Soncika
25.07.13,11:10
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Firma Vlastní pozemky, pod ktorými sa budujú momentálne inžinierske siete, a cestné komunikácie, podľa zákona tieto pozemky pod komunikáciami musíme previesť na obec. Ako sa postupuje v účtovníctve, keď prevod na obec za 8tis m2 má byť dar, prípadne predaj za 1 euro. Čo s obstarávacou cenou pozemku, keď je mnohonásobne vyššia? Rozdelí sa táto cena na zostatok pozemkov, alebo to bude strata obhájiteľná pred DU? Prosím poradte. Ďakujem
a_je_to
25.07.13,10:03
Asi to nemáš dobre pozisťované. Vlastník 8 tis.m2 pozemku - podnikateľ, nemôže byť až taký blbec, aby ho obci predal za 1 Euro ... aj keď nič nemožno úplne vylúčiť. Alebo potom starosta má "morálnu" vyjednávaciu a rozumovú prevahu nad vlastníkom pozemku. Pozemok možno odovzdať zmluvou oproti pohľadávke, ktorá sa bude vyrovnávať pomerne, každým predajom stavebného pozemku ... inak ide fakt o ... administratívnu lúpež v bielom golieri, ktorá je aj účtovne a ekonomicky korektne nespracovateľná.
Soncika
25.07.13,14:35
Prosím ako mám tomu rozumieť, ja som takýto prípad nikdy nemala a nerobím v tejto oblasti, je to pre mňa nové "Pozemok možno odovzdať zmluvou oproti pohľadávke, ktorá sa bude vyrovnávať pomerne, každým predajom stavebného pozemku ..."
Ďakujem za odpoveď
a_je_to
25.07.13,19:18
Ťažko vysvetliť, nepoznám podmienky, aké určuje obec. Ale mal som na mysli nejaký zápis ťarchy so záväzkom vyrovnania podielu ceny prvému vlastníkovi pri predaji stavebných pozemkov.
wagner
25.07.13,19:29
Je rozdiel previesť na obec a kúpna cena. Ktorý zákon hovorí, že to musíte previesť zadarmo alebo za jedno €? Že ja o tom neviem? Pretože aj ja som vlastník nehnuteľnosti pod miestnou komunikáciou a nikto nechce, aby som im to previedla zadarmo. Možno jedno ´€ za meter štvorcový - môžem nad tým rozmýšľať, ale zadarmo nemá nikto právo. Predať za obstarávaciu cenu a máš vystarané. Nechce? Dá sa aj inak riešiť.
Soncika
26.07.13,05:51
Mne to bolo vysvetlené tak, že je to jeho povinnosť, pretože elektrárne a vodárne sa o tie siete starať musia a ked je to pod obcou, tak je to v jej réžii... preto prevod darom, resp. za symbolickú cenu... Len čo s tým v účte...
Soncika
26.07.13,05:57
...čiže navýši sa cena stavebného pozemku o cenu, ktorá zodpovedala hodnote pozemku pod komunikáciami....