mandyla
25.07.13,06:09
S mojou dlžníčkou sme spísali dohodu o prevode členských práv k družstevnému bytu ktorá sa stane platnou doručením vedeniu družstva. Dlh mi má vrátiť z predaja bytu. Dohodli sme sa tiež že 3 mesiace dohodu neodovzdám, byt sa pokúsi predať ona. Tento termín už vypršal a neviem čo mám robiť, byt sa predáva ťažko, s klientmi a realitkami jedná neseriózne , naťahuje predaj, zatiaľ čo jej dlhy voči BD rastú. Z toho dôvodu by asi bolo lepšie uskutočniť prevod na mňa aby som to mala v rukách ja. Problém je v tom že o kúpe menšieho bytu má iné predstavy než na čo jej zostanú peniaze po odpočítaní dlhu a v byte zostane bývať kým sa nebude mať kam presťahovať. Aké sú moje možnosti dostať ju z bytu preč? Pomohlo by keby som byt odkúpila do OV?
sito
25.07.13,13:49
Ak byt nie je prevedený do osobného vlastníctva, členovi družstva, ktorý má v družstve členské práva a povinnosti, a prenajatý byt na základe práv a povinnosti.Vlastníkom bytu je družstvo, bytové.

A teraz? Ty si členom družstva, alebo dlžníčka? S kým chcete vybabrať? S družstvom, alebo s tým, komu chcete predať byt, ktorý nie je váš.
Mária27
25.07.13,15:52
Pokiaľ nie je dohoda odovzdaná družstvu, stále je družstevníkom a nájomcom ten pôvodný a ten druhý (kto kupuje) v byte nemá čo robiť, ak nebol daný súhlas družstva - nemá ani nárok na náhradný byt, Tak kto z tých dvoch účastníkov zmluvy si ty?
mandyla
25.07.13,15:52
Ja som veriteľka. Požičala som jej pred 5rokmi, 4000€, vtedy ešte Sk, na vyrovnanie dlhu na nájomnom aby ju nezbavili členstva, naša dohoda bola že vymení byt za menší a z rozdielu cien mi vráti peniaze. Odvtedy ma však vodí za nos, nájomné nikdy neplatila poriadne, už dva či trikrát ju z družstva vylúčili ale sa nám podarilo vedenie BD uprosiť aby po vyrovnaní dlhu( vždy som jej požičala ja) ju prijali naspäť. Naposledy mala ultimátum že ak do istého dátumu nový dlh nevyrovná, dajú ju na súd a už sa s ňou o znovuprijatí nebudú baviť. Zase som jej požičala aby neprišla o členské práva lebo aj ja by som prišla o nádej že mi dlhy vráti, nemala by z čoho. Požičala som jej pod podmienkou že spíšeme dohodu o prevedení jej členských práv na mňa, s overeným jej podpisom. Sľúbila som jej že dohodu na družstvo neodovzdám hneď, nechala som jej tri mesiace aby sa byt pokúsila urýchlene sama predať. Nevyužila to, z troch mesiacov je päť, teraz sa našiel kupca, za dobrú cenu ale stanovil si podmienku že si moja dlžníčka musí kúpiť 1izbvý byt a do dvoch týždňov byt uvoľniť.(aby on mal istotu že byt vypratá).Jej sa ten termín nepáčil a odstúpila od predaja, resp. od prevodu členských práv na záujemcu. Predtým podobne odstúpila pre maličkosti už 2x..Prišla som na to že ona z toho bytu sa nechce odsťahovať, v skutočnosti ho nikdy nechcela predať. Tak som sa rozhodla že našu dohodu o prevode jej členských práv na mňa doručím na družstvo, stanem sa členkou družstva, byt predám ja, z kúpnej ceny si nechám sumu čo mi dlhuje a zvyšok jej vrátim. Môj problém sa s tým ale neskončí lebo ako sledujem predaj, každý chce radšej už voľný byt alebo rieši to s krátkym termínom vysťahovania ako ten posledný záujemca. Byt asi ani nepredám skôr než sa vysťahuje. Potrebovala by som radu , čo mám ďalej robiť po prevode členských práv na mňa, ako ju môžem z bytu čo najskôr dostať preč. Právo nájmu k bytu stratí automaticky s prevodom členských práv na inú osobu. Zároveň nebude mať kam sa vysťahovať lebo byt ešte nebude predaný, nebudú peniaze na kúpu 1izbového bytu. Poradí mi niekto? Ja nechcem vybabrať s nikým, ja som poškodená. O jej úmysloch mám veľké pochybnosti.
sito
25.07.13,16:12
A necítiš, že ti rastie nos???
mandyla
25.07.13,18:04
Napísala som to nejasne, ja o ten byt nemám záujem ale mám záujem aby ho predala , dostala peniaze a mne vrátila dlh. Keďže s predajom váha, resp. má nereálne predstavy o cene, byt sa predáva už takmer dva roky a ona sa dostala do povedomia ako neseriózna osoba od ktorej treba ruky dať preč, ani nie je nádej že byt v dohľadnej dobe predá. Preto už ďalej nechcem čakať a chcem odovzdať na družstvo našu dohodu a ako členka byt predám, či prevodom práv alebo najprv ho kúpim do OV. Len mám obavy že kým sa ona z bytu nevysťahuje, nikto ho nebude chcieť kúpiť. Preto ma zaujíma, ako ju čo najskôr, keď už byt bude v mojich rukách, dostanem z bytu preč.
mandyla
26.07.13,10:53
Cítim ale som urobila krok vo svoj prospech, dohodu som dnes odovzdala, riaditeľ skoro zo stoličky spadol lebo ho ubezpečovala že nič nezatajuje.Teraz už oni budú na ňu tlačiť aby zobrala byt na aký sa jej zvýšia peniaze. Veľmi ma potešil že je vždy na strane veriteľov. Našťastie maklérke sa podarilo presvedčiť klienta aby vyčkal do pondelka, kým sa madam definitívne rozhodne. Ak sa rozhodne pre predaj, ja stiahnem našu dohodu.Neviem však či sa nevyskytnú ďalšie záludnosti.Netušila som že taký stres je zároveň zaručená redukčná diéta. (-11kg)
sito
26.07.13,15:07
No, 4 000 € položiť len tak na vodu a dúfať, že tam na druhý deň ešte budú? Odvaha. Aby sa už nevyskytli, tie záludnosti. A ani, aby si sa nestretla viac s takými záudnými ľudmi, ti prajem.

