mixaela
24.07.13,09:38
dobry den poradaci,
mam nasledovny problem - zaciname s vystavbou bungalovu a bohuzial prejazd stavebnych strojov a automobilov sa nam neda riesit cez hlavny vchod, ale je potrebne pouzit prejazd cez pole, ktore ma v sprave miestne polnohospodarske druzstvo avsak vlastnikom je cirkev. predseda nas odkazal na agronoma a ten vzhladom k prave prebiehajucej zatve nie je moc ustretovy v tejto veci a navyse nie som si ista jeho kompetenciami pri udeleni suhlasu. samozrejme pockame na pokosenie, ale kedze firma, s ktorou mame podpisanu zmluvu o vystavbe si uz chce pripravovat stavenisko, tlaci nas cas.. hovorim teraz o byrokratickom hladisku veci.... dufam, ze nebudem musiet ist za miestnym fararom :/... dik za pripadne rady
Andy Kralik
24.07.13,09:57
Milujem ludi ktori maju pocit ze ked oni chcu, vsetci musia skakat tak ako ukazu.

Nevidim jediny pravny dovod, preco by vam vlastnik a najomca mali povolit pristup k pozemku cez pole. Musite sa s nimi dohodnut. A okrem druzstva, ktore ma pozemok prejanate a ktorych suhlas budete potrebovat, budete podla mna potrebovat aj suhlas majitela - predsa len, ak vam z vasho stavebneho stroja vytecie na pole olej - poskodite jeho majetok...

A nie som si isty, ci by ste nemali poziadat aj o suhlas na vykonavanie nepolnohospodarskej cinnosti na polnohospodarskej pode prislusny organ ochrany ponohospodarskej pody podla § 18 zakona 220/2004.
bjuty smis
24.07.13,11:46
zadávatelka sa slušne pýta, nevidím dôvod na takúto reakciu...
že tam niekto nevidí jediný právny dôvod neznamená, že tam nie je...
ale otázka bola iná....samozrejme sa musíš dohodnúť s agronomom...ak nechceš -nemôžeš čakať na zber obilia, navrhni mu náhradu škody, čo mu spôsobíte prejazdom vozidiel.....
arizona
24.07.13,11:48
By som sa aj divila,keby suhlas dali. Ved jazdenie tazkych stav.strojov im pole znici. Ked ste vybavovali stav.povolenie,nepotrebovali ste k nemu dolozit aj doklady o pristupovej ceste?
Andy Kralik
24.07.13,12:04
bjuty smis - rad sa necham poucit aky pravny dovod, aby im museli vyhoviet, v tom moze byt (ak teda nejdu stavat nemocnicu vo verejnom zaujme)..
Ale skôr by ma zaujimalo, ci je treba ziskat aj suhlas organu ochrany polnohospodarskej pody - na toto by som rad odpoved pocul :)
bjuty smis
24.07.13,12:34
ja tu nie som na to, aby som ťa poučoval..
otázka bola slušne položená a jasná, tak nevidím dôvod, prečo od nej odbáčaš...ak by si to rád vedel, založ si tému....

a keby si mal každý vybavovať súhlas na prejazd cez pole od " orgánu ochrany polnohospodárskej pôdy ", ako vravíš,tak by štát musel prijať asi dalších 2000 úradníkov...a najmä by to musel vyžadovať

moja rada pre zadávatelku je slušne sa dohodnúť z agronomom a neťahať do toho paragrafy ....
bjuty smis
24.07.13,12:54
jazdenie strojov pole nezničí......
dokonca ani družstevníci už nepoužívajú kone.....
Andy Kralik
24.07.13,12:56
otazka bola polozena.. trocha pokory v obsahu - kedze ona chce aby jej niekto vysiel v ustrety - jej chyba. Ale to je len subjektivny nazor. a mimo temy..

k teme moja rada: ano.. musi sa dohodnut s agronomom (s tym neustretovym a nekompetentnym.. ako pise).. a asi by sa patrilo opytat sa aj majitela - cirkev, aj ked dufa ze nebude musiet ist za miestnym fararom :/ Ale asi zijem v inom svete kde si kazdy nemoze robit co si zmysli.. A paragrafy sa sice daju do veci netahat, ale aj tak by som bol opatrny, lebo ono ak sa nieco stane (a napr. poda sa kontaminuje naftou), radi ich vytiahnu ini a kazdy bude mudry co vsetko sa spravit malo...

