zera
25.07.13,08:35
Mame stary dom po babke
Vlhkost v dome je cca 50-60. V zime sa tam nebyvalo a nekurilo 5 rokov . Teraz po zakureni raz za dva tyzdne na 3 dni je tam smrad ako vo vinnom sude. Co s tym? vyhnali ste to z domu niekto?
zera
25.07.13,06:42
V dome sa nebyva raz za cas sa zakuri a dom zacne smrdet Je z tehiel podivne podrezany. Vlhkost je cca 50 po zakureni vlhkost stupne na 65 a strasne je tam smrad ako vo vinnej pivnici. Chodime tam raz za tyzden kurit inak tam nikto nebyva.Da sa ten smrad vyhnat?
arizona
25.07.13,10:52
Ked sa v dome 5 rokov nekurilo a pravidelne nevetralo, tak nahodnym zakurenim raz za dva tyzdne to nevyriesite. Vetrat a temperovat v zime treba pravidelne /spociatku neustale/

Treba pozriet mury, ci nevlhnu,povyhadzovat stare veci,handry,koberce,linolea a pod. Oni su tiez nositelmi potuchnutosti.
Aj nabytok treba skontrolovat,hlavne zadnu stenu. Vyumyvat octom,dokladne presusit a osetrit vhodnym pripravkom.
To su iba zakladne veci...taktiez vymalovanie a pod. zapach ciastocne odstrani.
Martin1310
25.07.13,11:20
Tá vlhkosť je na dom v podstate normálna,zaujímavé je že po zakúrení stúpne ,normálne to býva naopak.Aké tam je kúrenie?
chalupárka beťárka
25.07.13,13:56
a čo tak dať sieťky na okná,to by sa tam vetralo neustále,aj keď tam nie ste,ale to by chcelo,aby ste na tých oknách mali mreže,kvôli zlodejom,niektoré staré chalup ich majú...
buchač
25.07.13,16:31
Chalupu som kúpil pred cca 4 rokmi .
Pred kúpou bola neobývaná asi 2 roky ...síce občas vetraná , ale nič moc ...
Stuchlinu bolo cítiť solídne ...

Riešenie je :
Vetrať , kúriť , vetrať , kúriť ........a dokolečka dokola ...
...a to je iba začiatok ....
buchač
25.07.13,18:08
.....uhm ...Ty si ale beťárka .....

Najlepšie bude vetrať ,keď prší ....a potom pokračovať aj vzime ....
wagner
25.07.13,19:23
Tiež by bolo dobré občas zapáliť sírne knoty - odstránia plesne. Ja tak občas robím v pivnici, keď mám pocit, že je tam príliš vlhko a mohla by byť plieseň. Dá sa to dobre vyvetrať
zera
27.07.13,15:06
Kuri sa drevom. Chalupkaje zateplena a ma plastove okna.Podozrenie mam ze stare tehly neznesu pvc zateplenie a este k tomu je zalepene priamo nalepene na obvodovom mure. Mame to strhnut?Je fakt rozdiel v tom ze ze zateplena chalupa je teplejsia oproti nezateplenej? Ved ma mury snad pol metrove to teplo neudrzi?? .
zera
27.07.13,15:08
Dakujem ale kde sa daju kupi tie sirne knoty?
pavol54
27.07.13,15:21
Vlhkosť sa udržiava v stenách a je logické že po zakúrení sa zvýši teplota v miestnosti a tým sa zvýši vlhkosť až do úplného vysušenia muriva len tak pre zaujímavosť najnižšia vzdušná vlhkosť býva pri teplotách pod nulou takže nech ťa to netrápi. najlepšie vysuší vápenná maľovka, ale najprv treba odstrániť staré nátery + protiplesňové prídavky. Popros blízkych susedov aby ti cez deň v týchto horúčavách vetrali tak sa to zvykne robiť
lubko6394
27.07.13,15:52
Ja by som bol s tými knotmi opatrný. Kovové predmety by to mohlo zlikvidovať, o elektronike ani nehovorím!!! Inak sa dajú kúpiť v záhradkárskych potrebách.
Martin1310
27.07.13,16:50
Tak v svetle nových informácii s tebou v tomto prípade súhlasím ale za normálnych okolností vlhkosť vzduchu jeho zohriatim klesá.
Martin1310
27.07.13,16:52
Tak v tomto prípade to bude hlavne o tom vetraní ako ti písali ostatný.
wagner
27.07.13,18:43
v predajni záhradkárskych potrieb - používa sa to na vysírenie sudov, ale používajú to aj záhradkári. Tiež tak ako aj ja, aj proti osám
arizona
28.07.13,04:22
z akeho materialu je dom a podlahy? Cim ste zateplovali?
pavol54
28.07.13,13:31
fyzika, termodynamika a príbuzné vedy nepustia, čo sú to "normálne okolnosti" napríklad v tomto momente je v skleníku, fóliovníku totálna vlhkosť alebo aj nad kastrólom s vodou(vlhkosť vzduchu bude narastať dovtedy, kým sa budú dostávať vodné pary z vody(ktorú u teba obsahuje murivo) až dovtedy kým sa nevytvorí zo všetkej vody plynné skupenstvo limitne až do štádia sýtej pary) vlhkosť vzduchu neklesá z dôvodu zahriatia ale z dôvodu jeho prúdenia ale to je zložitejšie Teda nad zahrievaným kastrólom s vodou bude vlhkosť vzduchu rásť dovtedy kým sa všetka voda nevyparí, nebude prúdením vzduchu odtransportovaná do iného priestoru, keď bude bez vody bude vlhkosť nízka, tak je to aj s domom
Martin1310
29.07.13,12:12
Ved som ti jasne napísal že v TOMTO prípade tak prečo hádaš.
A aby som ti odpovedal za normalnych okolností myslím to ked je vlhkosť vzduch a okolitích materiálov vyrovnaná. Vzduch ako samotné medium sa po zohriati výrazne roztiahne ale vody v nom je stále tolko isto a percentuálne množstvo na ten istý objemový diel je menšie,Samozrejme že šasť vzduchu nusí uniknúť kedže sa zvečší jeho objem.

Ale to sú zbytočné debaty,až budeš kúriť,teraz asi nekúriš tak si to skus a zdvihni teplotu o 5-6 stupnov a sleduj vlhkomer a uvidíš že vlhkosť klesne,sledovl som to moc krát v normálne obývanom dome.Nie v nevetranom a zvlhnutom.
pavol54
03.08.13,20:06
ale to čo píšeš nie je fyzika , nepleť si prúdenie vzduchu , zákony fyziky a termodynamiky. teplý vzduch väčší objem ? A NAD morskou hladinou je najväčšia hustota a bod varu sa blíži 98oC a na 8 tisícovke voda vrie okolo 90oC, v plyne sa molekuly pohybujú rýchlejšie s rastúcou teplotou. čo je vzduch? fyzika ani chémia to nepozná.