Ale, záleží na tebe ...
mandyla
26.07.13,18:13
Ďakujem za Tvoje mierne a povzbudivé slová. Snáď sa už vyhnem psychiatrii.. Poučenie mám na celý život.
mandyla
27.07.13,04:20
Ćlenkou BD je moja dlžníčka, zmluvu o prevode členských práv sme spísali ako zábezpeku dlhu. Byt by som predala a nechala by som si časť výnosu predaja= jej dlžobu.
Zitulda
27.07.13,07:33
Predpokladám, že o tom nie je informovanéi družstvo, ja by som zašla na SBD a spolu s nimi s ich právnikom o tej " zmlúve o prevode členských práv" sa porozprávať a pýtať si radu. Ty nemáš žiadný právny nárok k odpredaju bytu...žiaľ.
Mária27
27.07.13,08:37
Odovzdaj na družstvo dohodu, staň sa členkou, daj ju vysťahovať do hotela, na ubytovňu a pod., na nábytok sú úschovne. To všetko na jej náklady, lebo nie si povinná jej zabezpečovať náhradné ubytovanie.
Družstvo nebude zaujímať, či ste si aj vyplatili peniaze za byt. Tie jej dáš po predaji.

§ 230

Prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, len čo príslušné družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.
sito
27.07.13,09:41
Mária, ale stále je vlastníkom bytu družstvo.

