pekaleka
24.07.13,15:36
Dobrý deň. Chcem vás poprosiť o radu. Od januára som PN, rizikové tehotenstvo, v auguste by som mala ísť na MD.
1. Môžem ukončiť PN skôr a vyčerpať si dovolenku čo sa mi zvýšila z minulého roka ? Nemôže ma zamestnávateľ vyhodiť keďže už nebudem v ochrannej dobe ? Že som tehotná vie.
2. Materská dovolenka sa mi bude rátať z denného vymeriavacieho základu z minulého roka?
3. Dovolenka mi bude preplatená pravdepodobným dovolenkovým priemerom, keďže som od januára PN?
4. Aké mám povinnosti voči Sociálke a zdravotnej poisťovni keď začnem byť na materskej dovolenke ? Žiadosť o materské mi pošle do sociálky zamestnávateľ, ten aj oznámi že som na materskej . Oznamujem niečo aj ja ? Teraz ma napadlo, že som tiež v II. piliéri. To mám nejakým spôsobom oznámyť aj DDS, či len SP ?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Xanti
24.07.13,17:01
1. môžeš, a si chránená pred výpovedou preto že si tehotná
2. áno
3. áno
4. do 45 dní od narodenia dieťaťa, sa prihlásiš v SP ako rodič starajúci sa o dieťa na dôchodkové poistenie , iné nič neoznamuješ.
pekaleka
12.08.13,17:22
Teda neoznamujem DDS, alebo SP, že som v druhom piliéri a že som na materskej dovolenke ?
kopretinka
12.08.13,17:30
II.pilier nerieš,to si rieši sociálna poisťovňa
pekaleka
12.08.13,17:33
Aha, ja som sa len bála, aby mi náhodou neprestali odvádzať do druhého piliéra ak nenahlásim...
kopretinka
12.08.13,17:35
neprestanú ti odvádzať,to by si musela vystúpiť.