g.racekova
25.07.13,00:28
Maminku som posledný rok jej života dochovala u nás v Českej Republike (bývam tu už skoro 30rokov), tu v nemocnici, v kruhu najbližších i zomrela. Pol roka po pohrebe sme išli ( na doporučenie notárky, ktorá nás pozvala k dedičskému riadeniu u nás v ČR) do miesta trvalého bydliska maminky (do Skalice) odovzdať na úrad evidencie obyvateľstva úmrtný list, doklady o pohrebe a zároveň nahlásiť, že je potreba vykonať dedičské konanie na Slovensku. A v tej chvíli som narazila! na úrade vyžadovali po mne občiansky preukaz maminky, aby vraj mohli vyhotoviť Slovenský úmrtný list. A pretože všetky osobné doklady mamky som musela odovzať ihneď, ako maminka zomrela, v pohrebnom ústave kde sa konal pohreb, takže k dispozícii som občiansky preukaz na úrade na Slovensku nemala. Pracovníčky úradu evidencii občanov ma posielali do iného mesta, myslím Trnavy, aby som si požiadala o vystavenie nového občianskeho preukazu pre - už pol roka zomretú !! - maminku. Inak ju vraj nemožu odhlásiť z evidencie obyvateľov, a jediná vec, v ktorej mi vyšli v ústrety je, že nemusím za maminku platiť platbu za odpadky. K dedičskému riadeniu samozrejme tiež nedošlo, pretože sme nedostali povrdenie z úradu evidencie obyvateľstva o odhlásení maminky. Moja otázka znie...Je to niekde v zákonoch ukotvené, že možem žiadať vystavenie občianskeho preukazu na zomretú osobu?? Kto je oprávnený podpísať vydaný občiansky preukaz na zomrelú osobu?? a za druhé, je možné, že úmrtný list, vystavený v ČR je neplatný na Slovensku? Čo má potom za zmysel celá tá šaškiareň - Europska únia. V ničom, v žiadnej ťažkej situácii mi nebol nikdo ( ani úrady, ani zákony Českej republiky, zákony Slovenskej republiky ani EU) schopný pomocť ani poradiť...:(:confused:
dedo paragraf
25.07.13,10:52
Podľa môjho názoru:Pohrebný ústav Vám mal vydať potvrdenie,že od Vás prevzal OP Vašej nebohej matky a mal ten OP odovzdať na políciu ČR,ktorá mala informovať príslušné úrady v SR o vzniknutej udalosti.Na základe potvrdenia od pohrebného ústavu Vám mohli pracovníci na evidencii bez problémov vydať potvrdenie o odhlásení.Za druhé:Byrokracia je všade,niekde väčšia,niekde menšia.A EÚ? To je penzión pre nechcených politikov jednotlivých štátov Európy.Nedivte sa, že to v Európe vyzerá tak,ako vyzerá.
doktor23
26.07.13,06:39
Kde mala mama uvedený trvalý pobyt? V Skalici alebo v ČR? Má v SR nejaký majetok? Ak áno, stačí zaslať úmrtný list (český) spolu s návrhom na začatie dedičského konania na príslušný okresný súd podľa miesta trvalého bydliska a súd začne dedičské konanie.
g.racekova
31.07.13,23:41
Ďakujem za odpoveď...Maminka mala trvalý pobyt v Skalici na Slovensku. V Skalici som bola za nejakým právnikom, ktorý má vraj na starosti dedičské konanie. Povedal nám, že ak nemáme mamkin slovenský úmrtný list, tak mu máme zaplatiť nejaký poplatok (teraz si už nespomeniem, koľko eur to malo byť) a vraj može začať dedičské konanie ...Tak neviem, ako to tam funguje
marjankaj
01.08.13,05:44
marjankaj
01.08.13,06:02
Tak toto je kocúrkovo. Na prevzatie OP potrebuješ splnomocnenie:eek:
http://www.minv.sk/?prevzatie-vyhotoveneho-obcianskeho-preukazu
Skús napísať Kaliňákovi. Teda na MV SR.
g.racekova
03.08.13,14:36
Ďakujem za odkaz na zákony, v §23 je to veľmi zrozumiteľne napísané. Doplňuje to veľmi dobre i § 37odstavec 2.
Vidím, že úradníčky na matrike v Skalici nemajú ani poňatie o tom, čo sa píše v zákonníku. To aby som absolvovala znovu 300km tam a 300km zpäť iba kvôli nevzdelanosti zodpovedných ľudí...a to ešte môžem počítať s tým, že ma obvinia z neskorého nahlásenia úmrtia maminky - v zákone je totiž stanovený termín nahlásenia do troch mesiacov...
marjankaj
03.08.13,16:33
Ďakujem za odkaz na zákony, v §23 je to veľmi zrozumiteľne napísané. Doplňuje to veľmi dobre i § 37odstavec 2.
Vidím, že úradníčky na matrike v Skalici nemajú ani poňatie o tom, čo sa píše v zákonníku. To aby som absolvovala znovu 300km tam a 300km zpäť iba kvôli nevzdelanosti zodpovedných ľudí...a to ešte môžem počítať s tým, že ma obvinia z neskorého nahlásenia úmrtia maminky - v zákone je totiž stanovený termín nahlásenia do troch mesiacov...

To snáď nie. AK máš české občinstvo, tak by sa ťa to vôbec nemalo týkať. A ak máš iba slovenské ani nejdem zisťovať. Je to absurdné. To si mali vybaviť úrady medzi sebou. Prípadne ťa poučiť. Možno ten zákon "zabudli" novelizovať, keďže sme spolu v EU.

Ak by ti predsa poslali taký "pozdrav", tak sem napíš. Ak budeme vedieť poradíme.
misoft
03.08.13,18:39
mimotemy
O "úradníčkach" na takýchto postoch viem svoje - zákony vôbec nepoznajú - samozrejme, ak sa niečo novelizuje, ony to neprečítajú, neoboznámia sa s tým a len občanov (teda "plebs") buzerujú!