Ono normalne sa toto riesi pri stavebnom konani. Musi byt zabezpecena prijazdova cesta pre vsetky stroje, inak stavebne povolenie nie je vydane. Aspon moja skusenost..
marjankaj
24.07.13,13:17
A to tam chceš prejazd na jeden deň? Alebo tam budeš jazdiť aj tri roky?
marjankaj
24.07.13,13:18
A prečo sa nedá cez hlavný vchod?:eek:
expeeert
24.07.13,20:08
Jediné byrokratické hľadisko je dohoda medzi zúčastnenými stranami - zrejme by sa ste sa mali dohodnúť aj s nájomcom (družstvom) aj s vlastníkom (cirkvou)
"Právo" nastupuje až vtedy, keď sa dvaja nevedia dohodnúť, čo ale v prípade že nebudú súhlasiť ťažko ovplyvníte.
Preto je dobré mať všetko na papieri, lebo ústne dohody je ťažko dokazovať...
mixaela
25.07.13,12:30
pre doplnenie, okrem toho, ze mame potrebne povolenia a tiez vyriesenu pristupovu cestu, cez ktoru ale bohuzial domiesavac neprejde, radi by sme sa dohodli s "dotknutymi organmi" ..uz aj vzhladom k tomu, ze nie sme v tej oblasti jedini, ktori tento suhlas potrebovali sme sa domnievali, ze velky problem s tym nebude.. spekulovat o tom, ci ho vobec ti druhi mali mi pride v danu chvilu zbytocne.. no a co sa tyka doby, na aku suhlas potrebujeme.. je to priblizne 4mesiace avsak to neznamena, ze tadial bude dennodenne brazdit kamion s tehlami a domiesavacom a takto im bude "znehodnocovat" pole...mam vsak taky pocit, ze ti, ktori chcu mat vsetko v poriadku a na papieri, kedze presne ako pise expeeert ustne dohody je tazko dokazovat to maju ovela tazsie ako ti, ktori sa takymito vecami vobec nezatazuju... zial..
dakujem za odpovede vsetkym
marjankaj
25.07.13,12:42
No zase poľnohospodárske družstvo platí nájomné a iné polatky, a je samozrejmé, že chce využívať tú pôdu na svoje účely.
A že ty mu tade prejdeš dvakrát za štyri mesiace, tak on nebude siať alebo inak obrábať pôdu? Iba preto, že ty si tade chceš párkrát prejsť?
Dohoda je slobodný akt dvoch strán. Nikoho nemožno do dohody nútiť.
mixaela
25.07.13,12:42
vazeny pan andy kralik, zadala som normalnu otazku a ospravedlnujem sa ak v nej nebadat pokoru. pisala som o tom, ze sa dohodnut chcem a nikoho v danej veci nemienim ani poskodzovat, ani obchadzat... taktiez som uvadzala, ze kym skonci zatva v tejto oblasti, samozrejme pockam, aby nevznikli polnohospodarskemu druzstvu skody.. co sa kompetencie agronoma tyka, prosim poucte ma, ak sa mylim, ten ma co do toho povedat v pripade, ak by sa jednalo o prejazd, kym je pole nepokosene, pripadne nieco na nom zasadene v opacnom pripade by to mohol riesit povedzme predseda druzstva alebo?.. no a este k tomu co pisete, ze sa poda moze znehodnotit naftou atd.. to nik neplanuje, ale nahoda je blbec, pripustam :(... tam by som len dodala, ze ani traktory a kombajny nechodia na vodu...
mixaela
25.07.13,12:48
pretoze po oboch stranach su postavene domy tak, ze jednoducho tadial taky stroj neprejde... bohuzial pre nas.. a to, ze im kedysi v minulosti stavebny urad toto napriklad povolil, je zbytocne teraz riesit
marjankaj
25.07.13,12:50
Na dohodu musia byť dvaja ochotní. Do dohody nikoho nemožno nútiť.
mixaela
25.07.13,12:52
dakujem za odpoved.. opat upresnim... doba, pocas ktorej sa bude po poli chodit si myslim, ze nebude cele 4mesiace, vlastne ide len o cas, kym sa urobi hruba stavba..a to nepredpokladam, ze po zatve sa vrhnu hned nieco sadit.. ostatne sa da priviezt aj inak... avsak ja som pisala o takych veciach ako je napriklad ten spomenuty domiesavac, pripadne nakladne auto s tehlami...
mixaela
25.07.13,12:58
s tymto sa samozrejme neda urobit ine, nez suhlasit
marjankaj
25.07.13,12:59
A na vašom pozemku je tiež dom? Prečo nemôžete ísť cez váš pozemok?
expeeert
25.07.13,14:56
Ale veď to všetko sa dá spraviť v dohode - termín, kedy tam chceš ty chodiť, s čím, ako to vykompenzuješ, či to dáš do pôvodného stavu a podobne. Dáš im návrh a buď sa dohodnete alebo nie.
Do dohody môžeš napísať čokoľvek, ale samozrejme musia súhlasiť obidve strany.
Samozrejme za družstvo a cirkev by sa mal podpisovať niekto kompetentný.