Ak je pravdou toto, čo napísala:

Cítim ale som urobila krok vo svoj prospech, dohodu som dnes odovzdala, riaditeľ skoro zo stoličky spadol lebo ho ubezpečovala že nič nezatajuje.Teraz už oni budú na ňu tlačiť aby zobrala byt na aký sa jej zvýšia peniaze. Veľmi ma potešil že je vždy na strane veriteľov.

Ak je riaditeľ ozaj naklonený veriteľom, teda aj jej, nemal by ju mať problém prijať za člena družstva, myslím mandylu. Ale mandyla jej už nesmie požičať, dať ďalšie peniaze na vykrytie dlhov? Predseda, družstvo jej vypovie nájomnú zmluvu na družstevný byt. Voľný byt prenájme mandyle, tej ho v súlade so zákonom prevedú do osobného vlastníctva. Ale kto vyplatí dlh? Mandyla! A až potom môže byt predať, myslím, že až po určitom čase. A aj daň z predaja nehnuteľnosti by ešte zaplatila.

Členkou môže byť aj bez pridelenia nájomnej zmluvy toho bytu. Ale predať ho nemôže, stále nie je jej, Len nájomníčkou by bol. V takom prípade by mohla previesť na niekoho svoje členské práva a povinnosti v družstve za úplatu novému členovi družstva, prípadne starému, ak by sa dohodli a družstvo, predstavenstvo by súhlasilo.

Je to zamotané, záludné! To vieš, ľudia ...
misoft
27.07.13,14:52
Zamotané to je teda poriadne! Oni si previedli len členské práva (asi za to dostala lóve) - po prevedení práv člena BD asi očakávala, že nová členka byt predá. CHYBA! Byt jej aj tak nepatrí, je majetkom družstva. Tak isto mandyla nemohla disponovať bytom (nehnuteľnosťou), pretože to nebol jej majetok.
Dotyčná musí teda po prechode členských práv požiadať BD o odpredaj bytu do osobného vlastníctva a až to bude mať na LV - vtedy môže byt predať.
Inak sa stále môžu len dohadovať. Ak je dlžníčka už členkou a požiadala BD o užívacie právo k bytu - mandyla - smola - teraz môžeš dúfať len v peniaze za prevod členských práv, nie za byt!

Mojimi slovami - poriadne si to pohnojila!
sito
27.07.13,15:54
V podstate sa nejedná o byt, ale o dlh 4 000 €. Ak ich mandyle vráti. Problém je vyriešený.

Lenže ona ich nemá, mandyla, tiež.. A tak je v hre byt, ktorý je majetkom družstva. Mandyla chce aby, previedla, predala svoje členské práva a povinnosti k prenajatému bytu inému záujemcovi o byt za x € zo získanej sumy vráti mandyle 4 000 €. A zbytok? Pre mandylu nie je podstatný. Za zbytok by si mala kúpiť nové bývanie.

S tými členskými právami sa dá so súhlasom vlastníka bytu obchodovať, aj kšeftovať. Družstevný byt nie je možné kúpiť! Len previesť do osobného vlastníctva, alebo zdediť.

182/1993. § 5, odsek 2

(2) Prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv; to neplatí, ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu.

Ak ide o prvý prevod vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru, prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru je aj vyhlásenie prenajímateľa o tom, že nájomca bytu alebo nebytového priestoru nemá žiadne nedoplatky na nájomnom a na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru.

Ak má nájomník podlžnosť, do jej vyrovnania mu družstvo byt neprevedie. Ak má aj vlastník pri druhom prevode podlžnosť, byt by nemal byť prevedený. Prípade môže byť, ale so stanoviskom o tom kto vyrovná podlžnosť voči SVB, alebo ostatným spoluvlastníkom domu, ak má dom zmluvu o výkone správy.

Skôr mu na základe stanov družstva môže zrušiť vlastnícke práva a povinnosti, zrušiť s ním nájomnú zmluvu na predmetný byt, a z bytu ho vysťahovať, vyplatiť mu podľa stanov základný členský vklad. Prípadne iné veci, ktoré sú uvedené v stanovách družstva. A fertik!

