levia3
23.07.13,22:53
Dobrý deň, vedel by mi prosim niekto poradiť:
Firma sa stala platcom DPH v SR, prenajíma FO nepodnikateľovi automobil v členskom štáte EU (IT). Podľa uvedeného, sa musí FY zaregistrovať v tomto štáte na dph. Ako má vystaviť doklad za nájom - bez DPH/s DPH? Vraj do priznania DPH to nepojde, ani do súhrnneho výkazu.
Vedeli by ste poradiť aj čo ďalej? treba tu daň odviesť v IT, ale ako? My, či nájomca ju odvedie? Možno hlúpa otázka, ale ozaj neviem čo s tym.... prosim pomôžte ak viete
a_je_to
23.07.13,22:49
Miestom zdaniteľného plnenia je IT, vyzerá /podľa nášho § 5/, že sa treba zaregistrovať pre DPH v IT. Doklad za nájom sa vystaví s talianskou DPH, aj prizná aj odvedie v IT. Na súhrnný výkaz nie je dôvod, dodanie bude v IT, pod IČ IT. Pozri aj § 16/2 ZoDPH :
(2) Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov je miesto, kde sa dopravný prostriedok fyzicky dá k dispozícii zákazníkovi; krátkodobým nájmom sa rozumie nepretržité držanie alebo používanie dopravného prostriedku počas obdobia nepresahujúceho 30 dní alebo 90 dní, ak ide o nájom plavidiel. Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí iného nájmu dopravných prostriedkov ako je krátkodobý nájom, ak je poskytnutý osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava, okrem nájmu výletnej lode, pri ktorom je miestom dodania služby miesto, kde sa dá výletná loď fyzicky k dispozícii zákazníkovi za podmienky, že v tomto mieste má poskytovateľ svoje sídlo alebo prevádzkareň.
levia3
24.07.13,07:05
Dakujem velmi ste mi pomohli. Mala by som este doplnujucu otazku, vedeli by ste ešte poradit:
Ked sme prenajímali to auto od februara ako neplatcovia a od 26.6. sme platci dph, tak povinnost registracie v IT vznika tiež od 26.6. a za jun uplatnim alikvotnú čast s dph IT?
a_je_to
24.07.13,13:50
Registrácia v SR nemá na povinnosť registrácie v IT žiadny vplyv, ak sa auto prenajíma v IT nepodnikateľovi. Registrácia v IT je povinná v takom prípade pred začiatkom činnosti. V zákone o DPH v IT treba nájsť taký §, ako je v našom § 5 a podľa toho postupovať. Z toho vyplýva, že ste od februára do registrovania v IT prenajímali akoby na čierno. S našou DPH to nič nemá spoločné a v IT ... priznať po funuse .... neviem, čo tam zato hrozí. Najlepšie by bolo nepriznávať asi nič a čo najskôr sa registrovať, ak chcete v tom pokračovať. Aj keď ... pripadá mi divné, že Slovák prenajíma auto Talianovi v IT ...
levia3
29.07.13,12:35
dakujem pekne.
A treba sa tam registrovat aj na daň z príjmov a podávať daňové priznanie k DzP PO?
a_je_to
29.07.13,20:18
... neviem, ale dá sa očakávať, že áno. Lebo u nás by Talian musel platiť aj daň z príjmu ... pozri § 16/2/e/4 ZoDP . Príjmom je aj :
4. nájomné alebo príjmy plynúce z iného využitia hnuteľných vecí umiestnených na území Slovenskej republiky; hnuteľnou vecou umiestnenou na území Slovenskej republiky sú aj motorové vozidlá a ostatné dopravné zariadenia uvedené v prílohe č. 1 využívané daňovníkom podľa § 2 písm. d) alebo stálou prevádzkarňou daňovníka podľa § 2 písm. e) v medzinárodnej doprave,