V zákone o účtovníctve sa píše 5 rokov. Viď upravený príspevok.
marjankaj
24.07.13,09:03
Áno