Byt sa prevádza za zostatkovú hodnotu anuity, štátneho úveru družstvu na výstavbu bytového domu v ktorom je aj predmetný byt. Zostatok anuity môže byť aj nula. Záleží na roku výstavby domu a dobe splatenia anuity. A poplatky za prevod bytu.

A teraz, babo raď ...
Mária27
27.07.13,15:59
Netreba súhlas predstavenstva, prevedie jej členské práva aj s právom nájmu bytu. Tým vstúpi do nájomného vzťahu aj keby nemala nájomnú zmluvu uzavretú písomne. V družstve sa nedá vypovedať nájom tak jednoducho ako inde - predseda by musel mať zákonný dôvod.
Samozrejme ho bude môcť predať po prevode do vlastníctva, alebo zas ona prevedie členské práva inému - je to za tie isté peniaze.
Mária27
27.07.13,16:03
Pri družstevných bytoch sa prevádzajú členské práva s právom nájmu toho za trhovú cenu tak ako pri predaji bytu - preto sa to jednoducho skracuje, že predáva byt.
Nemyslím si, že si niečo pohnojila, nech už len dlžníčku toľko nešetrí, lebo ona ju normálne ničí.
mandyla
28.07.13,05:07
Mária, vystihla si to presne. Ničí ma. Pôžička 4000€ bola na začiatku, ešte v korunách. Byt mala predať v najkratšom čase a vrátiť mi dlh. V tom čase som dostala dedičstvo, peniaze som súrne nepotrebovala, urobila som "dobrý skutok" aby nemusela s deťmi ísť na ulicu. Taký vysoký dlh vtedy BD riešilo nemilosrdne vysťahovaním. Od toho času viacnásobne narobila ďalšie dlhy ale už som bola v začarovanom kruhu- ak by som jej znovu a znovu nepomohla s vyrovnaním dlhov, stratila by členské práva a ja by som svoje peniaze nikdy neuvidela. Ona si na to zvykla, prekukla ma a preto sa s predajom neponáhľala, stanovovala si podmienky prevodu práv a keď som chcela pritvrdiť že už ďalej nečakám, fňukala že robím na ňu neprimeraný nátlak, že ju nútim do nevýhodného predaja. Zistila som že má opäť dlh 1100€ + ešte anuitu 145€. Pred prevodom to niekto musí zase vyrovnať. Vrcholom všetkého je že počas tej doby sme začali stavať dom, na konci sme už nemali peniaze na kúrenie, museli sme si zobrať úver...... na ktorom prerobíme 7000€. Keby bola vrátila dlh tak len polovicu. Súčasný jej dlh je vyšší o tie ďalšie pôžičky. Verila som jej že dlh rýchlo vráti, ani úroky sme si nedohodli, lebo je chudobná, tak nech si pomôže. Úroky z omeškania odmieta. Moje okolie ma ľutuje ale sú aj takí čo hovoria-tak mi treba. Teraz z toho všetkého mám už aj zdravotné problémy, zatiaľ len psychické ale po psychických prichádzajú aj iné.
Mária, radíš aby som ju vysťahovala do hotela,ubytovne. Ako to môžem urobiť, na základe čoho? Len tak, bez titulu pred dvere nemožno nikoho vyhodiť. Ďakujem za všetky rady.
Mária27
28.07.13,06:21
To nebude vyhodenie pred dvere, ale do izby. Môžeš ju aj vysťahovať do nejakého nájomného bytu, prípadne jej zaplatiť nájomné 1-2 mesiace. Ak ti prevedie práva, nemá právo tam bývať ona. Naopak, ty máš právo byt užívať aj ho predať (alebo aj previesť členské práva, aby sme boli presnejší). Budete si navzájom čosi dlžné, dlhy si započítate, dáš jej zvyšok.

