ala71
24.07.13,15:43
Dobrý deň,po roku podnikania mi na SP podľa DP dali výmer na 130.70 eur,ktoré musím platiť ako odvody.Som SZČO a aj zamestnanec.Pani na SP mi povedala,že takéto odvody musím platiť.Viac sa so mnou o tom nebavila,len mi povedala,že by som mohla mať napr.PN platenú 2-krát,ako zamestnanec aj ako živnostník,ale to si vraj mám zistiť,že ona to nevie.Mohli by ste mi prosím poradiť ako to teda je?Do ZP neplatím nič.
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
24.07.13,13:46
ÁNo je to tak. Nemocenské pri DPN by si mala platené dvakrát, raz ako živnostník, druhykrát ako zamestnanec. Lekár v tomto prípade by musel dať potvrdenie o DPN dvakrát.
brčko
24.07.13,14:35
Ak máš viacero nem.poistení, tak musíš odvádzať odvody z každého z nich. Jedine ak by si v súčte prekročila maximálny vym.základ (pre rok je to 3930eur na mesiac, čo je 5násobok priem mzdy roku 2011), tak by si platiť nad tuto sumu nemusela.

Pri uplatnení nároku na nem. dávky si uplatníš nárok na nem.dávku z každého nem.poistenia zvlášt. Nárok sa posúdi z každého nem.poistenia zvlášť. Vyráta sa z vym.základov v tzv. rozhodujúcom období (obvykle predchádzajúci kal. rok). Je ale stanovený maximálny denny vym.základ pre výpočet nem.dávky zo súčtu všetkých nem.poistení. Smola je v tom, že maximum je stanovené nie z 5násobku, ako pri odvodoch, ale z 1,5násobku, teda zjednodušene nie z vz 3930eur ale z cca 1179eur, aj ked sa to v skutočnosti ráta cez max. denný vym.základ, ktorý je pre rok 2013= 38,76..eur.
Tj. zjednodušene, ak platíš v súčte z vym.základu vyššieho ako tých cca 1179, tak nem.dávku už nedostaneš z celého vym.základu, z ktorej odvádzaš.
Katy a R
24.07.13,14:40
a ešte doplním k ZP: Poisťovňa ti spraví RZZP - a na základe toho sa môže stať, že budeš doplácať aj zdravotné poistenie - záleží od príjmu.
veronikasad
24.07.13,16:01
Aký príjem = tržby si mal za rok 2012 ?