Ja sa ťa pýtam, kde je to zakázané takto postupovať. Podľa ústavy máš právo vykonať všetko, čo nie je zakázané (len úrady musia robiť len to, čo je v zákone napísané). Podľa občianskeho zákonníka vlastník aj nájomca majú právo byt užívať ...

Skrátka, previedla ti byt, tak sa ho vzdala. V § 712 a 712a obč. zákonníka je napísané, kedy treba poskytnúť bytovú náhradu- ostatné prípady zákonom neupravené sa môžu riešiť analogicky. Nemá byt, tak si musí niekde platiť nájom. Aj tak je to len dočasné riešenie, lebo keď byt predáš a odpočítaš si dlhy, ostatné jej dáš. Bude si môcť kúpiť menší byt, vyrovnať dlhy ...

Veď to nejde, aby si ona riešila len to čo chce, na úkor iných!
sito
28.07.13,10:40
Za normálnych okolnosti nie, predstavenstvo s prevodom práv a povinnosti nerozhoduje. Len v prípade, že družstvo jej ich zruší pre neplnenie si povinnosti, neplatí nájom za užívanie bytu. Prípadne môže odsúhlasiť poplatok za uskutočnenie prevodu. U nás to bolo 5 000 Sk., 165 € za nič.

Kto je teraz dlžníkom tých 1 100 € za užívanie bytu a 145 € za anuitu? mandyla? A ako je spísaná zmluva o prevode? Nie je ju možné vyhlásiť za neplatnú? Za koľko jej previedla, predala tie práva a povinnosti, len za tých 4 000 € alebo x ???

Tých otáznikov, veci je viac, čo nevieme o tom prípade.

Klin sa klinom vyráža! mandyla musí začať konať nekompromisne. Dokáže to?

Za dobrotu na žobrotu! Klasický príklad ...
mandyla
28.07.13,14:34
Viem o takých prípadoch že nájomníkovi vypršala vopred dohodnutá doba nájmu, alebo bol neplatič a dali mu prenajímatelia výpoveď ale s vysťahovaním boli veľké problémy. Bol z toho súd, odvolávania na druhý stupeň a nakoniec bolo možné ich vysťahovať len exekučne. Toho sa najviac bojím, ona by prestala platiť nájomné, musela by som ako členka BD platiť všetko ja.
Mária27
28.07.13,16:04
ale tvoje práva by mali hodnotu družstevného bytu, teraz máš len pohľadávku na dlh - tak si ho aspoň vymáhaj, pravdaže aj s penálmi
mandyla
31.07.13,18:58
Veci trochu postúpili: prevedú sa na mňa členské práva, BD súhlasí s vyrovnaním jej terajšieho dlhu až po tom ako ho predám niekomu a budem mať peniaze.BD pomôže s jej vysťahovaním, asi majú nejaké rezervné nájomné byty pre podobné prípady. Zatiaľ neviem či to bude opäť len prevod členských práv alebo ho najprv odkúpim do OV(skôr sa nájde klient, môže dostať HÚ). Ako to bude s daňou z predaja nehnuteľností? Nebudem splňať podmienku že byt vlastním x rokov. Z predaja nebudem mať žiaden zisk,, skôr stratu ak nejaké náklady zabudnem započítať, z čoho teda môžu odo mňa žiadať daň?
Mária27
31.07.13,19:59
No, neviem ako ste sa dohodli na cene prevodu členských práv s dlžníčkou, ale tú daň by mala znášať ona, nakoľko taký stav zapríčinila.
Ano, keď je nájomníkom v družstevnom byte 5 rokov,, elebo vlastníkom bytu 5 rokov, neplatí daň z príjmu, inak ano.
sito
31.07.13,21:52
mandyla, ak prevedú na teba členské práva, vzniká ti tým právo na prevod bytu do osobného vlastníctva, za predpokladu, že na byte nie sú žiadne podlžnosti. Ale sú. Rezervné byty? Asi nie, isto nie. Dobre sa poinformuj, prever, aby to nebolo z blata do kaluže.